یک آزمون هوش و دقت تازه 🎖 پیشنهاد می کنیم خودتون رو محک بزنید 🎖

گیاهی کمپبل ویرایش 12 منابع المپیاد زیست شناسی

گیاهی کمپبل ویرایش 12 دانلود

دانلود جلد گیاهی کمپبل ویرایش دوازدهم

فایلی که دانلود می کنید، فایل انگلیسی جلد گیاهی کمپبل ویرایش دوازدهم می باشد. کمپبل مهم ترین منبع المپیاد زیست شناسی می باشد. پس حسابی ازش لذت ببرید. از دانلود پی‌دی‌اف کتاب کمپبل ویرایش دوازدهم لذت ببرید.

در اینجا می توانید مقاله آشنایی با المپیاد زیست شناسی و مطالب مشاوره ای و آموزشی المپیاد زیست شناسی را مشاهده نمایید.

در اینجا می توانید در آزمون مرحله اول المپیاد زیست شناسی سال های قبل به صورت آنلاین شرکت نمایید. (جهت شرکت در آزمون آنلاین المپیاد زیست شناسی سال های قبل اینجا را لمس نمایید.)

در اینجا می توانید تعداد زیادی آزمون آنلاین کمپبل رایگان پیدا کنید.

درباره نویسنده کتاب بیولوژی کمپبل:

پروفسور نِیل آلیسون کمپبل (Neil Allison Campbell) دانشمند زیست‌شناس آمریکایی بود. او بیش‌تر به واسطه‌ی کتاب درسی‌اش، زیست‌شناسی (Biology) شناخته شده‌است. این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۸۷ منتشر شد و اکنون به چاپ دهم رسیده است. کتاب مذکور در سطح جهانی مشهور است و بیش از نیم میلیون دانش‌آموز در سطح دبیرستان و پیش‌دانشگاهی از آن استفاده کرده‌اند. کمپبل بیش از ۳۰ سال در دانشگاه‌های کرنل، کالیفرنیا (ریورساید) و کالج‌های سن برناردینو والی و پومونا تدریس کرد. وی چند جایزه هم دریافت کرد؛ از جمله جایزهٔ فارغ‌التحصیل ممتاز از دانشگاه کالیفرنیا (ریورساید) در سال ۲۰۰۱ و جایزهٔ استاد ممتاز از کالج سن برناردینو والی در سال ۱۹۸۶. کمپبل همچنین دربارهٔ گیاهان صحرایی و ساحلی تحقیق کرد. او پژوهش دربارهٔ این‌که چگونه گیاهان خاصی در محیط‌هایی با شوری، دما و پی‌اچ مختلف سازگار می‌شوند، و نیز مطالعات دربارهٔ گیاه میموسا و دیگر حبوبات را هدایت می‌کرد. کمپبل در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۴، درست پس از آن که نسخهٔ دست‌نویس هفتمین ویرایش کتاب زیست‌شناسی تکمیل شد، به علت نارسایی قلبی درگذشت. پس از مرگ دکتر کمپبل، از طرف خانواده‌اش درخواست می‌شود تا به جای اهدای تاج گل، هزینه‌اش را برای کمک به بودجه‌ی تحقیقاتی دانشجویانش، به حساب داشگاه کالیفرنیا واریز کنند. دانشگاه ریورساید برای گرامیداشت یاد او جایزهٔ موقوفهٔ پژوهشی نیل آلیسون کمپبل را ایجاد کرد.

campbell biology 12th edition

campbell biology 12th edition download

campbell biology twelfth edition

از طریق این لینک می توانید کانال تخصصی زیست شناسی سمپادیا را دنبال نمایید.

مفاهیم کلیدی

 پیکر گیاهان از مجموعه اندام ها، بافت ها و سلول ها تشکیل شده است

مريستم‌ها برای رشد نخستین و پسین، سلول تولید می‌کنند ۳۵-۳

رشد نخستین، موجب طویل شدن ریشه‌ها و ساقه‌ها می‌شود

رشد پسین، منجر به افزایش قطر ساقه ها و ریشه‌ها در گیاهان چوبی می‌شود

رشد، ریخت‌زایی و تمایز، پیکر گیاه را به وجود می آورند

 نگاه کلی

گیاهان شکل پذیر

 تصویر نشان داده شده حاصل یک کار رایانه ای نیست، بلکه سر گیاه رمانسکو را نشان می‌دهد، که یکی از خویشاوندان نزدیک کلم بروکلی است، زیبایی خیره کننده رمانسکو به این دلیل است که هر کدام از جوانه‌های کوچک ترش شبیه گل گیاه در ابعاد کوچک است.

(ریاضی دانان به چنین الگوهای تکراری فراکتال می گویند)، چنین الگوهای تکوینی تکراری به طور ژنتیکی تعیین می‌شوند و در معرض انتخاب طبیعی قرار دارند عوامل ژنتیکی و محیطی، هر دو بر روی شکل گیاهان تأثیر می‌گذارند اما اثر عوامل محیطی در گیاهان، بیشتر است. در نتیجه، گیاهان یک گونه، عموما تنوع بیشتری از جانوران یک گونه دارند. به عنوان مثال، تمامی شیرها چهار دست و پا دارند و تقریبا در زمان بلوغ، اندازه یکسانی پیدا می‌کنند.

 برعکس، درختان ژینکگو تنوع بسیاری را در تعداد، اندازه و موقعیت ریشه‌های شاخه‌ها و برگ‌هایشان نشان می‌دهند. گیاهان به دلیل نداشتن توانایی حرکت بایستی از روش‌های دیگری برای سازگاری با محیط استفاده کنند. از این رو شکل گیاه، نقطه مرکزی درک چگونگی رقابت گیاهان در طبیعت به شمار می‌آید.

در این فصل، چگونگی تشکیل پیکر گیاه بررسی می‌شود، و در ادامه این بخش از کتاب، به زیست شناسی گیاهی می‌پردازد. در فصول ۲۹ و ۳۰ تکامل و خصوصیات گیاهان بدون آوند، گیاهان آوندی بدون دانه، بازدانگان و نهان دانگان (گیاهان گلدار) بررسی شد. به طور کلی، بخش ششم، عمدتا به بررسی زندگی گیاهان آوندی، به ویژه نهان دانگان می‌پردازد، زیرا گیاهان گل‌دار، در حدود ۹۰ گونه های گیاهی را تشکیل می‌دهند و اهمیت زیادی برای انسان‌ها دارند. همان طور که جمعیت کره زمین به طور مداوم رو به افزایش است، نیاز مردم به گیاهان برای فراهم کردن غذا، سوخت، پارچه، دارو، الوار، چوب و کاغذ نیز در حال افزایش است، بنابراین درک چگونگی رشد و تکوین گیاهان، هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

حجم فایل: 34 مگا بایت
زمان آخرین دانلود: 1401-02-28 22:58:34