کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها

آزمون: ماشین ها 1 (پیشرفته)

ماشین ها 1 (پیشرفته)

آزمون آنلاینی که در آن شرکت می‌کنید، آزمون آنلاین فیزیک فصل "ماشین ها" علوم نهم و در سطح پیشرفته می باشد. در این آزمون فیزیک نهم، با یک آزمون ویژه دانش آموزان مستعد و برتر (مانند دانش آموزان مدارس سمپاد و مدارس برتر کشور) مواجه می شوید. آماده اید؟ پس خودتون رو برای این آزمون آنلاین فیزیک و یک چالش خوب دعوت کردید. شروع کنید!
راستی، انتخاب سوالات، با آقای احسان شریفیان، رتبه 1 کنکور سراسری ریاضی سال 95 بوده است.

(توجه: این آزمون ویدئو بررسی سوالات دارد. ابتدا ذکر کنیم عواید نهایی اخذ شده جهت این ویدئوها با توجه به شرایط کرونا در کشور، صرف امور خیریه درمانی می شود. هزینه تهیه این ویدئوها از نظر اخلاقی 60 هزار تومان است که اگر در توان مالی شما نیست، می توانید با خیال راحت استفاده نمایید. در توان مالی شما است، لطفا ابتدا با آی‌دی @sampaadia_admin در تلگرام ارتباط برقرار کنید و هزینه آن را پرداخت کرده و سپس استفاده نمایید. در این ویدئوها که توسط اساتید عزیز، آقایان احسان شریفیان رتبه 1 کنکور سراسری ریاضی سال 95 و امیرحسین افشارراد رتبه 7 کنکور سراسری ریاضی سال 95 آمده شده اند، راه حل سوالات آزمون های آنلاین فیزیک نهم (علوم نهم) زیر بررسی شده اند:

موفق باشید.)

نیروی ما برای انجام دادن برخی از کار ها کافی نیست، مانند بلند کردن جسمی سنگین یا طی کردن مسافت های طولانی و... در این حالت با استفاده از ماشین ها انجام دادن کار ها ساده تر می شود. در ادامه بیش تر با ماشین ها و دنیای آنان آشنا می شویم.

ماشین

هر وسیله ای که انجام کار ها را برای ما آسان تر کند ماشین نام دارد.

ورودی و خروجی ماشین

هر ماشین دارای یک ورودی و یک خروجی است. ورودی ماشین شامل همه آن چیز هایی است که انجام می دهیم تا ماشین کار کند و خروجی آن چیزی است که ماشین برای ما انجام می دهد.

انواع ماشین ها

ماشین ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. ماشین های ساده، این دسته از ماشین ها همانطور که از اسم شان پیداست، فقط یک جزء دارند و ساده هستند. یعنی از چند ماشین ساخته نشده اند. مانند: پیچ گوشتی، اهرم، قرقره، سطح شیب دار و غیره. ماشین های پیچیده مجموعه ای از چند ماشین ساده که با هم در ارتباط هستند و یک هدف را دنبال می کنند؛ مانند: چرخ خیاطی، خودرو،موشک، دوچرخه،موتور سیکلت و غیره.

گشتاور نیرو

به اثر چرخانندگی یک نیرو، گشتاور نیرو می گویند. مثلا شما با وارد کردن فشار به پیچ گوشتی باعث شل یا سفت شدن پیچ می شوید. یا اینکه با وارد کردن نیرو به فرمان دوچرخه باعث حرکت فرمان و در نتیجه چرخش دوچرخه می شوید. واحد (یکای) گشتاور نیرو، نیوتن متر است.

اهرم ها

اهرم ها در زندگی روزمره ما نقش مهمی ایفا می کنند. آن ها انواعی دارند که ساده ترین نوع آن الاکلنگ است که در وسط میله آن یک تکیه گاه وجود دارد. با وارد کردن نیرو به سمتی از الاکلنگ سمت مخالف آن در در جهت مخالفِ وارد شدن نیرو حرکت می کند. با اهرم ها می توان بارهایی سنگین را با صرف نیرویی کم تر جابجا شود. می توان با تنظیم کردن فاصله دو جسم از تکیه گاه اهرم را در حالت تعادل قراردهیم. در حالت تعادل اهرم، اثر چرخشیِ هر یک از نیرو ها یکدیگر را خنثی می کنند. به عبارت دیگر،در حالت تعادل، اندازهٔ گشتاور نیرویی که هر یک از نیروها نسبت به تکیه گاه ایجاد می کنند، باهم برابر و جهت چرخششان مخالف یکدیگر است. در اهرم گشتاور نیروی یکی از سمت ها می خواهد اهرم را در جهت ساعت(ساعتگرد) بچرخاند و طرف دیگر می خواهد در مخالف ساعت (پادساعتگرد) بچرخاند. در حالت تعادل، گشتاورد نیروی ساعتگرد با گشتاور نیروی پادساعتگرد برابر است.

مزیت مکانیکی

مزیت مکانیکی یک ماشین در حالت تعادل بیانگر آن است که آن ماشین نیروی محرک ما را چند برابر می کند. به زبان ساده مزیت مکانیکی یک ماشین در حالت تعادل به صورت نسبت اندازه نیروی مقاوم به نیروی محرک بیان می شود.

قرقره
چرخ های شیارداری که به کمک حرکت طناب، حول محور خود می چرخند قرقره نام دارند. این ماشین ساده می تواند با صرف نیروی نسبتا کم بار سنگینی را جابجا کند. قرقره ها محوری دارند که می توانند دور آن آزادانه بگردند.

چرخ دنده

چرخ های دنده داری که برای تغییر جهت نیرو و تغییر سرعت چرخش استفاده می شوند را چرخ دنده می گویند.چرخ دنده ها دارای انواع مختلفی می باشند. برخی از آنها فقط نیرو را انتقال می دهند اما برخی دیگر جهت نیرو را نیز تغییر می دهند. نوع کارکرد چرخ دنده بستگی به تعداد دنده هایش دارد. اگر نیروی ورودی ما ابتدا به چرخ دنده بزرگ وارد شود، به این چرخ دنده، چرخ دنده ورودی می گویند و طی چرخش چرخ دنده بزرگ، نیروی چرخشی به چرخ دنده کوچک انتقال می یابد و خلاف جهت حرکت چرخ دنده ورودی خواهد چرخید. در این حالت به چرخ دنده کوچک، چرخ دنده خروچی می گویند.

سطح شیب دار

نوعی ماشین ساده است که به ما کمک می کند تا بانیروی محرک کم تری اما در مسافتی طولانی تر، جسم (نیروی مقاوم) را به سمت بالا حرکت دهیم.

ویدئوی راه حل و بررسی سوالات این آزمون را در اینجا مشاهده نمایید. این ویدئو به همت استاد احسان شریفیان عزیز آماده شده است.

تعداد سؤالات تعداد گزینه‌ها نمره‌ی منفی؟ مدت زمان آزمون (دقیقه) قیمت آزمون تاریخ ایجاد
12 4 دارد 70 رایگان 1399/04/06