یک آزمون هوش و دقت تازه 🎖 پیشنهاد می کنیم خودتون رو محک بزنید 🎖

دستورالعمل ثبت‌نام آزمون ورودی مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان)

دستورالعمل ثبت‌نام آزمون ورودی مدارس سمپاد (استعدادهای درخشان)

به استناد بند 1 ماده 3 اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مصوب جلسه 813 مورخ 1397/07/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در اجرای بند 2 ماده 4 کلیات نظام تربیت استعدادهای برتر در آموزش و پرورش، مصوب جلسه 932 مورخ 1395/03/17 شورای عالی آموزش و پرورش.

اداره کل آموزش و پرورش استان
مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور
باسلام و احترام

به پیوست دستورالعمل آزمون‌های ورودی دبیرستان ‌های دوره اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی 1402-1401 که توسط این سازمان، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی و دیگر حوزه‌های مرتبط ستادی تهیه و تدوین شده است. جهت اجرا ارسال می‌شود. مسئولیت حسن اجرای این دستورالعمل به عهده مدیرکل آموزش و پرورش استان است.
الهام یاوری
رییس سازمان ملی استعدادهای درخشان

به استناد بند ۱ ماده ۲ اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مصوبه جلسه ۸۱۳ مورخ 1397/۰۷/17 شورای عالی انقلاب فرهنگی و در اجرای بند ۲ ماده ۴ کلیات نظام تربیت استعدادهای برتر در آموزش و پرورش مصوب جلسه ۹۳۲ مورخ 1395/۰۳/117 شورای عالی آموزش و پرورش، آزمون ورودی دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان به منظور پذیرش دانش آموز در سال تحصیلی ۰۲-۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

با توجه به اهمیت موضوع و بر اساس مفاد این دستورالعمل مسؤلیت برگزاری دقیق و مطلوب این آزمون‌ها در استان به عهده مدیر کل آموزش و پرورش می باشد. مقتضی است پس از دریافت و مطالعه دقیق دستورالعمل، نسبت به اجرای بهینه و کیفی مفاد آن اقدام شود.

تمامی فرآیندها، اعم از ثبت نام اینترنتی داوطلبان، صدور اقلام پیش از آزمون، چاپ، بسته‌بندی و ارسال دفترچه های سؤالات براساس حوزه بندی، تصحیح پاسخ برگ‌ها، اعلام نتایج و پاسخ‌گویی به درخواست‌های تجدید نظر، به صورت ستادی و متمرکز، با هماهنگی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی، اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، با نظارت و تأیید مرکز حراست و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، صورت می گیرد.

هرگونه اصلاح یا تغییر در مفاد این دستورالعمل صرفا از طریق سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

الف) کار گروه استانی (توسعه مدیریت)

"کارگروه آزمون های ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان" با ترکیب زیر تشکیل می شود:

 الف - ۱) ترکیب اعضا

- مدیرکل آموزش و پرورش استان (رئیس کارگروه)

- معاون آموزش متوسطه

- معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع

- معاون آموزش ابتدائی

 - رئیس اداره استعدادهای درخشان (نایب رئیس کارگروه)

- رئیس اداره سنجش (دبیر کارگروه)

- رئیس اداره حراست

- رئیس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات

- رئیس اداره آموزش دوره دوم ابتدایی

- رئیس اداره آموزش دوره‌های اول و دوم متوسطه

- رئیس اداره مشارکتهای مردمی و مدارس غیردولتی

 - رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات

 - رئیس اداره روابط عمومی

الف - ۲) وظایف کارگروه

کار گروه استانی در راستای اجرای بندهای زیر، تدابیر لازم را پیش بینی، برنامه ریزی و اجرا نماید.

اقدامات پیش از آزمون

- اطلاع رسانی، توجیه داوطلبان و پاسخ گویی به سؤالات آنان؛

-دریافت فایل اطلاعات ثبت نام شدگان از سامانه، به منظور حوزه‌بندی و اعلام دقیق آمار هر حوزه به مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی؛ -

-دریافت اقلام غیر محرمانه (پاسخ برگهای شخصی سازی شده، شماره صندلی، نمون برگ صورت جلسات ، فهرست مشخصات، حوزه های امتحانی و شماره صندلی داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور (مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان در آزمون ورودی پایه دهم ) و بسته های پلمب شده حاوی دفترچه سوالات پایه‌های هفتم و دهم به صورت محرمانه از طریق نمایندگان معرفی شده اداره کل آموزش و پرورش استان از مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی.

توجه: بسته‌های حاوی سؤالات پایه های هفتم و دهم تا سطح حوزه‌های اجرایی، پلمب شده باقی خواهد ماند.

 - تشکیل مخزن استانی و منطقه‌ای؛

- صدور ابلاغ عوامل اجرایی آزمون ها با نظارت و تأیید نائب رئیس کارگروه استان

- رسیدگی، پاسخ گویی و رفع اشکالات موردی مربوط به کارت ورود به جلسه داوطلبان

 اقدامات حین اجرای آزمون

اقدامات این بخش مطابق "راهنما و شیوه‌نامه اجرای" که از طریق مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.، انجام می‌شود.

حسن اجرای آزمون در حوزه‌های اجرا، مطابق با راهنما و شیوه‌نامه ابلاغی بر عهده رئیس حوزه اجرا می‌باشد. ضمنا مسئولیت پاسخ گویی به هر نوع اعتراضات موردی مربوط به حوزه‌های اجرایی استان، با رئیس اداره سنجش استان است.

 توجه: کلیه اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی در خصوص همه گیری بیماری کرونا نظیر: رعایت فاصله در چیدمان صندلی ها، انتخاب فضاهای مناسب با امکان تهویه هوا، پیشگیری از ازدحام هنگام ورود و خروج جلوگیری از تجمع والدین در مقابل حوزه‌های اجرایی و به صورت پذیرد.

اقدامات پس از آزمون

- جمع آوری تمامی دفترچه سوالات پایه‌های هفتم و دهم و کارت ورود به جلسه امضاء شده داوطلبان و نگهداری در اداره کل آموزش و پرورش استان مطابق ضوابط و مقررات:

- تصویربرداری (اسکن) پاسخ برگ و ارسال فایل تصویر آن در دو نسخه در قالب لوح فشرده DVD به همراه اصل پاسخ برگها با فرمت jpg و کیفیت ۱۰۰ dpi به صورت رنگی بر اساس زمان بندی اعلام شده توسط مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با هماهنگی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان.

-بعد از برگزاری آزمون مطابق جدول زمان بندی، نمایندگان اداره سنجش استان‌ها موظفند فایل تصویر پاسخ‌برگ را در دو نسخه به حوزه تصحیح که مشخصات آن از سوی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اعلام می‌شود تحویل دهند. حوزه تصحیح نسخه دوم فایل را در اختیار حراست سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان قرار می‌دهد.

- رسیدگی و پاسخ گویی به سؤالات احتمالی مرتبط با حوزه های اجرا و فرایند برگزاری آزمون

ب) زمان ثبت نام، توزیع کارت و برگزاری آزمون

 1- دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون‌های ورودی، از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مشخصات مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور، هنگام ثبت نام قابل مشاهده خواهد بود

2- ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی تکمیل ظرفیت پایه دهم از روز سه شنبه ۱401/۰۱/16 تا روز پنج‌شنبه  1401/01/25 از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir انجام می‌شود.

توجه 1: تمامی فرآیند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان ملزم به ارائه رمز همگام به دانش آموزان می باشند.

توجه ۲: دانش آموزان اتباع خارجی از کد اتباع استفاده نمایند.

- کارت ورود به جلسه ( شامل: نام، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی، عکس داوطلب، مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه)، پنج روز قبل از تاریخ برگزاری تا روز برگزاری آزمون از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

 توجه: شرکت داوطلبان در جلسه آزمون، بدون ارائه کارت ورود به جلسه، ممنوع است.

۴- آزمون ورودی پایه هفتم ، رأس ساعت ۹ صبح روز پنج شنبه مورخ 03/26/ 1401 و آزمون تکمیل ظرفیت پایه دهم، رأس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ 1401/۰۳/1401 برگزار می‌شود. در صورت بروز مشکلات ناشی از همه گیری بیماری کرونا این تاریخ به صلاحدید ستاد ملی مبارزه با کرونا قابل تغییر خواهد بود. لذا لازم است ، داوطلبان به اطلاعیه های صادره از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در خصوص تاریخ دقیق برگزاری آزمون توجه نمایند.

ج) مراحل ثبت نام داوطلبان

- تکمیل نمون برگ اینترنتی تقاضانامه ثبت نام: داوطلبان باید پس از ورود به س امانه ثبت نام، به نشانی azmoon.medu.ir نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند.

توجه 1: لازم است دانش آموزان قبل از ورود به سامانه ثبت نام، رمز همگام خود را از مدرسه محل تحصیل دریافت و آن را تا زمان اعلام نتایج نزد خود نگهداری نمایند.

توجه ۲: داوطلبان در انتخاب اولویت های مورد نظر دقت کافی داشته باشند. بعد از تکمیل فرایند ثبت نام امکان تغییر و جابه جایی اولویت های انتخابی و رشته تحصیلی در دوره دوم متوسطه) وجود ندارد.

۲- بارگذاری فایل عکس داوطلب: جهت ثبت نام، فایل عکس باید با ابعاد حداکثر 300×2۰۰ یا 400×300 پیکسل در قالب «jpg» با زمینه سفید، مربوط به سال جاری دانش آموز باشد. در صورت استفاده از تصاویر قدیمی با تصویر فردی غیر از دانش آموز شرکت کننده، ضمن محرومیت داوطلب از شرکت در آزمون، ثبت نام وی بی اثر خواهد شد.

3- مبلغ ثبت نام 400000 (چهارصد هزار ریال) می‌باشد که صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت خواهد شد. داوطلبان باید جهت پرداخت وجه ثبت نام، از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب استفاده نمایند.

توجه 1: هرنوع پرداخت خارج از سامانه ثبت نام آزمون فاقد اعتبار بوده و مبلغ واریزی قابل استرداد نخواهد بود

توجه ۲: مبلغ فوق ثابت بوده و به جز این مبلغ، دریافت هرگونه وجه تحت هر عنوان ممنوع است.

4- دریافت شماره پیگیری: ضروریست داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام، شماره پیگیری را که به منزله ثبت نام قطعی است دریافت نموده و آن را جهت استفاده های بعدی نزد خود نگهداری کنند.

5- دریافت کارت ورود به جلسه، جهت بررسی صحت اطلاعات مندرج بر روی آن (اعم از مشخصات فردی، اولویت های انتخابی و...) و آشنایی با محل حوزه امتحانی، حدود پنج روز پیش از برگزاری آزمون از درگاه azmoon.medu.ir امکان‌پذیر می‌باشد.

د) ضوابط و شرایط ثبت نام داوطلبان ورودی دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان

- داشتن تابعیت ایرانی

توجه: ثبت نام اتباع غیر ایرانی، تابع بخشنامه شماره 340/04/02 مورخ 1400/۰۴/02 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور است.

۲- اشتغال به تحصیل در پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۶۹ و کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰، جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم

توجه ۱: « تربیت بدنی» و « شایستگی عمومی» جزء مواد درسی ملحوظ می شود.

توجه ۲: چنانچه داوطلبی در مجموع دو نوبت ارزشیابی مذکور، حداکثر در یک عنوان درسی، مقیاس «خوب» را کسب نموده باشد، ثبت نام وی بلامانع است

3- اشتغال به تحصیل در پایه نهم در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ و داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ در پایه هشتم خرداد ماه سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه دهم؛

۴- با عنایت به این که مراحل ثبت نام آزمون های ورودی مدارس استعدادهای درخشان کاملا به صورت اینترنتی انجام می شود، مسؤلیت احراز شرایط ثبت نام (بندهای ۲ و ۳ فوق) و صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت نام تماما برعهده داوطلب است و در صورت مغایرت، قبولی داوطلب لغو و از ثبت نام و ادامه تحصیل او در مدرسه استعدادهای درخشان جلوگیری به عمل می آید.

۵- دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان، مطابق ماده ۱۵ مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 1397/۰۷/04، می‌توانند بدون شرکت در آزمون، در پایه دهم این مدارس ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است دانش آموزان پایه نهم سمپاد امکان ثبت نام و شرکت در آزمون را ندارند.

6- شرایط و نحوه گذر دانش آموزان از پایه نهم تحصیلی مدارس استعدادهای درخشان به پایه دهم این مدارس هر ساله توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تعیین و ابلاغ می‌شود. قبولی در آزمون ورودی پایه هفتم، هیچ گونه حقی برای گذر بدون آزمون از دوره اول به دوم متوسطه ایجاد نخواهد کرد.

ه) محتوای آزمون های ورودی دبیرستانهای دوره اول و دوم استعدادهای درخشان

ه-1) محتوای آزمون ورودی پایه هفتم:

سؤالات آزمون به شیوه چهار گزینه ای، به منظور سنجش « هوش»،  «استعداد» و « خلاقیت» دانش آموزان توسط متخصصان و کارشناسان این حوزه طراحی می‌شود. در هریک از سؤالات، فقط یکی از گزینه ها که در مقایسه با سایر گزینه ها انتخاب مناسب تری است، به عنوان پاسخ صحیح أن سؤال در نظر گرفته می‌شود.

توجه 1: به ازای هر پاسخ صحیح، ۳ نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، أنمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود. برای سؤالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

توجه ۲: چنانچه داوطلب در سؤالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، ۱ نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

توجه 3: تعداد دفترچه ها و سوالات، سهم امتیاز هریک از دفترچه‌ها و مدت زمان پاسخگویی به سوالات، هفته قبل از برگزاری آزمون مزبور از طریق سامانه azmoon.medu.ir اطلاع رسانی خواهد شد.

ه-2) مواد امتحانی، تعداد و ضرایب سؤالات آزمون ورودی پایه دهم

1- محتوای آزمون ما مشتمل بر دو دسته سؤالات استعداد تحلیلی» و «استعداد تحصیلی» است. %۵۰ امتیاز آزمون مربوط به سؤالات « استعداد تحلیلی» و ۵۰٪ آن مربوط به سؤالات استعداد تحصیلی» است. امتیاز آزمون، از طریق وزن دهی به نمره کل استعداد تحلیلی و تحصیلی به نسبت ۵۰ و ۵۰٪ محاسبه و به صورت یک عدد بین ۱۰۰،۰۰۰ و ۳۳،۳۳۳- بیان می شود.

2- منابع، تعداد و ضرایب سؤالات آزمون ورودی پایه دهم و مدت زمان پاسخ گویی به آنها، به شرح جداول زیر است:

سؤالات استعداد تحلیلی

تعداد سؤال

مدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی 50

۵۰ دقیقه

سؤالات استعداد تحصیلی

تعداد سوال

ضریب ریاضی فیزیک

ضریب علوم تجربی

ضریب ادبیات و علوم انسانی

ضریب سمپاد مهارتی 


سؤالات از محتوای تمامی کتاب‌های درسی پایه هشتم

سال تحصیلی (۱۴۰۰۱۳۹۹ و تمامی کتاب‌های درسی پایه نهم سال تحصیلی (۱۴۰۰-۱۴۰۱) طراحی خواهد شد.

70 دقیقه

قرآن و معارف اسلامی (قرآن و پیام های آسمانی) 

10 1 1 1 1
زبان و ادبیات فارسی 10 2 2 4 2

مطالعات اجتماعی
(تاریخ، جغرافیا، اجتماعی)

10 1 1 1 1

علوم تجربی

10 2 4 2 3

ریاضیات

10 4 2 2 2

جمع کل

50  

٣- سوالات استعداد تحلیلی به شیوه چهار گزینه‌ای به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه‌یابی، طبقه‌بندی، و سازمان دهی مطالب و مباحث گوناگون و سؤالات استعداد تحصیلی نیز به شیوه چهار گزینه‌ای در سطح محتوای کتاب‌های درسی، با تأکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت‌های دو یا چند ماده درسی در برخی از سؤالات، طراحی می‌شود. در هریک از سؤالات ، فقط یکی از گزینه ها که در مقایسه با سایر گزینه ها انتخاب مناسب تری است. به عنوان پاسخ صحیح أن سؤال در نظر گرفته میشود.

4- سؤالات درس « قرآن و معارف اسلامی» از محتوای مشترک داوطلبان شیعه و اهل تسنن طراحی می شود، اما داوطلبان اقلیت های دینی رسمی کشور (مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان)، به سؤالات مشترک اقلیت های دینی بر اساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت های دینی با کد ۸۲۰ پایه هشتم چاپ سال ۱۳۹9 و کد ۹۲۰ پایه نهم چاپ سال ۱۴۰۰) پاسخ خواهند داد.

به ازای هر پاسخ صحیح، ۳ نمره مثبت و به ازای هر پاسخ غلط، ۱ نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود. برای سؤالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نخواهد شد.

توجه: چنانچه داوطلب در سؤالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد، ا نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

و) ظرفیت، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز

1- ظرفیت پذیرش دبیرستان های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش، بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و با بررسی و تأیید نهایی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تعیین شده است که در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانه ثبت نام، به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

توجه: در مواردی که تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون، متقاضی یک رشته تحصیلی در هر یک از دبیر ستان های دوره دوم استعدادهای درخشان، کمتر از حد نصاب مورد نیاز بوده یا نمرات آنان کمتر از حد قابل قبول به تشخیص سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان باشد، پیش از اعلام نتایج، اسامی قبول شدگان آن رشته تحصیلی در مدرسه مذکور کمتر از ظرفیت اعلام شده تعیین و با هماهنگی استان و در نظر گرفتن سایر شرایط، حداکثر معادل ظرفیت کاسته شده از آن رشته به ظرفیت پذیرش رشته های دیگر افزوده خواهد شد.

۲- پذیرش دانش آموزان شرکت کننده در آزمون، برای ورود به دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان صرفا در اولویت‌های انتخابی دانش آموز و بر اساس رتبه مبتنی بر امتیاز کل آزمون ورودی خواهد بود.

توجه 1: پذیرش داوطلبان دوره دوم متوسطه صرفا براساس رشته انتخابی صورت می‌پذیرد و در صورت عدم قبولی در رشته انتخابی، امکان اعلام قبولی در سایر رشته‌ها وجود ندارد.

توجه ۲: در پذیرش دانش آموز برای دبیرستان‌های دوره های اول و دوم عشایری استان فارس دختران و پسران)، بخشی از ظرفیت بنا به تشخیص سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به تعدادی از دارندگان بالاترین امتیاز آزمون از بین دانش آموزان شاغل به تحصیل در پایه ششم و نهم مدارس منطقه آموزشی عشایری استان فارس اختصاص خواهد یافت. ضمنا با درخواست‌های انتقال دانش آموزان این مدارس به مدارس استعدادهای درخشان شهرستان شیراز تا پایان دوره دوم متوسطه موافقت نخواهد شد.

٣- با توجه به ضوابط خاص نقل و انتقال در مدارس استعدادهای درخشان، لازم است داوطلبان، دبیرستانهای استعدادهای درخشان مورد نظرشان را با توجه به محل سکونت خود در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ و متناسب با ناحیه / منطقه آموزش و پرورش محل استقرار مدارس استعدادهای درخشان انتخاب کنند. پس از اعلام نتیجه قبولی داوطلب در اولویت انتخابی مورد نظر، به هیچ وجه، امکان تغییر اولویت وجود ندارد.

توجه ۱: حوزه امتحانی داوطلبان آزمون های ورودی پایه های هفتم و دهم، بر اساس منطقه آموزشی محل تحصیل سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ آنان تعیین خواهد شد.

توجه 2: در صورت عدم قبولی داوطلب در آزمون‌های ورودی پایه‌های هفتم و دهم مدارس استعدادهای درخشان در اولویت‌های انتخابی، امکان بررسی امتیاز ایشان در سایر اولویت‌ها به دلیل عدم انتخاب، وجود ندارد.

4- در شهرستان هایی که دارای چند دبیرستان دوره اول یا دوم استعدادهای درخشان هستند، داوطلبان می توانند حداکثر سه دبیرستان ( هر سه در یک شهرستان واحد) را به ترتیب اولویت انتخاب و در نمون برگ تقاضانامه خود ثبت نمایند. به علاوه، داوطلبان آزمون ورودی دوره دوم متوسطه در اولویت های انتخابی خود در زمان ثبت نام در آزمون، صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی هستند.

توجه 1: در کلان شهرها نظیر تهران، مشهد مقدس و ... که دارای چند ناحیه و منطقه هستند، توصیه می شود داوطلبان نسبت به انتخاب دبیر ستان های مورد نظر در نواحی و مناطق همجوار محل سکونت خود، اقدام نمایند. ضمن، بعد از قبولی داوطلب در منطقه مورد تقاضا، انتقال به سایر مناطق در سال اول قبولی، حتی در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش در سایر مدارس، ممنوع می باشد.

توجه ۲: با توجه به اینکه حوزه امتحانی آزمون‌های ورودی پایه های هفتم و دهم دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در مدارس ایرانی خارج از کشور، در مدارس خارج از کشور دایر نخواهد شد؛ اطلاع رسانی و ثبت نام برای شرکت داوطلبان این مدارس در آزمون‌های ورودی پایه های هفتم و دهم، از طریق مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور با هماهنگی اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام و حوزه های امتحانی هر یک از داوطلبان، بر مبنای مدرسه استعدادهای درخشان منتخب اعلامی به مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور تعیین می‌شود.

۵- پذیرش نهایی دانش آموز در دبیرستان های دوره دوم استعدادهای درخشان، برای رشته های تحصیلی (علوم تجربی ریاضی فیزیک، ادبیات و علوم انسانی و شاخه مهارتی «سمپاد مهارتی») منوط به احراز شرایط انتخاب رشته مطابق آیین‌نامه هدایت تحصیلی است. در ضمن، تغییر رشته پذیرفته شدگان در دبیرستان های دوره دوم استعدادهای درخشان در سال اول پذیرش ممنوع بوده و در سال بعد. علاوه بر کسب حداقل امتیاز قبولی رشته مورد نظر در آزمون ورودی، دارا بودن شرایط و ضوابط تغییر رشته تحصیلی الزامی است.

توجه: در صورت عدم احراز شرایط ثبت نام در رشته تحصیلی مورد تقاضای دانش‌آموز مطابق ضوابط هدایت تحصیلی، قبولی داوطلب در آزمون لغو و بی اثر خواهد بود.

ز) ضوابط و نحوه نقل و انتقال دانش آموز

1- داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام یا بعد از پذیرش، به هر دلیل تصمیم می‌گیرند در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ در شهر ستانی غیر از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند، تنها در صورت پذیرش در یکی از مدارس انتخاب شده خود در شهرستان مبدأ و دارا بودن امتیاز پذیرش مدر سه مقصد و وجود ظرفیت خالی در آن مدرسه، در داخل استان با موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان و در خارج از استان، با کسب موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان های مبدأ و مقصد، حداکثر تا یک ماه قبل از شروع امتحانات پایانی نوبت دوم، مجاز به انتقال و ثبت نام در سایر مدارس استعدادهای درخشان در شهرستان یا استان دیگر) خواهند بود.

توجه: لازم است نامه های اعلام موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان های مبدأ و مقصد دانش آموزان انتقال یافته، در انتهای دفتر آمار دانش آموزی مدرسه مقصد، صحافی و پلمب شود.

۲- در سال اول پذیرش، انتقال دانش آموز بین مدارس استعدادهای درخشان در داخل یک شهرستان در دوره های اول و دوم متوسطه (حتی در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدر سه مق صد) ممنوع است. لازم است داوطلبان ضمن دقت کافی به این موضوع، نسبت به انتخاب دبیرستان های مورد نظر اقدام نمایند.

٣- انتقال دانش آموزان پذیرفته شده دوره‌های اول و دوم متوسطه در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در سنوات و پایه های بالاتر(تا پایان دوره های اول و دوم متوسطه) نیز تنها در صورت دارا بودن امتیاز پذیرش مدر سه مقصده وجود ظرفیت خالی در مدرسه مقصد و موافقت اداره کل استان های مبدا و مقصد امکان پذیر خواهد بود.

ج) ضوابط تصحیح پاسخ برگها، اعلام نتیجه و ثبت نام قبول شدگان

1- دفترچه سؤالات در اولین فرصت پس از برگزاری آزمون ،کلید تصحیح طراحان آزمون حدود یک هفته کاری پس از برگزاری و کلید نهایی پس از تأیید کمیته فنی، از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، در آدرس اینترنتی azmoon.medu.ir منتشر می‌شود.

۲- سیاست‌گذاری و اخذ تصمیم مقتضی در خصوص موارد فنی مربوط به تصحیح و اعلام نتایج ( از قبیل حذف سؤال بنا بر ملاحظات فنی و کارشناسی، اعمال تغییرات احتمالی در کلید طراحان در صورت ضرورت، تعیین نحوه محاسبه امتیاز داوطلبان و موارد مشابه) بر عهده کمیته فنی تعیین شده از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان می‌باشد.

3- چنان چه بنابر ملاحظات فنی و کار شناسی و تأیید کمیته فنی آزمون، سؤال یا سؤالاتی در کلید آزمون حذف شود، محاسبه نمره آزمون ها برای تمامی داوطلبان (اعم از آن که به آن سؤال پاسخ درست یا نادرست داده باشند یا اصلا پاسخ نداده باشند، بدون در نظر گرفتن نمره آن سؤال یا سؤالات، به صورت یکسان انجام خواهد شد.

توجه: لازم به ذکر است حذف احتمالی سؤال با سؤالاتی از آزمون ورودی پایه دهم، تأثیری در سهم ۵۰ درصدی هریک از آزمون های استعداد تحصیلی و استعداد تحلیلی در محاسبه امتیاز کل نخواهد داشت.

۴- فهرست اسامی پذیرفته شدگان دبیرستان‌های دوره‌های اول و دوم استعدادهای درخشان، بر اساس ظرفیت پذیرش تعیین شده برای هر مدرسه، بعد از تایید سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و از طریق اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات در سامانه بارگذاری و اعلام می شود.

توجه 1: فهرست اسامی پذیرفته شدگان آزمون های ورودی دبیرستانهای دوره اول و دوم استعدادهای درخشان که به تأیید و مهر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان رسیده است، باید از طریق اداره کل آموزش و پرورش استان به این مدارس ارسال و در انتهای دفاتر آمار سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ درج، صحافی و پلمب شود.

توجه ۲: بر اساس سیاست های سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، فهرست ذخیره و تکمیل ظرفیت برای دبیرستان های دوره های اول و دوم استعدادهای درخشان در شاخه متوسطه نظری) اعلام نخواهد شد.

توجه ۳: تصمیم گیری در خصوص اعلام نتیجه و تکمیل ظرفیت پذیرش مدارس مجری سمپاد مهارتی، به صورت مجزا با در نظر گرفتن شرایط رشته، تعداد شرکت کنندگان و امتیازات مکتسبه خواهد بود.

 ۵- برای کلیه داوطلبانی که در آزمون پذیرفته نشده اند، حدود دو هفته پس از اعلام نتیجه آزمون کارنامه عدم قبولی شامل تعداد پاسخ های صحیح و غلط، نمره مکتسبه هر ماده درسی، امتیاز کل داوطلب و امتیاز آخرین فرد پذیرفته شده در مدارس مورد تقاضای او صادر می شود. ضمن اطلاعات پاسخ برگ قرائت شده توسط ماشین از طریق سامانه در دسترس قرار می گیرد.

توجه: برای پذیرفته شدگان آزمون، کارنامه صادر نخواهد شد و سوابق دانش آموزان پذیرفته شده به صورت محرمانه نگهداری می شود.

- کارگروه برگزاری استانی آزمون، موظف است گروهی را به منظور دریافت و رسیدگی به اعتراضات موردی مربوط به حوزههای اجرایی در استان تعیین نموده و مراتب را به نحو مناسب به اطلاع داوطلبان و اولیای آنان برساند. دریافت درخواست های تجدید نظر در نتیجه آزمون، به صورت متمرکز و صرفا از طریق سامانه مربوط انجام میشود.

 توجه: پاسخ گویی به تقاضاهای تجدید نظر، صرفا از طریق سامانه مربوط و در مهلت زمانی مشخص شده امکان پذیر میباشد و پاسخ گویی به مراجعات حضوری ممکن نبوده و ترتیب اثر داده نخواهد شد.

۷- در صورت شرکت هم زمان دانش آموزان همزاد (دوقلو یا چندقلو، هم جنس با غیر هم جنس) در آزمون های ورودی مدارس استعدادهای درخشان و پذیرش یکی از آنان، دیگری دیگران با شرایط زیر می توانند از تسهیلات پذیرش همزادی پذیرش مازاد بر ظرفیت پیش بینی شده استفاده کنند:

الف) برای همزاد غیر همجنس کسب حداقل هشتاد درصد امتیاز آزمون آخرین فرد پذیرفته شده در هر یک از اولویتهای انتخابی در رشته تحصیلی مورد تقاضا) ضروری است.

ب) برای همزاد(های) همجنس، علاوه بر یکسان بودن اولویت های مدارس انتخابی و ترتیب آنها، کسب حداقل هشتاد در صد امتیاز آزمون آخرین فرد پذیرفته شده در هر یک از اولویت های انتخابی (در رشته تحصیلی مورد تقاضا) ضرورت دارد.

ج) استفاده دانش آموزان همزاد هم جنس از این تسهیلات، لزوما به منزله قبولی همزاد(ها) در یک مدر سه واحد نیست و ممکن است پذیرش همزاد(ها) در مدرسه ای غیر از مدرسه پذیرش همزاد دیگر صورت پذیرد.

د) استفاده از تسهیلات مزبور در دوره دوم متوسطه، منوط به یکسان بودن رشته تحصیلی انتخابی آنها (هم جنس و غیرهمجنس) نمی باشد.

توجه: پیش از اعلام نتیجه آزمون، امتیاز دانش آموزان همزاد بررسی شده و در صورت دارا بودن حداقل امتیاز لازم، نام ایشان مازاد بر ظرفیت پیش‌بینی شده، در فهرست پذیرفته شدگان اعلام می‌شود. لازم به ذکر است به منظور صیانت از دانش آموزان پذیرفته شده، استفاده دانش‌آموزان مذکور از تسهیلات پذیرش داوطلبان همزاد اعلام نخواهد شد.

۸- همزمان با اعلام نتیجه آزمون، نشانی دقیق دبیرستانهای استعدادهای درخشان، تاریخ مراجعه و مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون نیز به اطلاع ای شان رسانده می شود. مهلت ثبت نام پذیرفته ش دگان دبیرستان‌های دوره های اول و دوم استعدادهای درخشان، حداکثر تا پانزدهم شهریور ماه ۱۴۰۱ خواهد بود. ضمنا عدم مراجعه به دبیرستان محل قبولی تا زمان بازگشایی مدارس، به منزله اعلام از صراف قطعی بوده و ثبت نام بعد از این تاریخ امکان پذیر نخواهد بود.

ط) امور مالی آزمون

- براساس مصوبه جلسه سوم هیأت امنای سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در تاریخ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ و صورت‌جلسه کمیسیون دائمی هیأت امنای سازمان مورخ 1400/09/02 مبلغ دریافتی جهت ثبت نام دانش آموزان ۴۰۰/۰۰۰ (چهارصد هزار ریال است که از طریق درگاه پرداخت به حساب درآمدهای اختصاصی سازمان نزد بانک مرکزی واریز می شود. ۲- هزینه های آزمونها شامل هزینه های متمرکز کشوری و هزینه های استانی از محل منابع درآمد اجرایی آزمون قابل تامین می باشد. ضمنأ ساز و کار پرداخت هزینه ها، متعاقبا طی دستورالعملی توسط این سازمان به استان ها ابلاغ خواهد شد. 

ی) سایر موارد

١- لازم است دفترچه سوالات و کارت ورود به جلسه امضاشده داوطلبان، پس از پایان آزمون جمع آوری و به همراه پاسخ‌برگ‌های داوطلبان به اداره کل آموزش و پرورش استان ها ارسال شود. دفترچه‌ها و کارتها، حداقل یک سال پس از برگزاری آزمون در استان نگهداری، و جهت امحاء آن مطابق ضوابط و مقررات اقدام شود.

2- در مراحل مختلف اجرای آزمون های ورودی خصوصا در روز برگزاری، ناظرانی از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به تعدادی از استانها اعزام خواهند شد. لازم است مسؤلان محترم استانی و منطقه ای همکاری مناسب و لازم را با ناظران اعزامی به عمل آورند.

3- ضروری است گزارش عملکرد استان‌ها در خصوص اجرای آزمون‌های ورودی به همراه نظرات و پیشنهادهای کارشناسی جهت ارتقای سطح کیفی آزمون‌ها در سال‌های آتی، حداکثر تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۱، به سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی ارسال شود.

۴- شکایات احتمالی مبتنی بر وجود تخلفات و جرائم در فرآیند برگزاری آزمون، بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات و جرائم در آزمون‌های سراسری مصوب ۱۳۸۴/۰۷/۰۶ و آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مزبور مصوب ۱۳۸۵/۰۵/۰۸هیأت وزیران، مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، به پایگاه اینترنتیazmoon.medu.ir مراجعه شود. ادارات کل آموزش و پرورش استان ها موظف هستند شماره تلفن و شخصی جهت پاسخگویی به داوطلبان و خانواده‌های آنان اعلام نمایند.