کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها

آزمون: تولید مثل در جانداران 1 (پیشرفته)

تولید مثل در جانداران 1 (پیشرفته)

آزمون آنلاینی که در آن شرکت می‌کنید، آزمون آنلاین زیست شناسی فصل تولید مثل در جانداران علوم هشتم و در سطح پیشرفته می باشد. در این آزمون زیست هشتم، با یک آزمون ویژه دانش آموزان مستعد و برتر (مانند دانش آموزان مدارس سمپاد و مدارس برتر کشور) مواجه می شوید. آماده اید؟ پس خودتون رو برای این آزمون آنلاین زیست شناسی و یک چالش خوب دعوت کردید. شروع کنید!

راستی، انتخاب سوالات با آقای فراهانی، برنز کشوری المپیاد زیست شناسی بوده است.

یکی از مهم ترين ويژگي های موجودات زنده توليد مثل مي باشد و آن‌ها را با موجودات بي جان متفاوت و متمایز مي‌كند. توليد مثل عملي است كه باعث می شود جانداران جديد از هم نوعان خود تولید و ایجاد شود. در توليد مثل ابتدا در سطح مولكول و سپس در سطح سلول و در نهايت امر در سطح جاندار صورت مي‌گيرد، به این معنی که ابتدای امر همه مولكول های درون سلول مثل مواد ژنتيكي و ... مضاعف و تکثیر مي‌شوند، سپس سلول ها تقسيم شده و در نهایت جاندار جديد به وجود مي آيد.

تولید مثل در جانداران به دو روش صورت می‌گیرد. تولید مثل جنسی و غیرجنسی.
باکتری‌ها، جلبک‌ها، اکثر گیاهان و برخی از جانوران تولید مثل غیرجنسی دارند. در این نوع از تولید مثل ماده ژنتیکی جاندار جدید تنها از یک والد منشا می گیرد. جوانه زدن، تکه تکه شدن، تقسیم دوتایی و هاگ‌زایی چندین روش تولید مثل غیرجنسی هستند.
یکی از مثال‌های بسیار‌ معمول تولسد مثل جنسی که حتما شما هم آن را مشاهده کرده‌اید قلمه زدن است. اکثر گیاهان را می‌تواند با جدا کردن قسمتی از ساقه و قرار دادن آن در آب قلمه زدن و موجب جاندار جدیدی شد.
نوع دوم تولید مثل، تولید مثل جنسی است. مهم‌ترین تفاوت این نوع تولید نثل با تولیدمثل غیرجنسی در منشا ماده ژنتیکی زاده جدید است. در این نوع از تولید مثل ماده ژنتیکی جاندار جدید از ۲ والد (از جنس‌های مخالف) منشا می‌گیرد. در تولیدمثل جنسی لقاح بین گامت (سلول‌های جنسی) دو والد صورت می‌گیرد که این لقاح می‌تواند درونی یا بیرونی باشد. ماهی‌ها و دوزیستان لقاح بیرونی دارند، یعنی جنس ماده و نر تخمک و اسپرم خود را در آب رها کرده و لقاح در آب و خارج از بدن دو والد صورت می‌گیرد.
در لقاح درونی، ترکیب اسپرم و تخمک‌ درون بدن یکی از والدین (معمولا مادر) صورت می‌گیرد. پرندگان و پستانداران لقاح از نوع درونی دارند.

ویدئوی راه حل و بررسی سوالات این آزمون را در اینجا مشاهده نمایید. این ویدئو به همت استاد بنیامین فراهانی عزیز آماده شده است.

تعداد سؤالات تعداد گزینه‌ها نمره‌ی منفی؟ مدت زمان آزمون (دقیقه) قیمت آزمون تاریخ ایجاد
10 4 دارد 30 رایگان 1399/03/11