کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   زیست شناسی

"بوتسوانا"، سرمنشا انسان امروزی

"بوتسوانا"، سرمنشا انسان امروزی

طبق سخن برخی از دانشمندان، منطقه ای در جنوب رود زامبسی جایی است که جد همه انسان های امروزی به آن می رسد. این ناحیه زمانی یک دریاچه ی بزرگ داشت، اما اکنون شوره زار است و ممکن است ۲۰۰ هزار سال پیش زادگاه اجدادی ما بوده باشد. محققان گفته اند اجداد انسان تا وقتی که شرایط اقلیمی این محیط عوض نشده بود برای حدود ۷۰ هزار سال، در آنجا زندگی می کردند ولی با پیدا شدن مسیرهای سرسبز و حاصل خیز آن ها حرکت خود را آغاز کردند که راه را برای مهاجرت های آینده به سوی نواحی در خارج از آفریقا باز کرد.

ژنتیک شناسی در موسسه تحقیقات پزشکی گاروان در استرالیا به نام پروفسور ونسا هایز گفت: "از مدت ها قبل مشخص بود که انسان با اندامی امروزی تقریبا ۲۰۰ هزار سال قبل در آفریقا ظاهر شد. چیزی که زمان زیادی مورد بحث بود مکان دقیق ظهور قدیمی ترین اجداد مدرن ما و بعد از آن پراکنده شدن آنها بود." ولی سایر محققان این رشته نسبت به  نتیجه گیری پروفسور هیز مردد هستند. ناحیه ای که از آن صحبت شد واقع در جنوب حوضه آبریز زامبستی در شمال کشور بوتسوانا است. تصور محققان بر این است که  اجداد ما در نزدیکی مجموعه عظیمی از دریاچه ها به نام "ماکگادیکگادی" زندگی می کردند که اکنون یک شوره‌زار پهناور است.

پروفسور هایز می گوید: این منطقه ی وسیع، در آن زمان خیلی مرطوب و سرسبز بوده و به همین علت زیستگاه مناسبی برای انسان های مدرن و حیات وحش بوده است." به گفته او آن ها پس از اقامتی ۷۰ هزار ساله حرکت خود را شروع کردند. تغییرات در بارندگی در منطقه منجر به دو موج مهاجرت از ۱۳۰ تا ۱۱۰ هزار سال قبل شد. گروه اول مهاجران به سمتی شمال شرقی رفتند، موج دوم راهی جنوبی غربی شدند و گروه سوم تا به امروز در زادگاه خود باقی مانده اند. این نتایج بر ردگیری شجره انسان با استفاده از نمونه های بسیاری از دی ان ای میتوکوندریایی (قسمتی از دی ان ای که در طول نسل ها از مادر به فرزند به ارث می رسد) از ساکنان امروز آفریقا استوار است. با ترکیب علوم ژنتیک و زمین شناسی و شبیه سازی های اقلیمی توسط کامپیوتر، محققان موفق شدند تصویری از آفریقای ۲۰۰ هزار سال قبل ترسیم کنند.

پروفسور هایز در میان قبیله

بازسازی تاریخ انسان

با این حال این مطالعه که در نشریه "نیچر" چاپ شده با تردیدهای یک کارشناس روبرو شده که می گوید نمی توان سرگذشت تولد انسان را فقط با تکیه بر دی ان ای میتوکوندریایی بازسازی کرد. سایر تحلیل ها با کمک فسیل ها به نتایج متفاوتی منجر شده است که می گوید سرمنشا انسان امروزی به نقطه ای در شرق آفریقا می رسد. پروفسور کریس استرینگر از موزه تاریخ طبیعی لندن که بخشی از مطالعه نیست می گوید سرگذشت گونه هومو ساپین فرآیندی پیچیده دارد.

مقاطع مهم تاریخ تکاملی انسان

۴۰۰ هزار سال پیش

نئاندرتال ها - عموزاده های تکاملی ما - به تدریج در اروپا و آسیا پدیدار شدند.

۳۰۰ تا ۲۰۰ هزار سال قبل

هومو ساپین - انسان مدرن - در آفریقا پدیدار شد.

۵۰ تا ۴۰ هزار سال قبل

انسان مدرن به اروپا رسید.

دیگر مقالات سایت
گرمایش جهانی

گرمایش جهانی

وقت گونه ما رو به اتمام است.

درک ما از زمان و خطر توسط تاریخچه طولانی مدت تکاملی ما شکل گرفته است. در گذشته مهمترین خطرات برای...

تراژدی تایلند: فیل‌ها واقعا جانشان را فدای هم می‌کنند؟

تراژدی تایلند: فیل‌ها واقعا جانشان را فدای هم می‌کنند؟

مدتی پیش تایلند شاهد بزرگ‌ترین تراژدی در مورد فیل‌هایش بود؛ زمانی که ۱۱ حیوان جان خود را برای نجات دادن یک بچه فیل در رودخانه‌ای خروشان از دست دادند.

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌ا...