کلاس های VIP پایه دهم تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   زیست شناسی

گرمایش جهانی

گرمایش جهانی

وقت گونه ما رو به اتمام است.

درک ما از زمان و خطر توسط تاریخچه طولانی مدت تکاملی ما شکل گرفته است. در گذشته مهمترین خطرات برای ما انسان‌ها، دندان‌ها و پنجه‌های شکارچیان ما بودند. شکارچیان ما را تعقیب می‌کردند و ما فرار می‌کردیم –حتی گاهی با آن‌ها مقابله می‌کردیم- همه این اتفاقات به سرعت رخ می‌دادند و به سرعت نیز به پایان می‌رسیدند.

این تجربه اساسی برای واکنش شناخته شده‌ی جنگ و گریز است. همه ما این واکنش را می‌شناسیم چون در زندگی روزمره آن را به واسطه غدد آدرنالمان حس می‌کنیم. بگریز یا بجنگ! ردپای زیست شناسی تکاملی بر رفتارهای ما بسیار واضح است. بیشتر تصمیم‌هایی که ما –انسان‌ها- در تاریخچه حیاتمان گرفته‌ایم مربوط به غذا، سرپناه و روابط اجتماعی‌مان بوده است. اکثر مواقع تمرکز ما انسان‌ها بر بقای روزانه ما بوده است.

انسان‌های ابتدایی تمایلی به برنامه ریزی‌های بلند مدت نداشتند. تنها افکار بلند مدت آن‌ها مربوط به چندین فصل بود و نه چندین سال! ما برنامه ریزی شده‌ایم تا متوجه دقایق، ساعت‌ها، روزها و شاید ماه‌ها بشویم. درک سال‌ها برایمان سخت است و دهه‌ها در مخیله ما نمی‌گنجند. از نظر زیستی دهه‌ها و مدت زمان‌های طولانی‌تر از یک دهه برای ما بی‌معنی هستند. و واکنش‌های ما نسبت به خطرات دنیای مدرن در چارچوب برنامه ریزی زیستی ما اتفاق می‌افتند.

ما توسط خطرات کوتاه مدت تحریک می‌شویم با این حال به سرعت پس از رفع خطر، آن را فراموش می‌کنیم. خطرات بلندمدتی که دندان و چنگال‌های تیز ندارند نه تنها مورد توجه ما قرار نمی‌گیرند بلکه به ندرت توسط ما جدی گرفته می‌شوند. دیدگاه ما همان دیدگاه علفزاری‌ست که نیاکان ما داشتند.  ما معمولا از عبارت کوته‌نگر در معنای اهانت آمیز آن استفاده می‌کنیم اما کوته‌نگری در حقیقت بنیان و اساس طبیعی گونه ماست. و این موضوع یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما برای بقاست؛ زیرا درک علفزاری ما از زمان و ماهیت آن، مدت‌هاست که منسوخ شده‌است. گاهی اوقات انتخاب می‌کنیم تا بعضی خطراتی که سلامت‌مان را تهدید می‌کنند نادیده بگیریم زیرا تعدادی از این خطرات حاد هستند و به سرعت رفع می‌شوند و تعدادی هم مزمن هستند که به قولی به چشم ما نمی آیند. در هر دو صورت، گذر زمان علیه ما عمل می‌کند.

گلوله‌ها مثال واضحی هستند، آن‌ها سریع شلیک می‌شوند و ما می‌توانیم به سرعت عامل شلیک و همچنین نتیجه آن را ببینیم. اما می‌دانیم در دنیای امروزی تغذیه بد نسبت به تفنگ‌ها و گلوله‌ها تهدید بزرگ‌تری برای سلامت ما و جامعه انسانی است. زیرا درک رابطه مستقیم بین یک قوطی نوشابه و بیماری‌های مزمن ناشی از آن، برای ما بسیار دشوار است. روند تاثیر تغذیه بد و عدم تحریک بر روی سلامت ما کندتر از آن است که ما متوجه آن شویم. همین موضوع راجع به آسیبی که ما به کره زمین زمین می‌زنیم صدق می‌کند. تغییرات اقلیمی عظیمی که در حال وقوعند به همین روش هر لحظه ما را به مرگ کره خاکی مان نزدیک می‌کنند.

تغییرات اقلیمی و نابودی محیط زیست بسیار کندتر از آن است توسط ما جدی گرفته شوند. دیدگاه عصر حجری ما برای درک این موضوع ناتوان است. حتی هنگامی که سیل و طوفان‌های بی‌موقع حواس دولتمردان را به گرمایش جهانی جلب می‌کنند پس از مدت کوتاهی –هنگامی که این خطرات فروکش میکنند- این موضوعات به کنار گذاشته می‌شود. در حال حاضر، حتی اهمیت موضوع افزایش بی‌رویه جمعیت انسانی –که از مهم‌ترین مسبب‌های ایجاد گرمایش جهانی است- نیز انکار می‌شود.

این چارچوب تکاملی ماست که افکار و تصمیمات اولیه ما را شکل می‌دهد اما برای این که بتوانیم کنترل امور را به عهده بگیریم باید انتخاب کنیم که به خطرات کوتاه مدت به اندازه –و یا حتی بیشتر از- خطرات بلند مدت اهمیت دهیم. آیا  فرزندان‌مان و نوادگان‌مان بابت کیسه‌های پولی که برایشان به جا می‌گذاریم از ما تشکر خواهند کرد؟ در حالی که نسل‌های آینده‌مان اکسیژنی برای تنفس نخواهند داشت. آیا فرزندان‌مان بابت بیماری‌های مزمن قلبی-عروقی که از سنین کم گریبانگیرشان خواهند بود از ما تشکر خواهند کرد؟

پول، خانه، میراث و... وقتی کره زمینی برای حیات وجود نداشته باشد معنای خود را از دست می‌دهند. آینده به ما بسیار نزدیک است و بهترین راه برای پیش‌بینی آینده خلق آن است. خلق آینده‌ای که فرزندانمان نیز در بتوانند بر روی زمینی که نیاکان‌مان بر آن گام گذاشتند، نفس بکشند. امیدواریم که جرقه خلق این آینده به زودی روشن شود، زیرا این طور که به نظر می‌آید وقت ما رو به اتمام است.

دکتر دیوید ال. کاتز

دیگر مقالات سایت
چگونه در کنار خانواده، زندگی آرام و به دور از استرس داشته باشیم؟

چگونه در کنار خانواده، زندگی آرام و به دور از استرس داشته باشیم؟

این روزها زندگی بدون تنش و استرس برای انسان دور از دسترس به نظر می‌رسد. آیا راهکاری برای عدم احساس فرسودگی با وجود کار، مراقبت از فرزندان و حجم زیادی از مسئول...

کدام حیوان وحشی بیماری کرونا را به انسان منتقل کرد؟

کدام حیوان وحشی بیماری کرونا را به انسان منتقل کرد؟

اجازه بدهید ابتدا به داستان احتمالی ورود ویروس کرونا به دنیای انسان‌ها آن نگاهی بیندازیم.

مهم ترین نشانه های خلاقیت در کودکان

مهم ترین نشانه های خلاقیت در کودکان

مهم ترین نشانه های خلاقیت در کودکان که به تست خلاقیت هم احتیاجی ندارند اشاره می کنیم.