کلاس های VIP پایه دهم تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   مجله‌ی علمی

آدامس 5700 ساله باستانی

آدامس 5700 ساله باستانی

دانشمندان دانمارکی توانستند ژنوم (کل ترکیب ژنتیکی) صاحب آدامس 5700 ساله را با استفاده از دی ان ای موجود در آن مشخص کنند. باستان شناسان این آدامس را در تالابی در جنوب دانمارک، محل صید ماهی در چند هزار سال پیش کشف کردند. آدامس از حرارت دادن پوست درخت توس به دست می آمده و جنس آن قطران درخت توس است. قطران توس از دوران پلیستوسن میانه -٧٦٠ تا ١٢٦ هزار سال پیش- به عنوان چسب استفاده می‌شده است.

هانس شرودر یکی از دانشمندان دانشگاه کپنهاگ گفت: "این اولین بار است که توانستیم کل ژنوم یک انسان کهن را از دی‌ان‌ای به دست آمده از چیزی به غیر از استخوان استخراج کنیم". این آدامس در گل پوشیده شده بود و به این دلیل مواد آلی موجود در آن خیلی خوب حفظ شده بود.

طبق گفته ی پروفسور شرودر، به دست آوردن ژنوم یک انسان باستانی "آن هم از زمان هایی که بقایای انسانی از آن باقی نمانده" منبعی بسیار با ارزش برای تحقیقات است. براساس اطلاعاتی که از این آدامس به دست آمده مشخص شده جونده آدامس -که او را لولا نامیده‌اند- زن بوده و بسیار محتمل است پوست و موی او تیره بوده و رنگ چشم هایش آبی بوده است. علاوه بر این، او را از نظر ژنتیکی بیشتر به شکارچی-‌گیاه‌چین‌های آن دوران خاک اصلی اروپا شبیه می دانند تا به ژنتیک کسانی که در مرکز اسکاندیناوی می زیسته اند. آنها حتی توانستند میکروب‌های دهان و غذایی که این زن خورده بود را مشخص کنند. در آدامس میکروب‌ها و ویروسی پیدا شدند که می‌توانند بیماری‌هایی مثل التهاب لثه یا عفونت تنفسی ایجاد کنند، با این حال ممکن است لولا سالم بوده باشد زیرا این میکروب‌ها گاهی بدون ایجاد بیماری در بدن ما زندگی می کنند. با بررسی مواد غذایی باقیمانده در آدامس مشخص شد که جونده آدامس اردک و فندق خورده بوده است. سن لولا قابل تشخیص نیست اما چون گمان می‌رود بیشتر کودکان آدامس می‌جویده‌اند دانشمندان گمان می کنند شاید او کم‌سن و سال بوده است. دانشمندان چرایی آدامس جویدن او را مشخص نکردند، شاید او می‌خواسته با جویدن آن نوعی چسب بسازد، یا با آن داندانهایش تمیز کند، می‌خواسته فشار گرسنگی را کم کند یا اینکه صرفا آدامس می‌جویده است.

دیگر مقالات سایت
دوران کودکی  و ضربات روحی  1

دوران کودکی و ضربات روحی 1

ضربه روحی در کودکی علت مصرف مواد در بزرگسالی

شوالیه، سر آیزاک نیوتن

شوالیه، سر آیزاک نیوتن

بهترین توصیف شاید این باشد، مردی که بدون او حتما درس فیزیک بسیار ساده‌تر بود.

اسحاق نیوتن یک فیزیکدان و ریاضیدان بود که اصول ف...

به فرزند خود نگویید!

به فرزند خود نگویید!

بعضی از جمله‌هایی که در مواجهه با کودکان از آنها استفاده می‌کنید، همان‌هایی هستند که خودتان هم در کودکی آنها را بارها شنیده‌اید و اتفاقاً همیشه هم ن...