کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   سلاطین علم

میم مثل مریم

میم مثل مریم

کمتر از نیم قرن با مریم, همین مقدار زمان برای مریم کافی بود تا تاثیر خود را بر دنیا بگذارد و شاید دنیا نتوانست مریم را بیشتر از این زمان تحمل کند. در این مقاله, طلوع تا غروب زندگی مریم را مرور می کنیم, ولی یادمان باشد آنچه خواهیم دید, زندگی مریم از زبان دیگران هست نه نگاه مریم به زندگی از نگاه مریم. در اینجا نگاه مختصری به زندگی مریم میرزاخانی داریم. این متن به قلم میثم هدیه لو آماده شده است.

طلوع و غروب

مریم میرزاخانی در 13 اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد و 40 سال بعد, در سال ۱۳۹۶ پس از ۴ سال مبارزه با بیماری سرطان جان خود را از دست داد. همین اندک زمان برای مریم کافی بود تا  درخت استعداد های خود را بارور کند. تاریخ تولد ایشان در بعضی منابع انگلیسی 22 اردیبهشت و در بیشتر منابع فارسی روز 13 اردیبهشت ذکر شده است. 

بخشی از دستاوردهای مریم

 • جایزه‌ی افتخاری هاروارد در سال ۲۰۰۳
 • جایزه‌ی بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۰۳
 • جایزه‌ی بهترین پژوهشگر مؤسسه‌ی Clay Mathematics Institute در سال ۲۰۰۴
 • جایزه‌ی ای‌ام‌اس بلومنتال (AMS Blumenthal Award) در سال ۲۰۰۹
 • دعوت به کنگره‌ی بین‌المللی ریاضیدانان در سال ۲۰۱۰ و سخنرانی در مورد توپولوژی و سیستم‌های دینامیکی و ODE
 • جایزه‌ی AMS Ruth Lyttle Satter Prize هر دو سال یک‌بار توسط انجمن ریاضی آمریکا به نخبگان تحقیقات ریاضی اعطا می‌شود.
 • جایزه‌ی تحقیقاتی کلی در سال ۲۰۱۴
 • سخنرانی در انجمن بین‌المللی ریاضیدانان در سال ۲۰۱۴
 • برگزیده شدن به‌عنوان معاون خارجی آکادمی علوم فرانسه در سال ۲۰۱۵
 • انتخاب و عضویت در انجمن فلسفه‌ی آمریکا در سال ۲۰۱۵
 • عضویت در آکادمی ملی علوم آمریکا در سال ۲۰۱۶
 • عضویت در آکادمی علوم و هنر آمریکا در سال ۲۰۱۷

دستاوردها, موفقیت و جوایزی هستند که مریم توانست در طی این سال ها بدست بیاورد.  بدون شک دریافت جایزه فیلدز بزرگترین و مهمترین موفقیت مریم از نگاه جامعه ریاضیات می باشد. او در سال 2014 برنده مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشته ریاضیات است و هر چهار سال یک ‌بار به دانشمندان برگزیده زیر 40 سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود. وی نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه گشت.

و یکی دیگر از موفقیت های چشم گیر مریم عضویت در آکادمی ملی علوم آمریکا می باشد. مریم توانست در مه سال 2016 به عضویت در آکادمی ملی علوم برگزیده شود. او نخستین ایرانی_آمریکایی است که به عضویت در این آکادمی برگزیده می شود.

در این مقاله به کارها و فعالیت ها علمی مریم نمی پردازیم و دوستانی که علاقه به فهمیدن دستاوردهای علمی مریم دارند به مقاله نوشته شده توسط دکتر ایمان افتخاری با عنوان "مروری بر پژوهش های ریاضی مریم میرزاخانی" ارجاع می دهیم.

از فرزانگان تا استفورد

مریم میرزاخانی، با تمام شدن دوران دبیرستانش موفق شد در دانشگاه صنعتی شریف ادامه تحصیل دهد. مریم میرزا خانی برای انتخاب رشته ی خود تصمیم نهایی را گرفته بود و عاشق ریاضی بود و بین گرایش‌های مختلف ریاضیات دانشگاهی، به ریاضی محض علاقه ی بیشتری داشت.

توانست مدرک کارشناسی ارشد خودش را در سال ۱۳۷۸ در رشته‌ی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف کسب کند. بعد از آن برای ادامه‌ی تحصیل به کشوره آمریکا رفت و از آنجا وارد دانشگاه هاروارد شد. در زندگینامه مریم میرزاخانی می خوانیم که در سال ۱۳۸۳ دکترای ریاضی خود را زیر نظر پروفسور کرتیس مک مولن گرفت  و  پس از آن فورا به سمت محقق در مؤسسه‌ی ریاضیات کلی و به‌عنوان پروفسور ریاضی در دانشگاه پرینستون آمریکا برگزیده شد مریم میرزا خانی در حدود 4 سال استاد یاری توانست در سال 1387 به عنوان استاد در دانشگاه استنفورد تدریس کند.

مریم در دبیرستان

در نزدیکی دبیرستان مریم میرزا خانی چندین کتاب فروشی بود که از تفریحات او و دوستش این بود که  بعد از مدرسه به کتاب فروشی ها رفته و کتاب های مورد علاقه خود را بخرند . با مطالعه زندگینامه مریم میرزاخانی متوجه می شویم یکی دیگر از کسانی که مریم میرزا خانی به عنوان اثر گذار ترین اشخاص در زندگی خود یاد کرده مدیر دبیرستان خود بود چرا که همیشه مدیره دبیرستانش در حال تلاش بود تا دانش آموزان مدرسه از همه امکانات استفاده کنند و از همه ی فرصت هایی که پسران برخوردار می شوند دختران هم برخوردار شوند.

مریم میرزاخانی سال سوم دبیرستان بود که پس از دریافت مدال طلای المپیاد ریاضی کشوری، با دریافت ۴۱ امتیاز مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی هنگ‌کنگ را از آن خود کرد او توانست در حدود یک سال بعد، با کسب نمره‌ی کامل، دوباره مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را که این بار در کشور کانادا برگزار می‌شد، را کسب کند. او اولین دختری بود که موفق شد مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی را کسب کند و و جزو اولین نفری بود که توانست در المپیاد نمره‌ی کامل رابگیرد.

اخرای سال ۱۳۷۶،طی مسافرتی همه ی دانشجویان برای شرکت در بیست و دومین دوره‌ی مسابقات ریاضی به اهواز سفر کردند اما متاسفانه در راه برگشت به تهران اتوبوس آن ها به دره سقوط کرد که در این حادثه 6 نفر از استعداد های درخشان جان خود را از دست دادند اما مریم میرزا خانی از این حادثه جان سالم به در برد. (ماجرای این سفر را در اینجا می توانید بخوانید. ماجرای اتوبوس مرگ.)

کودکی و نوجوانی مریم

مریم میرزاخانی در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمد . پدر مریم میرزاخانی، مهندس الکترونیک و رئیس هیئت‌مدیره‌ی سازمان آموزشی نیکوکاری رعد بود. مریم میرزاخانی،بعد از به پایان رسیدن دوران ابتدایی خود  وارد مدرسه‌ی فرزانگان تهران (استعدادهای درخشان – سمپاد) شد و دوران دبیرستان خود را در همین مدرسه به پایان رساند . مریم میرزاخانی در دوران کودکی  علاقه ی زیادی به نویسنده شدن داشت . و بهترین سرگرمی برای او خواندن رمان بود .

مریم میرزاخانی دارای سه خواهر و برادر بود و والدین آن ها به هیچ وجه در مورد درس آن ها ها تحت فشار نگذاشتند بلکه آرزو داشتند فرزندانشان وارد عرصه های با ارزش شوند . و کسی که باعث شد عشق به ریاضی را در او بیدار کند برادرش بود . با تمام شدن دوره‌ی دبستان، جنگ ایران هم به پایان یافت و فضای کشور آرام شد مریم میرزا خانی در اولین هفته از دوره ی تحصیلش بود که با رویا بهشتی اشنا شد و دوستی آن دو چندین سال ادامه یافت . مریم میرزا خانی خانم بهشتی را از دوستان خوب خود می دانست زیرا او تنها کسی بود که سبب شد او بتواند انگیزه ی خود را حفظ کند.

---------------

مرگ او
زندگی دوم او بود که گردید آغاز

شیشه‌ی عطری سربسته
افتاد و شکست
همگان بو بردند
که چه چیزی را دادند از دست
دکتر شفیعی کدکنی

دیگر مقالات سایت
المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی چیست؟

المپیاد بین‌المللی ریاضی یک مسابقه ریاضی بین‌المللی سالیانه است که در دو روز متوالی...

فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک، بیوفیزیکیست، در سال 1916 در نورتهمپتون، انگلستان متولد شد. وی در طول جنگ جهانی دوم به پیشرفت مین های راداری و مغناطیسی کمک کرد. پس از جنگ، او تحقیق در مور...

در باب زمین شناسی

در باب زمین شناسی

به قلم سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی سال 94

درس زمین شناسی، یکی از دروس پایه در رشته تحصیلی علوم تجربی است که...