آزمون‌های آزمایشی المپیاد زیست شناسی 🎖اگر المپیاد زیستی هستید، قطعا پیشنهاد میشه 🎖

آزمون: دنیای گیاهان 1 (پیشرفته)

دنیای گیاهان 1 (پیشرفته)

آزمون آنلاینی که در آن شرکت می‌کنید، آزمون آنلاین زیست شناسی فصل "دنیای گیاهان" علوم نهم و در سطح پیشرفته می باشد. در این آزمون زیست نهم، با یک آزمون ویژه دانش آموزان مستعد و برتر (مانند دانش آموزان مدارس سمپاد و مدارس برتر کشور) مواجه می شوید. آماده اید؟ پس خودتون رو برای این آزمون آنلاین زیست و یک چالش خوب دعوت کردید. شروع کنید! راستی، انتخاب سوالات با خانم ملینا فرشباف رتبه 29 کنکور تجربی سال 97 بوده است.

حیات همه‌ی‌ جانوران (به خصوص انسان‌ها) به گیاهان وابسته است. ما از گیاهان برای تغذیه، تولید دارو، تولید پارچه و رنگ و ... استفاده می‌کنیم. بدون شک گیاهان نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارند، پس شناسایی و بررسی آن‌ها برای ما الزامی‌ست. یکی از بهترین روش‌های شناسایی گیاهان، دانستن نحوه طبقه‌بندی آن‌هاست.
۲ گروه مهم از گیاهان، گیاهان بدون آوند و آوندداران هستند. مهم‌ترین گونه‌های بدون آوند گیاهان، خزه‌ها و سرخرس‌ها هستند این گونه‌ها ابتدایی هستند و ساختاری بسیار ساده‌ای دارند.
از مهم‌ترین گونه‌های گیاهان آوند می‌توان به گیاهان تک‌لپه و دولپه اشاره کرد که پیشرفته تر و پیچیده تر هستند. ایجاد آوند، از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در طول تکامل در گیاهان ایجاد شده‌است. آوندها کمک بسیاری به پخش شدن گیاهان در کره‌ زمین کردند و پخش شدن گیاهان در کره زمین، موجب افزایش میزان اکسیژن جو شد.

در زیر می توانید خلاصه ای از درس نامه فصل دنیای گیاهان علوم نهم را مشاهده نمایید.

گیاهان جزو اولین جانداران کره زمین بوده و چرخه زندگی بدون گیاهان نابود می گردد. گیاهان باعث ادامه یافتن زندگی بر روی زمین می باشند.

گیاهان

سلول های گیاهی نیز مانند همه سلول های دیگر نیاز به مواد مغذی دارند. گیاهان طی عمل فتوسنتز با استفاده از مواد اولیه (آب، مواد معدنی، کربن دی اکسید) و نور خورشید، ترکیبات آلی مانند کربوهیدرات ها را می سازند که سلول های خود گیاه نیز از این موادی که ساخته اند استفاده می کند و جانداران دیگر نیز با تغذیه از گیاهان، غذای مورد نیاز خود را به دست می آورند.

آوند

سلول های گیاهی برای زنده ماندن نیاز به مواد مغذی دارند. مواد مغذی گیاه شامل آب و مواد معدنی موجود در خاک هستند. همچنین در قسمت های سبز گیاه کربوهیدرات ساخته می شود که برای ریشه ها لازم هستند. حال چگونه مواد مغذی از ریشه به برگ ها و کربوهیدارت از برگ ها به ریشه می رود؟ انتقال این مواد در اکثر گیاهان توسط بافتی به نام آوند صورت می گیرد. آوند ها اجزای لوله مانند هستند که باعث انتقال مواد می شوند. بافت آوندی در سراسر پیکر گیاه وجود دارد. آوند ها دو دسته هستند:

  1. آوند چوبی: این نوع از آوند ها مواد جذب شده توسط ریشه را به برگ و اندام های دیگر منتقل می کنند تا فتوسنتز انجام شود.
  2. آوند آبکشی: این آوند ها مواد ساخته شده در اندام های فتوسنتز کننده را به سراسر گیاه منتقل می کنند.

دو نکته در مورد آوندها

  1. سلول های تشکیل دهنده آوند آبکش زنده اند. ولی هسته و همه اندامک های خود را از دست داده اند و فقط واکوئل بزرگ دارند که سیتوپلاسم را به غشای سلول رانده است.
  2. سلول های تشکیل دهنده آوند چوبی زنده نیستند و هم بخش های خود را از دست داده اند و فقط دیواره سلولی آنها باقی مانده است. که در بخش های چوبی گیاه است. این سلول ها در امتداد هم قرار گرفته اند.

ریشه

می دانیم که آب و مواد معدنی موجود در خاک از طریق ریشه جذب می شوند و به کمک آوند های چوبی به اندام های فتوسنتز کننده مانند برگ ها می رسند. ریشه ها بر روی خود رشته های بسیار ظریف و کوچکی به نام تار کِشنده دارند. تار های کشنده سلول هایی بسیار طویل و دراز هستند که مواد معدنی و آب را از خاک می گیرند و به ریشه می برند. دیواره تار کشنده بسیار نازک است؛ بنابراین مواد و آب می توانند از دیواره آن عبور کنند. پس از جذب مواد توسط تار های کشنده، مواد در طول ریشه حرکت می کنند و به آوند های چوبی می رسند. سپس حجمی از آب و مواد معدنی درون آوند چوبی جریان میابد که به آن شیره خام می گویند. تمام آب جذب شده توسط گیاهان مصرف نمی شود، بلکه بخشی از آب به صورت بخار از روزنه های برگ خارج می گردد. این خروج بخار باعث به وجود آمدن نیروی مکش در گیاه شده و این نیرو مکش روبه بالا در آوند ها را بیش تر می کند. ریشه سه بخش اصلی دارد:

1-ریشه اصلی - 2-ریشه فرعی- 3-تار های کشنده.

ریشه ها انواع و اقسامی دارند. در برخی گیاهان، مواد مورد نیاز برای رشد گیاه پس از تولید در برگ، در ریشه ها ذخیره می شوند؛ مانند تربچه و ...

  • شیره خام به حجمی از آب و مواد معدنی می گویند که در آوند های چوبی جریان دارد. شیره پرورده به مواد مغذی ساخته شده درون سلول های فتو سنتز کننده می گویند که در آوند های آبکش جریان دارد.

خزه ها

خزه ها اولین گیاهانی بودند که بر روی زمین رشد کردند. این گیاهان ارتفاع کمی داشته و پوششی مخمل مانند را به وجود می آورند. خزه ها بر خلاف گیاهان آوند دار بوده و ساقه ها و برگ های آنان از یک نوع سلول به وجود آمده اند، بنابراین خزه ها حاوی ساقه یا برگ حقیقی نمی باشند. همچنین خزه دارند. خزه ها نیز مانند سرخس ها توسط » ریشه سا « ها ریشه نداشته و در عوض آن اجزایی به نام هاگ تکثیر می شوند. هاگ خزه ها در هاگدان های راس خزه وجود دارند و اگر هاگ ها در مکان مناسب و مرطوبی قرار بگیرد رشد می کند. به همین دلیل در آب های راکد می توان خزه ها را مشاهده کرد. هاگ ها در هاگدان موجود در راس خزه تشکیل می شود.

سرخس ها

سرخس ها یکی از گونه های آوند دار هستند. این گیاهان اولین گروه از گیاهان آوند دار بوده و دارای ساقه زیر زمینی هستند. از این ساقه ها، برگ هایی با دم برگ طویل ایجاد می شود که شبیه ساقه هستند. سرخس ها دانه تولید نمی کنند و با هاگ تولید مثل می کنند. گاهی اوقات در پشت برگ سرخس بر آمدگی های معمولا نارنجی رنگی دیده می شود که همان هاگدان ها هستند. اگر هاگدان ها در مکان مناسب و مرطوب قرار بگیرند می توانند رشد کنند. سرخس ها در آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کنند.

بازدانگان

بازدانگان مانند سرو و کاج دسته دیگری از گیاهان آوند دار هستند. مهم ترین تفاوت بازدانگان با سرخس ها این است که بازدانگان گل ندارند اما دانه تولید می کنند. کاج و سرو دارای مخروط های نر و ماده هستند که هر مخروط از چندین پولک ساخته شده است. این دانه ها درون میوه تشکیل نمی شوند، بلکه بر روی پولک ها به وجود می آیند.

مقایسه مخروط های نر و ماده در گیاه کاج

  1. مخروط نر رنگ زرد و مخروط ماده رنگ قهوه ای دارد.
  2. مخروط نر کوچک تر از مخروط ماده است.
  3. دانه در پولک های مخروط ماده تشکیل می شود.
  4. مخروط های نر در انتهای شاخه های بالایی تشکیل می شود در حالی که مخروط های ماده در وسط شاخه پایینی تشکیل می شوند.

نهان دانگان

بسیاری از گیاهان امروزی گل دار هستند. نهان دانگان، همانطور که از نامشان پیداست دانه های خود را در گل یا میوه پنهان می کنند. این گیاهان تولید مثل جنسی دارند و گل اندام تولید مثل آنهاست. از بازدانگان متنوع تر هستند و در آب هوای متفاوت رشد می کنند.

انواع نهان دانگان: 1-تک لپه ای 2-دو لپه ای

مواد مغذی پس از ساخته شدن در اندام فتوسنتز کننده گیاه، به بخش های دیگر منتقل می شود تا در آنجا خیره شود. این اندام ذخیره کننده در گیاهان مختلف، متفاوت است. مثلا در برخی گیاهان، مواد مغذی در ریشه و در برخی دیگر در ساقه ذخیره می شود.

تعداد سؤالات تعداد گزینه‌ها نمره‌ی منفی؟ مدت زمان آزمون (دقیقه) قیمت آزمون تاریخ ایجاد
14 4 دارد 60 رایگان 1400/02/25