حذف شرط رشته مرتبط برای مدال آوران طلا، نقره و برنز کشوری المپیادی‌ها در کنکور

حذف شرط رشته مرتبط برای مدال آوران طلا، نقره و برنز کشوری المپیادی‌ها در کنکور

به گزارش سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، باشگاه دانش‌پژوهان جوان شرط رشته مرتبط برای مدال آوران طلا، نقره و برنز کشوری المپیادی‌ها در کنکور حذف گردیده است.

معاون آموزشی وزارت علوم، شرط رشته مرتبط برای مدال آوران طلا، نقره و برنز کشوری المپیادی‌ها در کنکور حذف گردیده است.

پس از پیگیرهای مداوم باشگاه دانش پژوهان جوان و سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان در خصوص سهمیه المپیادی‌ها در کنکور سراسری - معاون آموزشی وزارت علوم گفت: در آخرین جلسه شورای استعدادهای درخشان وزارت علوم شرط پذیرش در رشته مرتبط برای دارندگان نشان‌های المپیادی در کنکور سراسری حذف شد.
علی خاکی صدیق در سومین گردهمایی سالانه مجازی مدیران دفاتر استعدادهای درخشان دانشگاه‌های سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه کردستان برگزار شد. این چنین سخن گفت که در ۲۰ ماه گذشته آئین‌نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلات تکمیلی بازنگری شده است.

خاکی صدیق افزود در آخرین جلسه شورای استعدادهای درخشان وزارت علوم در ارتباط با دارندگان نشان طلا ، نقره و برنز کشوری المپیادهای دانش‌آموزی بحث و بررسی صورت گرفت و مقرر شد؛ با کسب نصاب علمی ۸۵ درصد نمره آخرین پذیرفته شده در آزمون سراسری، ما بحث شرط رشته مرتبط را حذف کنیم که این برای استعداد درخشان تسهیل ایجاد می‌کند.

معاون آموزشی وزارت علوم گفتند که با حذف شرط رشته مرتبط در برگزیدگان المپیادهای دانش‌آموزی مقداری راه برای برای ورود این افراد به دانشگاه هموارتر می‌گردد. با توجه به مشکلات شیوع کرونا و تبعاتی که برای همه دانشجویان از جمله دانشجویان استعداد درخشان داشته است، تسهیلی در روند پذیرش دانشجویان صورت گرفته است تا این چالش‌ها را کاهش دهیم.
خاکی صدیق افزود: وقت عمده مدیران دانشگاه‌ها به ویژه معاونان و مدیران حوزه آموزشی به بررسی مشکلات دانشجویان در کمیسیون‌های موارد خاص می‌گذرد، در آن‌جا عموما مسائلی که مطرح می‌شود مربوط به دانشجویان ضعیف‌تر از نظر علمی است درحالی‌که دانشجویانی که ما آنها را استعداد درخشان می‌نامیم و یا دانشجویان برتر علمی کمتر مورد توجه مدیران دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند.
منظور از مدال طلا شامل آن دسته از دانش پژوهانی است که زیر گروه غیر المپیاد در کنکور شرکت می کنند مدال آوران طلای کشوری مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی معاف از کنکور هستند.

رییس باشگاه دانش‌پژوهان جوان در رابطه با وضعیت سهمیه مدال‌های طلا، نقره و برنز المپیاد‌های علمی کشوری اعلام کرد:

در آذرماه سال ۹۸ از سوی وزیران علوم و بهداشت لایحه‌ای با عنوان "لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی" تقدیم دولت شد که در آن تغییراتی جدی در امتیازهای مدال‌های المپیاد داده شده بود. از جمله اضافه کردن مدال طلا در کنار سهمیه مدال نقره و برنز (که تلویحاً از آن حذف معافیت‌ها برداشت می‌شود)، محدود کردن استفاده از سهمیه به قیدی مبهم به عنوان "رشته‌های مرتبط" و محدود کردن تعداد به حداکثر ۵ درصد ظرفیت هر کدرشته‌ محل.
در بندی دیگر آمده است که "سهمیه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص المپیادهای دانش‌آموزی جهانی به قوت خود باقی است و...". این در حالی است که مصوبه مذکور راجع به مدال طلای کشوری ۷ المپیاد است و ربطی به مدال‌های جهانی ندارد.

سال پیش با تلاش‌های مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان اجرای این لایحه به تعویق افتاد.

در اجرا تلقی سازمان سنجش این بوده است که معافیت‌های مدال‌های طلای ۷ المپیاد (مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی) به قوت خود باقی است و بند یاد شده در لایحه مذکور را یک اشتباه تلقی کرد. البته لازم است که در نوشتن چنین ضوابط چنین اشتباهاتی وجود نداشته باشد و موجب ابهام نگردد.

در این مدت با مکاتبات و مذاکرات رسمی و غیررسمی وزارتین را به این نتیجه رساندیم که محدود کردن امتیاز المپیاد به برخی رشته‌ها هیچ توجیهی ندارد و این تصمیم به‌طور کلی و نه به‌طور موقت لغو شد.

المپیادهای جدید هنوز هیچ امتیازی در کنکور سراسری ندارند و باید توجه کرد که مسئولان در مصاحبه‌ها عموما مطالب را دقیق بیان نمی‌کنند.

اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مساله ورود کرده است و به مجلس شورای اسلامی و وزارتین علوم و بهداشت متذکر شده است که اولا لایحه قید شده اشکالات محتوایی جدی دارد و ثانیا این موضوع باید توسط یا با نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش برود.

ما کماکان در تلاش هستیم تا از المپیادهای علمی به عنوان شاخصی قوی برای شناسایی دانش‌آموزان برتر برای ورود به دانشگاه دفاع کنیم ولی باید متوجه بود که وضع این قوانین در اختیار سمپاد و با‌شگاه دانش‌پژوهان جوان نیست.