ثبت‌نام کلاس تخصصی کمپبل ۱۴۰۰-۱۴۰۱ لینک

زمان و نحوه ی ثبت نام آزمون‌های ورودی دبیرستان‌های نوبت اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ توسط این سازمان منتشر شد.

زمان و نحوه ی ثبت نام آزمون‌های ورودی دبیرستان‌های نوبت اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ توسط این سازمان منتشر شد.

سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) پیرو مصوب جلسه 813 مورد 17 مهرماه سال 1397 شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستورالعمل آزمون های ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان سال تحصیلی 1400-1401 را اعلام کرد.

  • نگاهی مختصر به بخشنامه:

ثبت نام از تاریخ ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ الی ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ و از طریق سامانه ثبت نام به نشانی azmoon.medu.ir انجام می‌شود.
زمان آزمون ورودی پایه هفتم روز پنج‌شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۹ صبح و آزمون ورودی پایه دهم جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۹ صبح خواهد بود.
توجه مهم: قابل ذکر است دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان -مطابق ماده‌ی ۱۵ مصوبه شانزدهمین کمیسیون شورای عالی آموزش و پرورش مورخ چهارم مهرماه سال 1397- بدون شرکت در آزمون در پایه دهم مدارس سمپاد ثبت نام کرده و به ادامه تحصیل خواهند پرداخت. (به غیر از دانش آموزان پایه نهم سمپادی که شرایط ادامه تحصیل در مدارس سمپاد را احراز نکنند. توضیح بیشتر را در ادامه بند 5 و 6 ضوابط و شرایط ثبت نام مشاهده نمایید.)

توجه کنید، برگزاری آزمون در زمان ذکر شده منوط به مجوز ستاد ملی کرونا در آن زمان خواهد بود.

محتوای آزمون ورودی پایه هفتم
سوالات آزمون به شیوه چهارگزینه ای، به منظور سنجش هوش، استعداد و خلاقیت دانش آموزان توسط متخصصان و کارشناسان این حوزه طراحی می شود. در هر یک از سوالات، فقط یکی از گزینه ها که در مقایسه با سایر گزینه ها انتخاب مناسب تری است، به عنوان پاسخ صحیح آن سوال در نظر گرفته می شود. هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 1 نمره منفی خواهد داشت. برای سوالات بدون پاسخ، نمره ای منظور نمی‌شود.
محتوای آزمون تکمیل ظرفیت دهم
محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سوالات استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی است. 50 درصد امتیاز آزمون مربوط به سوالات استعداد تحلیلی و 50 درصد دیگر مربوط به سوالات استعداد تحصیلی است. امتیاز آزمون از طریق وزن دهی به نمره کل استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی به نسبت 50% و 50% محاسبه و به صورت یک نمره بین 100.000 و 33.333- بیان می شود.

منابع، تعداد و ضرایب سوالات آزمون ورودی پایه دهم و مدت زمان پاسخ گویی به آن‌ها

سوالات استعداد تحلیلی به شیوه چهارگزینه‌ای به منظور ارزیابی توانایی تحلیل، ریشه‌یابی ، طبقه‌بندی و سازماندهی مطالب و مباحث گوناگون و سوالات استعداد تحصیلی نیز به شیوه چهارگزینه‌ای در سطح محتوای کتاب‌های درسی با تاکید بر سطوح بالای شناختی، تلفیق دانش، مفاهیم و مهارت‌های دو یا چند ماده درسی در برخی از سوالات طراحی می‌شوند. در هر یک از سوالات فقط یکی از گزینه‌ها که در مقایسه با سایر گزینه‌ها انتخاب مناسب‌تری است به عنوان پاسخ صحیح آن سوال در نظر گرفته می‌شود.

سوالات درس قرآن و معارف اسلامی از محتوای مشترک داوطلبان شیعه و اهل تسنن طراحی می‌شود اما داوطلبان اقلیت‌های دینی رسمی کشور (مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان) به سوالات مشترک اقلیت‌های دینی بر اساس محتوای کتاب تعلیمات ادیان الهی و اخلاق ویژه اقلیت‌های دینی پایه های هشتم و نهم پاسخ خواهند داد.

به‌ازای هر پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و به‌ازای هر پاسخ غلط یک نمره منفی برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود. برای سوالات بدون پاسخ نمره‌‌ ای منظور نخواهد شد.

توجه: چنانچه داوطلب در سوالی بیش از یک گزینه را علامت زده باشد یک نمره منفی برای او منظور خواهد شد.

  • نگاه مبسوط به بخشنامه:

ظرفیت، ضوابط و شرایط پذیرش دانش آموز:

  1. ظرفیت پذیرش دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان در هر شهرستان با در نظر گرفتن مناطق تحت پوشش بر اساس پیشنهاد اداره کل آموزش و پرورش استان و بررسی نهایی و تایید سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تعیین شده است که در هنگام ثبت نام الکترونیکی از طریق سامانه ثبت نام به اطلاع داوطلبان می رسد.

  2. پذیرش دانش آموزان شرکت کننده در آزمون برای ورود به دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان صرفا در اولویت‌های انتخابی دانش آموز و بر اساس رتبه مبتنی بر امتیاز کل آزمون ورودی خواهد بود. پذیرش داوطلبان دوره دوم متوسطه صرفا بر اساس رشته انتخابی صورت می‌پذیرد و در صورت عدم قبولی در رشته انتخابی، امکان اعلام قبولی در سایر رشته‌ها وجود ندارد.

  3. با توجه به ضوابط خاص نقل و انتقال در مدارس استعدادهای درخشان ، لازم است داوطلبان، دبیرستان‌های استعدادهای درخشان مورد نظرشان را با توجه به محل سکونت خود در سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ و متناسب با ناحیه منطقه آموزش و پرورش محل استقرار مدارس استعدادهای درخشان انتخاب کنند. پس از اعلام نتیجه قبولی داوطلب در اولویت انتخاب شده مورد نظر، به هیچ وجه، امکان تغییر اولویت وجود ندارد.

  4. در شهرستان‌هایی که دارای چند دبیرستان دوره اول و دوم استعدادهای درخشان هستند داوطلبان می‌توانند حداکثر ۳ دبیرستان (هرسه در یک شهرستان واحد) را به ترتیب اولویت انتخاب و ثبت کنند.

ضوابط و نحوه نقل و انتقال دانش آموز:

داوطلبانی که پس از زمان ثبت نام یا بعد از پذیرش، به هر دلیل تصمیم می‌گیرند که در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در شهرستانی از شهرستان محل سکونت فعلی اقامت کنند، تنها در صورت پذیرش در یکی از مدارس انتخاب شده خود در شهرستان مبدا و دارا بودن امتیاز پذیرش مدرسه مقصد و وجود ظرفیت خالی در آن مدرسه (در داخل استان با موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان و در خارج از استان با کسب موافقت اداره کل آموزش و پرورش استان های مبدا و مقصد) حداکثر تا یک ماه قبل از شروع امتحانات پایانی نوبت دوم، مجاز به انتقال و ثبت نام در سایر مدارس استعدادهای درخشان (در شهرستان یا استان دیگر) خواهند بود.

در سال اول پذیرش، نقل و انتقال دانش آموز بین مدارس استعداد های درخشان در داخل یک شهرستان ممنوع است.

ضوابط و شرایط ثبت‌نام داوطلبان ورودی دبیرستان‌های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان

ضوابط و شرایط ثبت نام:

1- داشتن تابعیت ایرانی

توجه: ثبت نام اتباع غیر ایرانی تابع بخشنامه شماره 340/241/44 به تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور است.

2- اشتغال به تحصیل در پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی 1400-1399 ، کسب مقیاس خیلی خوب در تمام دروس سطح نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی در سال تحصیلی 1399-1398 و کسب مقیاس خیلی خوب در تمام دروس در نوبت اول پایه ششم در سال تحصیلی 1400-1399 جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه هفتم.

توجه: «تربیت بدنی» و «شایستگی عمومی» جزء موارد درسی لحاظ می‌شود.

توجه: چنانچه داوطلبی در مجموع دو نوبت ارزشیابی مذکور حداکثر در یک عنوان درسی مقیاس خوب را کسب کرده باشد، ثبت نام وی بلامانع است.

3- اشتغال به تحصیل در پایه نهم در سال تحصیلی ۱۳۹۹-1400 و داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ در پایه هشتم خردادماه سال تحصیلی ۱۳۹۸-1399 جهت ثبت نام آزمون ورودی پایه دهم.

4- با توجه به اینکه مراحل ثبت نام آزمون‌های ورودی مدارس استعدادهای درخشان کاملا به صورت اینترنتی انجام می‌شود، مسئولیت احراز شرایط ثبت‌نام و صحت مندرجات در تقاضانامه ثبت‌نام به صورت کامل بر عهده داوطلب می‌باشد و در صورت مغایرت قبولی داوطلب و ثبت نام و ادامه تحصیل در مدرسه استعدادهای درخشان جلوگیری به عمل می‌آید.

5- دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان، مطابق ماده ۱۵ مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون شورای عالی آموزش و پرورش مورخ چهارم مهرماه سال ۱۳۹۷ می‌توانند بدون شرکت در آزمون در پایه دهم این مدارس ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. لازم به ذکر است دانش آموزان پایه نهم سمپاد (از جمله آن گروه از دانش آموزان که در ارزشیابی نوبت دوم و یا شهریور ماه سال تحصیلی ۱۳۹۹-1400، شرایط ادامه تحصیل را احراز نمی‌کنند) امکان شرکت در آزمون را ندارند.

6- شرایط و نحوه گذر دانش آموزان از پایه نهم تحصیلی مدارس استعدادهای درخشان به پایه دهم این مدارس هرساله توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تعیین و ابلاغ می‌گردد. قبولی در آزمون ورودی پایه هفتم هیچ‌گونه حقی برای گذر بدون آزمون از دوره اول به دوم متوسطه ایجاد نخواهد کرد.

(پاورقی خارج از بخش نامه مربوط به بند 5 و 6: به صورت خلاصه یعنی دانش آموزان نهمی سمپاد، نیازی به شرکت در آزمون ورودی دهم ندارند غیر از اینکه شرایط علمی یا شرایط دیگر که شرایط اصولا ساده ای هستند را کسب نکنند. به عنوان مثال از مدرسه اخراج شده باشند یا در امتحانات مردود شوند یا مدرسه دانش آموز را حائز شرایط تحصیل در مدارس سمپاد نداند یا معدل بدی داشته باشد. این شرایط ابلاغ نشده است ولی اصولا شرایط ابلاغی، شرایطی می باشند که منطقی هستند و غالب دانش آموزان سمپادی این شرایط را کسب می کنند. همینطور این جمله ی "قبولی در آزمون ورودی پایه هفتم هیچ‌گونه حقی برای گذر بدون آزمون از دوره اول به دوم متوسطه ایجاد نخواهد کرد." یعنی این اگر یک دانش آموز محصل در مدارس سمپاد، شرایط ابلاغی را نداشته باشد -به عنوان مثال اخراج یا مردود شده باشد- نمی تواند مدعی باشد که باید در سال تحصیلی آینده نیز دانش آموز مدرسه سمپاد باقی بماند. برای اطلاع از شرایط ابلاغی، که تقریبا همه ساله یکسان است به مدرسه خود مراجعه نمایید.)

زمان ثبت نام، توزیع کارت و برگزاری آزمون:

1- دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون های ورودی، از طریق سامانه ثبت‌نام به نشانی azmoon.medu.ir در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد. مشخصات مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور هنگام ثبت نام در سامانه قابل مشاهده خواهد بود.

2- ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی تکمیل ظرفیت پایه دهم از روز چهارشنبه ۱۱ فروردین سال ۱۴۰۰ تا روز چهارشنبه ۲۵ فروردین سال ۱۴۰۰ از طریق همان سامانه انجام می‌شود.

توجه: تمامی فرایند ثبت نام به صورت اینترنتی توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصیل داوطلبان ملزم به ارائه رمز همگام به دانش آموزان می باشند.

توجه: دانش آموزان اتباع خارجی از کد اتباع استفاده کنند.

3- کارت ورود به جلسه (شامل: نام، نام خانوادگی و سایر مشخصات فردی، عکس داوطلب، مدارس استعدادهای درخشان انتخاب شده به ترتیب اولویت و نشانی دقیق حوزه) از قبل از تاریخ برگزاری آزمون از طریق سامانه ثبت‌نام در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

توجه: شرکت داوطلبان در جلسه آزمون بدون ارائه کارت ورود به جلسه ممنوع است.

4- آزمون ورودی پایه هفتم راس ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه مورخ ۲۰ خرداد سال ۱۴۲۰ تکمیل ظرفیت پایه دهم راس ساعت ۹ صبح روز جمعه مورخ ۲۱ خرداد سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. در صورت بروز مشکلات ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا این تاریخ به صلاحدید ستاد ملی مبارزه با کرونا قابل تغییر خواهد بود. لذا لازم است داوطلبان به اطلاعیه‌های صادره از سوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در خصوص تاریخ دقیق برگزاری آزمون توجه نمایند.

مراحل ثبت نام داوطلبان:

1- تکمیل اینترنتی تقاضانامه ثبت نام: داوطلبان باید پس از ورود به سامانه ثبت نام، به نشانی azmoon.medu.ir نسبت به تکمیل تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند.

توجه: لازم است دانش آموزان قبل از ورود به سامانه ثبت نام، رمز همگام خود را از مدرسه محل تحصیل دریافت و آن را تا زمان اعلام نتایج نزد خود نگهداری نمایند.

توجه: داوطلبان در انتخاب اولویت های مورد نظر دقت کافی داشته باشند. بعد از تکمیل فرایند ثبت نام امکان تغییر و جابجایی اولویت های انتخابی (رشته تحصیلی در دوره دوم متوسطه) وجود ندارد.

2- بارگذاری فایل عکس داوطلب: جهت ثبت نام، فایل عکس باید با ابعاد حداکثر 200×300 یا 300×400 پیکسل در قالب «jpg» با زمینه سفید و مربوط به سال جاری دانش آموز باشد.

3- مبلغ ثبت‌نام ۳۰۰,۰۰۰ ریال می‌باشد که صرفا از طریق درگاه اینترنتی ثبت نام دریافت خواهد شد.

توجه: در صورت واریز وجه ثبت نام به صورت مستقیم یا از طریق مراجعه به بانک و یا دستگاه‌های خودپرداز، ثبت نام انجام نمی‌شود و مبلغ واریزی نیز قابل استرداد نخواهد بود.

توجه: مبلغ فوق ثابت بوده و به جز این مبلغ دریافت هرگونه وجهی تحت هر عنوان ممنوع می باشد.

4- دریافت شماره پیگیری: ضروری است داوطلبان پس از طی مراحل ثبت نام، شماره پیگیری را که به منزله ثبت نام قطعی است دریافت نموده و آن را جهت استفاده های بعدی نزد خود نگهداری کنند.