ثبت‌نام کلاس تخصصی کمپبل ۱۴۰۰-۱۴۰۱ لینک

تاریخ علم کتاب های عمومی

تاریخ علم دانلود

جرج سارتن، احمد ارام
George Sarton, History of Science Society

از دوران باستان تا انقلاب صنعتی: مطالعه تاریخ علوم، همواره برای انسان عصر حاضر جذاب بوده است. امروزه ما چنان غرق در فن‌آوری و مزایای آن شده‌ایم که شاید لحظه‌ای درنگ درباره اینکه پدیده‌ها و قوانین طبیعت با پیمودن چه مسیری کشف شده و سپس با بکارگیری در وسایل پیشرفته امروزی، زندگی ما را ساده‌تر و لذت‌بخش‌تر کرده‌اند، خالی از لطف نباشد.
برخی از پدیده‌ها به یمن دانش امروزی ما چنان بدیهی به نظر می‌رسند که خواندن داستان و از طرف دیگر پشتکار و نبوغ انسان‌هایی را نشان می‌دهد که گاه زندگی خود را وقف این اکتشافات کردند. علم صرفا مجموع‌هایی از پاسخ‌ها به پرسش‌های مطرح شده نیست، بلکه جستجوی مداوم و خستگی ناپذیر برای یافتن حقیقت جهان است که تنها شامل حقایق نمی‌شود، بلکه تلاش‌های صورت گرفته برای کشف و رمزگشایی از رموز هستی را نیز شامل می‌شود. در این مسیر و روند طاقت‌فرسا، اثبات یک فرضیه علمی معمولا منجر به کشف‌های بعدی شده و نوعی تسلسل اکتشافات را به‌وجود آورده است.
در این مجموعه سه جلدی سعی شده است تا روند تاریخی پیشرفت علوم، از کشف آتش تا جدیدترین فن‌آوری‌های بشر با زبانی ساده و آسان در اختیار همگان قرار گیرد.
با توجه به اینکه ایده‌های علمی معمولا به‌طور همزمان توسط چندین محقق به صورت مستقل پرورانده می‌شوند، در مجموعه «تاریخ علم» سعی شده است به تمام ادعای موجود درباره یک کشف یا اختراع اشاره شده و در قالب یک بخش چند صفحه‌ای و به تفصیل، نحوه اختراع یا کشف پدیده و افراد دخیل در آن به همراه تصاویر و جدول ارائه شود.
جلد اول این مجموعه تاریخ علم را از دوران باستان تا دوره انقلاب صنعتی بررسی می‌کند. همچنین اگر به مطالعه تاریخ علم از دوران انقلاب صنعتی تا کشف اتم علاقه‌مند هستید، جلد دوم و برای مطالعه این تاریخ از کشف اتم تا عصر اطلاعات، جلد سوم را مطالعه کنید.
جلد نخست این مجموعه، به دو بخش تقسیم شده است. در قسمت اول طلوع علم بررسی شده است. دنیای باستان هنگامی نخستین پیشرفت‌های خارق‌العاده علمی را تجربه کرد که عصر تمدن‌های عظیمی چون مصر و بابل فرا رسیده بود و آنها با انگیزه فراوان به‌سوی اختراعات مختلف چون نوشتن پیش می‌رفتند و محققان بزرگ از ارسطو تا زینو، مجال تعمق درباره جهان پیرامون خویش را یافتند.
ایجاد آتش، سیر تکاملی چرخ، روابط ریاضی هندسی، اولین‌های ستاره‌شناسی و طب و جراحی، کیمیاگری، آشنایی با دانشمندان دوره باستان و انقلاب چاپ از مهم‌ترین مواردی است که در فصل اول به آنها پرداخته شده است.
فصل دوم کتاب نیز مربوط به عصر رنسانس و روشنگری است. رنسانس بشر را در مرکز موجودات قرار داد، با آغاز رنسانس، محققان شروع به فاصله گرفتن از روش‌های سنتی کردند و اعلام نمودند که استدلال معیار همه چیز است. پیدایش علم تجربی، حرکت سیاره‌ای، پزشکی و جراحی در عهد رنسانس، قوانین حرکت سیاره‌ای و نیوتن و نیروی جاذبه، شکست نور، طبقه‌بندی گونه‌های جانوری و معرفی تعدادی از دانشمندان دوره رنسانس نیز برخی از موارد مطرح شده در این فصل است.

عناوین فصل‌های این کتاب به شرح زیر است:
فصل اول: طلوع علم
– قدرت آتش
– اولین فلزکاران
– سیرتکامل چرخ
– عناصر حیات
– طب و جراحی نخستین
– اولین ستاره‌شناسان
– سیستم شمارش
– فیثاغورس
– ریاضی و هندسه در یونان باستان
– ارسطو
– باورهای پیشینیان در مورد جهان
– ماشین‌های ساده
– چرخ‌دهنده‌ها چگونه کار می‌کنند
– شناور ماندن و غرق شدن
– جبر
– نیروی آب و باد
– کیمیاگری
– چانگ هنگ
– ابن هیثم
– شرق به غرب می‌رسد

فصل دوم: رنسانس و روشنگری
– پیدایش علم تجربی
– پزشکی و جراحی در عهد رنسانس
– بدن انسان آشکار ‌می‌شود
– عالم خورشید محور
– حرکت سیاره‌ای
– میدان‌های مغناطیسی
– گالیلئو گالیله
– کاوش آسمان‌ها
– حرکت، لختی و اصطکاک
– شیوه‌های محاسبه
– گردش خون
– رابرت هوک
– حیات میکروسکوپی
– کشف خلا
– رابرت بویل
– رفتار گازها
– نمودارها و مختصات
– قوانین حرکت نیوتن
– ایده‌ نیوتن درباره جاذبه
– نیروی جاذبه
– اسحاق نیوتن
– سرعت و بردار سرعت
– ماهیت نور
– تجزیه و شکست نور
– شهاب‌ها و دنباله‌دارها
– اندازه‌گیری زمان
– طبقه‌بندی گونه‌های جانوری
فهرست اشخاص
نمایه

حجم فایل: 16.43 مگابایت


برچسب‌ها: