دسته‌بندی:   سلاطین علم

کارل فریدریش گاوس، پادشاه ریاضیات (2)

کارل فریدریش گاوس، پادشاه ریاضیات (2)

(قسمت دوم)

طبیعت تو خدای منی من و خدمات من من به قوانین تو بستگی دارند. -گاوس-

در سال ۱۷۹۵ هنگامی که گاوس در ۱۸ سالگی کارش را ترک کرد تا وارد دانشگاه شود به درستی نمی دانست که چرا باید دنبال کند. وی به دو رشته علاقه بسیار داشت ریاضیات و فقه اللغه (لغت شناسی و مطالعه زبان و تاریخ آن). روز سی ام مارس ۱۷۹۶ یکی از روزهای تاریخی در دوران زندگی گاوس است در این روز یعنی یک ماه قبل از آن که 19 ساله شود گفت به طور قطع تصمیم به مطالعه ریاضیات گرفت، گرچه مطالعه زبان های مختلف همیشه یکی از مسائل مورد علاقه وی باقی مامد. از همین روز بود که وی شروع به نوشتن در دفتر علمی خود کرد یکی از از مهمترین مدارک تاریخ ریاضیات می باشد اولین مسئله ای که در آن ثبت شد مسئله ۱۷ ضلعی منتظم بود. این دفتر از سال ۱۸۹۸ در معرض عموم قرار گرفت یعنی چهل و سه سال بعد از وفات گاوس و زمانی که یکی از نوادگان ش این دفتر را به جامعه پادشاهی گوتینگن تقدیم کرد تا در معرض مطالعه قرار داده شود. این دفترچه شامل ۱۹ صفحه است است که در آن ۱۴۶ حکم به صورت بسیار خلاصه وجود دارد که شامل اکتشافات و محاسبات وی هستند. آخرین نوشته وی در این دفتر مربوط به نهم ژوئیه ۱۸۱۴ می باشد. واضح است که این دفتر شامل تمام اکتشافات گوس در سالهای ۱۷۹۶ تا ۱۸۱۴ نیست اما بسیاری از اکتشافات ریاضی که در این دفتر ثبت شده است به تنهایی کافی است تا ثابت کند دوستان از چه امتیاز و برتری در تمام شاخه های مختلف ریاضی برخوردار بوده است. گاوس بسیاری از این اکتشافات او را نزد خود نگه داشت و منتشر نکرد و سالهای متمادی ناشناخته و منتشر نشده در این دفترچه باقی ماند. سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا گاو این اکتشافات را منتشر نکرده و آنها را نزد خود نگاه داشت؟

در کتاب تاریخ ریاضیات روزبال که در اوایل قرن بیستم در انگلیس انتشار یافت توضیح در این باره وجود دارد به نظر اندکی جنبه تفننی نیز در آن لحاظ شده است. به نظر این مورخ گاوس اولین شاهکار خود را به آکادمی علوم فرانسه فرستاد آکادمی مزبور آن را با تحقیر رد کرد و  و گاوس را دچار تاثر عمیق ساخت که تصمیم گرفت از آن پس هیچ اثری را منتشر نکند آنکه به طور مسلم  از هر نظر مافوق هر نوع انتقادی باشد. دقت کنید که این داستان شامل بحران بزرگی نسبت به آکادمی علوم فرانسه است  و به نظر نکته ای از حقیقت در آن وجود ندارد و احتمالا افسانه ای بیش نیست.

هنگامی که افکار خود را بیان می کرد چنین اظهار داشت که بررسی های علمی خود را فقط برای پیروی از از الهامات فکری خویش انجام می دهد و اینکه این مسائل برای اطلاعات علمی دیگر انتشار خواهد یافت یا نه موضوعی است که از نظر او در درجه دوم اهمیت قرار دارد. در زمانی دیگر به یکی از دوستان خود چنین بیان داشت چقدر از بیست سالگی ایده ها و افکار جدید آنچنان در ذهنش وجود داشته است که حتی فرصت بررسی و تعمق عمیق در آنها را نداشت ولی نمی توانست جز قسمت ناچیزی از آن ها را ثبت کند و این دفتر یادداشت نیز فقط شامل هودهای کوتاهی است که در نهایت به آنها می رسید. بعد از مرگ گاوس متوجه شدند که وی حتی قبل از سال ۱۸۰۰ ریاضیات جدید را تا کجا پیش رفته و چقدر از عصر خویش در ریاضیات بوده است، در آن حد که می‌گویند اگر وی هر آنچه که از ریاضیات می دانست را متشر می‌کرد ریاضیات حداقل نیم قرن قرن پیش افتاده بود. یکی از شعارهای گاوس این عبارت بود:

طبیعت تو خدای منی من و خدمات من من به قوانین تو بستگی دارند.

گاوس در سال ۱۷۹۹ دکتری خود را از دانشگاه هلمشتدت اخذ کرد. موضوع پایان نامه وی اثبات قضیه اساسی جبر است که بیان می کند هر چند جمله ای با ضرایب دلخواه حداقل یک ریشه (یا معادل آن هر چند جمله ای از درجه n  دقیقاً n  ریشه که می‌توانند حقیقی و مختلط باشند) دارد. در این راه گاوس از جمله اولین کسانی بود که بیان دقیق و روشن از اعداد مختلط را شرح داد.  گاوس این قضیه را آنقدر مهم می دانست ست که به چهار روش متفاوت و متمایز آن را ثابت کرد و آخرین راه اثبات آن را در ۷۰ سالگی ارائه داد.

 اولین شاهکار گاوس کتاب تجسسات حسابی نام دارد (و عده ای آن را بزرگترین شاهکار وی میدانند) که در سال ۱۸۰۱ منتشر شد، زمانی که وی ۲۴ ساله بود. بعد از این گاز بخش عمده‌ای از فعالیت خویش را صرف علوم نجوم الکترومغناطیس و ... کرد و این علوم را از نظر ریاضی و عملی مورد توجه و بررسی قرار داد. البته بزرگترین علاقه وی همان علم حساب بود و بسیار اتفاق افتاد که گاوس اظهار تاسف کرد که چرا فرصت آن را پیدا نکرد تا جلد دوم کتاب تجسس ساعت حسابی را که از قبل آن را ریخته بود بنویسد.

قبل از او فرما، اویلر، لاگرانژ، لژاندر و بسیاری دیگر توانسته بودند برخی از نتایج این کتاب را با روش های دیگر ثابت کنند اما گیس موفق شد که تمام این نتایج را به روش خود به دست آورد و نتایج فراوان دیگری را را شخصاً به آن می افزاید. در دوران پیری  گاوس اظهارداشت " کتاب تجسسات حسابی وارد تاریخ شده است" به گفته وی این حقیقت است زیرا انتشار این اثر موجب شد راه های جدیدی در حساب باز شود و تئوری اعداد که در قرنهای ۱۷ و ۱۸ به صورت نتایج مجزا از یکدیگر وجود داشت به صورت هماهنگ در آید. بسیاری از افراد صاحب صلاحیت از ابتدا درک کردند که این کتاب یکی از شاهکارهای تاریخ ریاضی است. لژاندر چنین بیان می کند:

کتاب تجسسات شما، ناگهان مقام شما را همتای بزرگترین ریاضیدانان قرارداد و تصور می کنم آخرین قسمت این کتاب شامل زیباترین اکتشافات است که از مدت ها قبل تا امروز به وجود آمده است ... دست آقای عزیز باور کنید هیچ کس صمیمانه تر از من من توفیق شما را ستایش نمی کند.

پایان قسمت دوم

قسمت اول زندگینامه کارل فریدریش گاوس را در اینجا بخوانید.

قسمت سوم زندگینامه کارل فریدریش گاوس را در اینجا بخوانید.

دیگر مقالات سایت
مصاحبه های شغلی (1) - مهندس احسان عباسی، برق

مصاحبه های شغلی (1) - مهندس احسان عباسی، برق

خب همه دانش آموزان قطعا از زمانی به صورت جدی به آینده تحصیلی و شغلی شون فکر می کنند، آرزوهایی دارند و در مورد رشته های تحصیلی مختلف (ریاضی و فیزیک، تجربی، انسانی، هنر و...

اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

به همت آقای علیرضا سخایی‌راد رتبه 1 کنکور ریاضی سال 98

فرزند ما برای المپیاد می‌خوند اما مدالی کسب...

خستگی و خواب آلودگی دائم

خستگی و خواب آلودگی دائم

خیلی از بچه ها و بزرگ‌ترها، به خواب علاقه زیادی دارند. ممکن است گاهی این موضوع دردسرساز شود، مثل زمانی که قراره درس بخوانیم و کنکور شرکت کنیم. با خواب زیاد چه کار...