کلاس های VIP پایه دهم تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   سلاطین علم

بعضی‌ها معتقدند نیوتن در قرنطینه توانسته دنیا را تغییر دهد.

بعضی‌ها معتقدند نیوتن در قرنطینه توانسته دنیا را تغییر دهد.

آیا انزوا استعداد می‌آورد؟

هنگامی که در روز بیست و پنجم جولای سال ۱۶۶۵ جسد بی جان پسر بچه ای ۵ ساله از خانه اش در محله مربوط به کلیسای تثلیث مقدس در کمبریج انگلستان پیدا شد، مقامات شهر جسد این بچه را معاینه و خال های سیاه رنگی روی قفسه سینه وی پیدا کردند.  نام این پسر جان مورلی بود.

آن سال "جان" اولین مورد شناخته شده ای بود که در  کمبریج بر اثر ابتلا به طاعون چشم از جهان فرو بست. متاسفانه این مرگ نشانه گسترش بیماری طاعون از شهر لندن تا شهر کمبریج بود. تمام ساکنان به یک باره برای قرنطینه شدن شهر دست به کار شدند. افرادی نیز از طاعون گریختند که در میان آن ها نام دانشجوی جوانی به نام آیزاک نیوتن به چشم می خورد. وی در روستایی به نام وولستورپ که در فاصله ۶۰ مایلی از شمال کالج واقع شده بود خانه داشت. آیزاک نیوتن در همین خانه و دور از شهر مستقر شد و در تنهایی کامل بر روی گسترش حساب کارکرد و علم حساب را توسعه داد. همین طور علم حرکت شناسی را ایجاد و بر روی مسئله گرانش فکر کرد و در نهایت آن را حل نمود. طاعون و قرنطینه ناشی از آن راهی را به دنیای نوین برای نیوتن و بشر باز کرد. قطعاً نبوغ نیوتن در هنگام قرنطینه باعث شد تا وی کارهای علمی خود را پیش ببرد. افسانه محبوبی در مورد نبوغ وجود دارد که بیان می کند: برای ایده های بزرگ نیاز به کار طاقت فرسا و تفکر سخت و توجه مداوم و پیوسته وجود ندارد، بلکه ایده های بزرگ مانند جرقه از الهام در ذهن افراد خطور می کند که برای ایجاد این جرقه شرایط مناسب بسیار مهم است. نیوتن در دو سال زندگی در مزرعه نتایج بسیار مهم و استثنایی را در بخش های مختلف علوم به دست آورد. از جمله می توان به علم حساب و هندسه تحلیلی اشاره کرد. همینطور با توجه به اکتشافات ریاضی اش، تحلیل خود از حرکت در فضا و زمان را پایه فیزیک جدید نمود. وی با طراحی آزمایش هایی سعی در درک نیروی جاذبه داشت و آزمایش‌های خود را پیاده کرد و در نهایت معروف ترین ایده خود را که همان قانون جهانی گرانش است را منتشر کرد. همان تئوری که از داستان سیب معروف و سقوط آن شروع شد.

چیزی که در این داستان بسیار جذاب و ممکن است گمراه کننده باشد این است که بگوییم انزوا باعث شد تا ذهن نیوتون در مورد مسائلی که به آنها فکر می کرد باز شود. در این مورد ریچارد وستفال که زندگی نیوتن را در کتاب خود به نام never at rest مستند سازی کرده است، بیان می کند نیوتن از قبل از شیوع طاعون روی این مسائل فکر می‌کرد. در حقیقت  دست نوشته ای از نیوتن وجود دارد که در آن مسائل مورد علاقه اش جهت کار علمی در دو دهه آینده زندگی اش را بر روی آن نوشته بود. شیوع طاعون و رفتن وی به مزرعه اش باعث شکوفا شدن ایده هایش شد. شاهدی برای این موضوع این است که پس از اتمام طاعون و بازگشت نیوتن به کالج همان کارهایی را انجام می‌داد که قبلا در خانه و هنگام قرنطین انجام داده بود. نیوتن بعدها با اشاره به دوران طاعون نوشت که در آن دوران بیشتر از هر زمان دیگری کمال من در اختراع ریاضیات و فلسفه بوده است. درست است که رسیدن به استانداردهای فردی مانند نیوتن در زندگی بسیار کار سختی خواهد بود و نیوتن این کارها را کرد چون نیوتن بود (یکی از بزرگترین ریاضیدانان و فیلسوفان تمام اعصار) اما نیوتن در زمان طاعون و قرنطینه به ما نشان داد که باید در تمام بحران ها شور و اشتیاق کاری را که از قبل داشتید نگه دارید و آن را برای آینده خود نیز محترم شمارید.

همچنین بخوانید: شوالیه، سر آیزاک نیوتن کیست؟

برچسب‌ها: فیزیک ریاضی
دیگر مقالات سایت
المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد زیست‌شناسی چیست؟

المپیاد جهانی زیست شناسی (برای شرکت دانش‌آموزان ایرانی، با توجه به قوانین اعزام تیم‌های دان...

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

مطالعه تازه ای حاکیست که یک دوره یک میلیون ساله در زمین که با فعالیت بسیار شدید آتشفشانی همراه بود به احتمال زیاد راه را برای ظهور دایناسورها هموار کرد. دانشمندان...

آشنایی با جایگشت‌ها

آشنایی با جایگشت‌ها

هر زمانی که از قرار دادن چند شی در کنار هم صحبت می‌کنیم، در حقیقت داریم از جایگشت حرف می‌زنیم. این اشیا می‌توانند در یک ردیف ی...