کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   مشاوره

پنج بعد سلامت روان

پنج بعد سلامت روان

سلامت روان 5 بعد اصلی دارد.
1.خودپذیری  2.روابط مثبت با دیگران  3.خودمختاری  4.تسلط بر محیط  5.مقصود در زندگی

کسانی که سطح بالایی از این پنج ویژگی را دارند:
🔸از نگرش مثبت به خود برخوردارند,جنبه های متعدد خود را می پذیرند,از جمله ویژگی های خوب و بد آن را و در مورد گذشته احساس خوبی دارند.
🔸روابط گرم, رضایت بخش و مطمئنی با دیگران دارند، به رفاه دیگران اهمیت می‌دهند,از همدلی عمیق، محبت و صمیمیت برخوردار هستند و مصالحه در روابط انسانی را درک می‌کنند.
🔸خودمختار و مستقل هستند، در برابر فشارهای اجتماعی برای فکر کردن و عمل کردن به شیوه خاص مقاومت می‌کنند و رفتارشان را از درون تنظیم می‌کنند و با معیارهای شخصی، خودشان را ارزیابی می‌کنند.
🔸در رابطه با اداره کردن محیط، احساس تسلط و شایستگی می‌کنند؛ مجموعه پیچیده‌ای از فعالیت‌های بیرونی را کنترل می‌کنند؛ از فرصت‌های موجود در محیط استفاده موثر می‌کنند؛ می‌توانند موقعیت‌هایی را انتخاب کنند یا به وجود آورند که با نیازها و یا ارزش‌های شخصی مناسب باشد.
🔸در زندگی هدف دارند؛ احساس می‌کنند زندگی حال و گذشته معنی دارد، برای زندگی کردن برنامه و هدف‌هایی دارند.
🔸احساس می‌کنند جریان رشد ادامه دارد، خود را رشد کننده و گسترش یابنده می‌بینند، به روی تجربیات جدید گشوده هستند، به صورتی تغییر می‌کنند که بیانگر خودآگاهی و اثر بخشی بیشتر است.

برچسب‌ها:
  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
مصاحبه های شغلی (1) - مهندس احسان عباسی، برق

مصاحبه های شغلی (1) - مهندس احسان عباسی، برق

خب همه دانش آموزان قطعا از زمانی به صورت جدی به آینده تحصیلی و شغلی شون فکر می کنند، آرزوهایی دارند و در مورد رشته های تحصیلی مختلف (ریاضی و فیزیک، تجربی، انسانی، هنر و...

مهارت های زندگی از نگاه سازمان جهانی بهداشت

مهارت های زندگی از نگاه سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت تعریف جامعی از مهارت های زندگی ارایه داده است: توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه ای که فرد بتواند با چالش ها و ضروریات زندگی روزمره خود ک...

پنج اصل در پرورش فرزند

پنج اصل در پرورش فرزند

پرورش فرزند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است. پدرها و مادرها مسئول فرزندان خود هستند. هر چه والدین در پرورش و تربیت فرزند آگاه‌تر باشند، فرزندان سالم‌تر و...