کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها

آزمون: از درون اتم چه خبر 1 (پیشرفته)

از درون اتم چه خبر 1 (پیشرفته)

آزمون آنلاینی که در آن شرکت می‌کنید، آزمون آنلاین فیزیک فصل "از درون اتم چه خبر" علوم هشتم و در سطح پیشرفته می باشد. در این آزمون شیمی نهم، با یک آزمون آنلاین ویژه دانش آموزان مستعد و برتر (مانند دانش آموزان مدارس سمپاد و مدارس برتر کشور) مواجه می شوید. آماده اید؟ پس خودتون رو برای این آزمون آنلاین شیمی و یک چالش خوب دعوت کردید. شروع کنید!

تا حدود ۱۵۰ سال قبل دانشمندان اعتقاد داشتند اتم کوچکترین ذره تشکیل دهنده ماده است. با پیشرفت علم و فناوری، دانش و پژوهش گسترش یافت و اطلاعات بیشتری به دست آمد. این اطلاعات نشان داد اتم ها نیز از ذره های کوچکتری ساخته شده اند. در این فصل به دنیای اتم ها می رویم و با ذره های تشکیل دهنده اتم ها و نقش آنها در رفتار و خواص مواد آشنا می شویم.

ذره های سازنده اتم

در علوم هفتم آموختید که همه مواد از اتم ساخته شده اند. اتم نیز از ذره های ریزتری به نام الکترون، پروتون و نوترون تشکیل شده است. این ذره ها مانند سایر مواد جرم دارند به طوری که جرم پروتون و نوترون تقریباً برابر است، در حالی که جرم الکترون با مقایسه با دو ضربه دیگر بسیار ناچیز است. برخی از ذره های تشکیل دهنده اتم علاوه بر جرم، بار الکتریکی نیز دارند. بار الکتریکی نسبی الکترون منفی یک، پروتون مثبت یک و نوترون خنثی است. همینطور جرم نسبی الکترون بسیار کم و جرم نسبی پروتون و نوترون تقریباً برابر یک می باشد. البته دقت کنید تمام این اعداد نسبی هستند و الکترون نیز جرم بسیار اندکی دارد و در مقایسه با پروتون و نوترون قابل صرف نظر است. تعداد پروتون های اتم هر عنصر را عدد اتمی آن می گویند. تعداد پروتون های اتم هر عنصر معین و ثابت است با تغییر تعداد پروتون ها، نوع اتم نیز تغییر می‌کند. برای مثال وقتی می‌گویند عدد اتمی کربن برابر ۶ و عدد اتمی هیدروژن برابر یک است، نتیجه می‌گیریم ر اتم کربن ۶ پروتون و هر اتم هیدروژن یک پروتون دارد.

عنصرها و نماد آن‌ها

همانطور که می دانید هر عنصر از یک نوع اتم تشکیل شده است. از میان ۱۱۸ عنصر شناخته شده حدود ۹۰ عنصر در طبیعت به شکل عنصر یا ترکیب وجود دارند. هر عنصر را با نشانه شیمیایی مشخص نشان می‌دنهد. برای نمونه عنصر هیدروژن را با نشانه H و عنصر نئون را با نشانه Ne نشان می دهند.

مدل اتمی

همانطور که گفته شد اتم از ذره های ریزتری ساخته شده است. همچنین می‌دانید که اتم قابل مشاهده نیست. به نظر شما ساختار اتم چگونه است؟ ذره های ریز در اتم چگونه در کنار هم قرار گرفته اند؟ چگونه می‌توان رفتار اتم ها را بررسی و مشخص کرد؟ این پرسش ها و پرسش های دیگر سال ها ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. برای پاسخ به این پرسش ها باید اطلاعاتی از ساختار درون اتم داشته باشیم. برای این منظور دانشمندان آزمایش های مختلف انجام دادند و با روش‌های غیرمستقیم اطلاعاتی از درون اتم به دست آوردند. آن ها بر اساس اطلاعات به دست آمده مدل های گوناگونی را برای ساختار اتم ارائه دادند. یکی از این مدل‌ها را دانشمندی به نام بور ارائه کرد. نیلز بور در سال ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاگ دانمارک متولد شد. وی برای فهم ساختار اتم تلاش‌های زیادی کرد و در نهایت مدل اتمی خود را ارائه نمود. وی در سال ۱۹۲۲ موفق به دریافت جایزه نوبل نیز گردید. مدل بور به مدل منظومه شمسی معروف است، زیرا ساختار اتم در این مدل بسیار شبیه منظومه شمسی است. همانطور که در منظومه شمسی سیارات به دور خورشید می چرخند در مدل بور الکترون ها در مسیرهای دایره ای به نام مدار به دور هسته در حرکت هستند.

ایزوتوپ ها

اتم های سازنده اغلب عنصرها مانند کربن دقیقا یکسان نیستند. تعداد پروتون های این اتم ها یکسان است اما تعداد نوترون های آن ها متفاوت است. به اتم های یک عنصر که تعداد نوترون های متفاوت دارند ایزوتوپ‌های آن عنصر می گویند. به عنوان مثال کربن 3 ایزوتوپ دارد.

عدد جرمی

به مجموعه تعداد نوترون ها و پروتون های یک عنصر عدد جرمی آن اتم می گویند. در نتیجه ایزوتوپ های یک عنصر عدد اتمی یکسان اما عدد جرمی متفاوت دارند.

ویدئوی راه حل و بررسی سوالات این آزمون را در اینجا مشاهده نمایید. این ویدئو به همت خانم رعنا بهزادی (نفر اول مسابقات شیمی دانشگاه Waterloo) عزیز آماده شده است.

تعداد سؤالات تعداد گزینه‌ها نمره‌ی منفی؟ مدت زمان آزمون (دقیقه) قیمت آزمون تاریخ ایجاد
10 4 دارد 40 رایگان 1399/03/11