جزوه حسابان سمپاد سمپاد و سمپادی

جزوه حسابان سمپاد دانلود

حسابان، به زحمت دکتر سروش شریفی

دکتر شریفی، از اساتید بسیار حرفه‌ای ریاضی سمپاد و فعال آموزشی هستند که دکترای خودشون را در رشته‌ی برق از دانشگاه صنعتی شریف اخذ نموده‌اند. با کسب اجازه از ایشان، جزوه‌ی درس حسابان تدریسی ایشون برای استفاده‌ی عمومی منتشر شد.

 

حسابان (Calculus) چیست؟

حساب ، که در ابتدا به عنوان حساب بی نهایت و یا "محاسبه infinitesimals" نامیده می‌شد، مطالعه ریاضی تغییرات مداوم است، همان گونه که هندسه مطالعه اشکال هندسی و جبر مطالعه کلیات عملیات جبری و حسابی است.

حساب، دو شاخه اصلی به نام‌های حساب دیفرانسیل و حساب انتگرال دارد. حساب دیفرانسیل مربوط به نرخ آنی تغییرات و دامنه منحنی‌ها است. حساب انتگرال مربوط به جمع کمیت‌ها و نواحی زیر و بین منحنی‌ها (و به تعبیری محاسبه‌ی مساحت زیر نمودارها) است. این دو شاخه با قضیه اساسی حساب به یکدیگر مرتبط هستند. هر دو شاخه از مفاهیم اساسی همگرایی توالی‌های نامتناهی و سری‌های نامتناهی تا حد مشخصی استفاده می کنند.

حساب بی‌نهایت در اواخر قرن 17 توسط اسحاق نیوتن و گوتفرید ویلهلم لیبنیتز بطور مستقل توسعه یافت. امروزه، حساب‌ها، کاربردهای گسترده‌ای در علم، مهندسی و اقتصاد دارد.

در آموزش ریاضیات، حسابان (Calculus) یعنی مقدماتی از تحلیل ریاضی (elementary mathematical analysis)، که عمدتا به مطالعه عملکردها و محدودیت ها اختصاص می یابد. کلمه حساب کلمه‌ای لاتین است، در اصل به معنی "سنگریزه سنگریزه آهکی کوچک است که در چرتکه برای محاسبه به کار گرفته می‌شود. نام این رشته یادگار دورانی است که روم و یونان باستان با چیدن سنگریزه‌های آهکی (شن) بر زمین، مفاهیمی در حساب و هندسه را نمایش می‌دادند.

حجم فایل: 32 مگا بایت