کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها

آزمون: الفبای زیست فناوری 1 (پیشرفته)

الفبای زیست فناوری 1 (پیشرفته)

آزمون آنلاینی که در آن شرکت می‌کنید، آزمون آنلاین زیست شناسی فصل الفبای زیست فناوری علوم هشتم (بیوتکنولوژی) و در سطح پیشرفته می باشد. در این آزمون زیست هشتم، با یک آزمون ویژه دانش آموزان مستعد و برتر (مانند دانش آموزان مدارس سمپاد و مدارس برتر کشور) مواجه می شوید. آماده اید؟ پس خودتون رو برای این آزمون آنلاین زیست شناسی و یک چالش خوب دعوت کردید. شروع کنید!

راستی، انتخاب سوالات با آقای فراهانی، برنز کشوری المپیاد زیست شناسی بوده است.

زیست‌فناوری یکی از مهم‌ترین علوم عصر حاضر است. با استفاده از زیست‌فناوری می‌توانیم ژنوم جانداران را بررسی کرده (توالی‌یابی) و عملکرد هر ژن را بررسی کنیم. با دانستن توالی و عملکرد هر ژن می‌توانیم جانداران را به گونه‌ای مهندسی کنیم که محصول ژن مطلوب ما را زیادتر و یا با تغییرات خاصی تولید کنند. مثلا با دستکاری ژنتیکی گیاه گندم‌ می‌توانیم محصولاتی مقاوم به آفت یا آفت کش تولید کنیم.
همچنین با زیست‌فناوری می‌توان بیماری‌های وراثتی را درمان کرد. مثلا در بیماری‌های وراثتی که سلول‌های بنیادی استخوان‌های دراز نا‌کارآمد هستند می‌توان با استخراج این سلول‌های و تغییر ژنوم ‌ان‌ها عملکردشان در بدن را بهبود بخشید.
برای درک بهتر شاخه‌های زیست‌فناوری باید با اساس این علم آشنا باشیم. ژنتیک اساس اصلی این علم است. ژنتیک همان علم ژن شناسی است. علمی که ویژگی وراثت و ساختاری‌های وراثتی را در موجودات زنده شرح‌ می‌دهد.
با دانستن پایه‌های علم ژنتیک، یعنی ساختار کروموزوم‌ها و نحوه فشردگی‌شان، ساختار و انواع نوکلئوتیدها و مکانیسم‌های رونویسی، مضاعف شدن و بیان ژن‌ها می‌توانیم‌ دید مناسبی به علم زیست‌فناوری داشته باشیم.

ویدئوی راه حل و بررسی سوالات این آزمون را در اینجا مشاهده نمایید. این ویدئو به همت استاد بنیامین فراهانی عزیز آماده شده است.

تعداد سؤالات تعداد گزینه‌ها نمره‌ی منفی؟ مدت زمان آزمون (دقیقه) قیمت آزمون تاریخ ایجاد
11 4 ندارد 30 رایگان 1399/03/11