دسته‌بندی:   سلاطین علم

نیلز بور، مردی در خدمت صلح

نیلز بور، مردی در خدمت صلح

نیلز بور متولد 7 اکتبر 1885، در کپنهاگ دانمارک، به یک فیزیکدان برجسته مبدل شد که نظریه ای انقلابی در مورد ساختارهای اتمی و انتشار تابش ارائه داد. وی به خاطر ایده های خود جایزه نوبل فیزیک سال 1922 را بدست آورد و سال ها بعد، پس از کار روی پروژه منهتن در ایالات متحده، خواستار برنامه های مسئولانه و صلح آمیز از انرژی اتمی در سراسر جهان شد.

نیلز بور در 7 اکتبر 1885 در کپنهاگ  دانمارک به دنیا آمد. پدر وی کریستین بور، یک دانشمند مشهور فیزیولوژی بود. بور جوان سرانجام در سال 1911 به دانشگاه کپنهاگ وارد شد، جایی که کارشناسی ارشد و دکترای فیزیک خود را دریافت کرد. در پاییز همان سال، بور به کمبریج انگلستان رفت. نیلز بور یکی از دانشمندان برجسته فیزیک مدرن بود که بیشتر به دلیل مشارکت های مهم در نظریه کوانتومی و تحقیقات برنده جایزه نوبل در مورد ساختار اتم ها شناخته شده بود. بور در جوانی به فیزیک علاقه مند شد. او این علم را در طول سال های کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل کرده و در سال 1911 دکترای فیزیک را از دانشگاه کپنهاگ به دست آورد. در حالی که هنوز دانشجو بود، بور در تحقیقات خود درباره اندازه گیری تنش سطح مایع با استفاده از جت های سیال نوسان کننده، برنده جایزه آکادمی علوم در کپنهاگ شد. بور که در آزمایشگاه پدرش کار می کرد، چندین آزمایش انجام داد و حتی لوله های آزمایشگاهی شیشه ای خود را ساخت. بور فراتر از تئوری زمان خود، تنش سطح مایع را با در نظر گرفتن ویسکوزیته آب و همچنین ترکیب دامنه های محدود به جای نامحدود پیش کشید. وی مقاله خود را ارسال کرده و مقام اول و یک مدال طلا به دست آورد. به گفته Nobelprize.org، وی این ایده ها را بهبود بخشید و آن ها را به انجمن سلطنتی لندن فرستاد كه آن ها را در سال 1908 در مجله Philosophical Transactions of Royal Kingdom منتشر كرد.

کار بعدی او به طور فزاینده ای نظری شد. در حالی که برای انجام پایان نامه دکترای خود در مورد تئوری الکترونی فلزات تحقیق می کرد، با نظریه کوانتومی اولیه ماکس پلانک روبرو شد، که انرژی را ذرات ریز یا کوانتومی توصیف می کرد. در سال 1912 در انگلستان با ارنست رادرفورد آشنا شد. رادرفورد با کشف هسته و توسعه یک مدل اتمی در سال 1908 جایزه نوبل شیمی را به دست آورده بود. تحت تدریس رادرفورد، بور شروع به مطالعه خواص اتم ها کرد.

بور از سال 1913 تا 1914 در دانشگاه كپنهاگ سخنرانی در رشته فیزیك را انجام داد و از سال 1914 تا 1916 نیز در دانشگاه ویكتوریا در منچستر جایگاه مشابهی را به دست آورد. وی در سال 1916 به دانشگاه كپنهاگ بازگشت تا استاد فیزیك نظری شود. در سال 1920، وی به عنوان رئیس مؤسسه فیزیک نظری منصوب شد. در همان سال که تحصیلات خود را با رادرفورد شروع کرد، بور با عشق زندگی خود مارگارت نورلوند ازدواج کرد که از وی شش پسر داشت. بعدها در زندگی، وی رئیس آکادمی علوم سلطنتی دانمارک و همچنین عضو آکادمی های علمی در سراسر جهان شد.

Bohr and Margrethe Nørlund on their engagement in 1910

وقتی نازی ها در جنگ جهانی دوم به دانمارک حمله کردند، بور موفق به فرار به سوئد شد. او دو سال آخر جنگ را در انگلیس و ایالات متحده گذراند، جایی که درگیر پروژه انرژی اتمی شد. با این حال برای او مهم بود که از مهارت های وی برای کار های خوب و نه خشونت استفاده شود. وی کار خود را به سمت استفاده صلح آمیز از فیزیک اتمی و حل مشکلات سیاسی ناشی از توسعه سلاح های اتمی اختصاص داد.

مدل اتمی

بیشترین سهم بور در فیزیک مدرن مدل اتمی بود. مدل بور اتم را به عنوان هسته ای با بار مثبت که توسط الکترون های مداری احاطه شده نشان می دهد.

بور اولین کسی بود که کشف کرد که الکترون ها در مدارهای جداگانه در اطراف هسته حرکت می کنند و تعداد الکترون های موجود در مدار بیرونی خواص یک عنصر را تعیین می کند. عنصر شیمیایی ((bohrium (Bh)، شماره 107 در جدول تناوبی عناصر، برای وی نامگذاری شده است.

نظریه قطرات مایع

کارهای نظری بور در درک دانشمندان از شکاف هسته ای نقش بسزایی داشت. طبق نظریه قطرات مایع وی، قطره مایع نمایانگر دقیقی از هسته اتم است. این تئوری در اولین تلاش ها برای تقسیم اتم های اورانیوم در دهه 1930، گامی مهم در توسعه بمب اتمی بود. با وجود مشارکت وی در پروژه انرژی هسته ای ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم، بور یک حامی صریح برای استفاده صلح آمیز از فیزیک اتمی بود.

نظریه کوانتوم

مفهوم مکمل بور، که او در مورد بسیاری از مقاله ها بین سالهای 1933 تا 1962 نوشت، بیان می کند که یک الکترون را می توان از دو طریق، یا به عنوان ذره یا به عنوان موج مشاهده کرد، اما هرگز هر دو همزمان نیست. این مفهوم، که پایه و اساس تئوری کوانتومی اولیه را تشکیل می دهد، همچنین توضیح می دهد که صرف نظر از اینکه فرد چگونه الکترون را مشاهده می کند، همه درک از خواص آن باید در اندازه گیری تجربی ریشه داشته باشد. نظریه بور بر این نکته تأکید می کند که نتایج آزمایش عمیقاً تحت تأثیر ابزارهای اندازه گیری مورد استفاده برای اجرای آن ها قرار می گیرد.

کمک های بور در مطالعه مکانیک کوانتومی برای همیشه در انستیتوی فیزیک نظری در دانشگاه کپنهاگ به یادگار ماند که وی در سال 1920 به تاسیس آن کمک کرد و تا زمان مرگش در سال 1962 در آن جا خدمت کرد. از آن زمان به احترام وی به موسسه نیلز بور تغییر نام داد.

وی به تأسیس CERN، یک مرکز تحقیقاتی فیزیک ذرات مستقر در اروپا کمک کرد و در سال 1954 کنفرانس اتم های صلح را برگزار کرد. در سال 1957، بور جایزه اتم ها برای صلح را به دلیل تئوری های حیرت انگیز خود و تلاش برای استفاده مسئولانه از انرژی اتمی دریافت کرد. بور نویسنده پرکاری بود که بیش از 100 نوشته به نام خود داشت. وی پس از سكته مغزی در 18 نوامبر 1962 در كپنهاگ درگذشت. پسر بور به نام آژ (Aage Niels Bohr) و دو نفر دیگر در سال 1975 جایزه نوبل در فیزیک را برای تحقیق خود درباره حرکت در هسته اتم دریافت کردند.

برچسب‌ها: فیزیک شیمی نوبل
  
مقاله‌ی قبلی »
دیگر مقالات سایت
راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

گرگور مندل راهب اتریشی بود که از طریق آزمایشات در باغچه خود اصول اساسی وراثت را کشف کرد. مشاهدات مندل به پایه و اساس ژنتیک مدرن و مطالعه وراثت تبدیل شد و او به طور گستر...

دوران کودکی  و ضربات روحی  1

دوران کودکی و ضربات روحی 1

ضربه روحی در کودکی علت مصرف مواد در بزرگسالی

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (3)

گالوا، نبوغ در مقابل حماقت (3)

اگر جسمی لازم است که مردم را به قیام وادارد من حاضرم خود را تقدیم کنم. -گالوا-