زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.
زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.

سلاطین علم

ماری کوری اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل شد. وی دو بار برنده این جایزه شد (یک بار در رشته فیزیک در ۱۹۰۳ و بار دیگر، در رشته شیمی در ۱۹۱۱) و تنها زنی است که موفق به انجام این کار شده است. با همکاری همسرش پیر کوری، تلاش های ماری منجر به کشف پولونیوم و رادیوم شد و پس از مرگ پیر، وی موجب توسعه بیشتر پرتوهای ایکس شد. این دانشمند مشهور در سال 1934 در اثر کم خونی آپلاستیک که نتیجه پرتوزایی پرتو ایکس بود درگذشت. وی هنگام تحقیقاتش در مرکز پزشکی نظامی در جنگ جهانی اول در برابر این پرتوها قرار گرفته‌ بود.

کودکی و آموزش

ماریا اسکلودوسکا کوری که بعداً با نام ماری کوری شناخته شد، در 7 نوامبر 1867 در ورشو (لهستان امروزی) متولد شد. كوري كوچكترين فرزند از پنج فرزند خانواده بود. والدین کوری هر دو معلم بودند. پدر وی، ولادیسلاو، معلم ریاضی و فیزیک بود. وقتی تنها 10 سال داشت، مادرش، برونیسلاوا را به دلیل سل از دست داد. در کودکی، او ذهن روشن و کنجکاوی داشت و در مدرسه نیز ممتاز بود. وی تحصیلات خود را در "دانشگاه شناور" ورشو ادامه داد (مجموعه ای از کلاس های غیر رسمی زیرزمینی که به صورت مخفی برگزار می شود).

ماری کوری و خواهرش برونیا آرزو داشتند که برای کسب مدرک رسمی به خارج از کشور بروند، اما برای پرداخت هزینه های تحصیل، فاقد منابع مالی بودند. كوري هنگامي که خواهرش در مدرسه بود، براي پشتيباني از برانيا تلاش مي كرد. تقریباً پنج سال، کوری به عنوان مدرس و کارگر فعالیت کرد. او اوقات فراغت خود را برای مطالعه و خواندن در مورد فیزیک، شیمی و ریاضیات به کار برد. در سال 1891، کوری سرانجام راهی پاریس شد و در سوربن ثبت نام کرد. اما تحصیل هزینه زیادی داشت. با پول کم، کوری با نان و چای دم کرده زنده ماند و او بعضا به دلیل رژیم رنج می برد. کوری دوره کارشناسی ارشد خود را در رشته فیزیک در سال 1893 به پایان رساند و سال بعد مدرک دیگری در ریاضیات کسب کرد.

ازدواج با پیر کوری

یک سال پس از آزمایش خواص مغناطیسی فولاد، وی به دیدار یک فیزیکدان لهستانی رفت که نامش پیِر کوری بود و از او نه سال از بزرگ تر بود. ماری با این فیزیکدان فرانسوی در 26 ژوئیه 1895 ازدواج کرد. آن ها پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه سوربن، توسط یک همکار به ماری کمیسی معرفی شدند. ماری کمیسی برای انجام مطالعه در مورد انواع مختلف فولاد و خصوصیات مغناطیسی آن ها به آزمایشگاه احتیاج داشت. عاشقانه ای بین زوج درخشان ایجاد شد و آنها به یک دوقلوی علمی پویا تبدیل شدند که کاملاً به یکدیگر اختصاص داشتند. در ابتدا ماری و پیر روی پروژه های جداگانه ای کار کردند. اما پس از اینکه ماری رادیواکتیویته را کشف کرد، پیر کار خود را کنار گذاشت تا در تحقیقاتش به او کمک کند. ماری در سال 1906 پیر را در پاریس از دست داد. با وجود غم و اندوه فراوان، وی مسئولیت تدریس را در سوربن به عهده گرفت و به عنوان اولین استاد زن آن جا شد.

فرزندان

در سال 1897، ماری و پیر صاحب یک دختر به نام ایرین شدند. این زوج در سال 1904 صاحب دختر دوم به نام veve شدند.

ماری کوری چه کشف کرد؟

کوری رادیواکتیویته را کشف کرد، و به همراه همسرش پیر، عناصر رادیواکتیو پولونیوم (اولین عنصری بود که کشف کرد و آن را به افتخار لهستان، پولونیوم نامید.) و رادیوم را هنگام کار با پیتبلند معدنی کشف کردند. او همچنین پس از مرگ پیر، درباره اشعه ایکس تحقیق کرد. کوری آزمایشات خود را در مورد پرتوهای اورانیوم انجام داد و فهمید که آنها بدون توجه به شرایط یا شکل اورانیوم ثابت هستند. او با این تئوری که اشعه از ساختار اتمی عنصر ناشی می شود، این ایده انقلابی در زمینه فیزیک اتمی را ایجاد کرد. کوری خودش برای توصیف این پدیده ها کلمه "رادیواکتیویته" را در نظر گرفت. به دنبال کشف رادیو اکتیو، وی تحقیقات خود را با همسرش پیر ادامه داد. آن دو در سال 1898 عنصر جدید رادیواکتیو توریوم (Thorium) را کشف کرد.

توسعه اشعه ایکس

هنگامی که جنگ جهانی اول در سال 1914 آغاز شد، کوری زمان و منابع خود را برای کمک به این امر اختصاص داد. پس از جنگ، کوری از شهرت خود برای پیشبرد تحقیقات خود استفاده کرد. وی دو بار -در سال 1921 و در سال 1929- برای جمع آوری بودجه برای خرید رادیوم و تأسیس یک موسسه تحقیقاتی رادیوم در ورشو به ایالات متحده سفر کرد. کوری در سال 1903 به همراه همسر و هنری بکرل، جایزه نوبل فیزیک را به خاطر فعالیت در زمینه رادیواکتیویته دریافت کرد. با این پیروزی، Curies برای تلاش های علمی خود شهرت بین المللی ایجاد کردند و آنها برای ادامه تحقیقات از پول جایزه خود استفاده کردند.

در سال 1911، کوری دومین جایزه نوبل خود را، این بار در شیمی، به دلیل کشف رادیوم و پولونیوم به دست آورد. در حالی که او این جایزه را به تنهایی دریافت کرد، او این افتخار را با همسر فقیدش در یک سخنرانی سهیم کرد. در این زمان، کوری به دانشمندان مشهور دیگری از جمله آلبرت انیشتین و ماکس پلانک پیوست تا در اولین کنگره سولوی در فیزیک شرکت کند و در مورد بسیاری از اکتشافات پیشگامانه در زمینه خود صحبت کند.

مرگ

کوری در 4 ژوئیه سال 1934 در اثر کم خونی آپلاستیک درگذشت، که اعتقاد بر این است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ایجاد می شود. سال ها کار او با مواد رادیواکتیو بر سلامتی وی تأثیر گذاشت. او درباره دین خود و همسرش می‌گوید "پیِر هیچ دینی نداشت و من نیز هیچ دینی نداشته‌ام."

میراث ماری کوری

کوری پیشرفت های بسیاری در طول زندگی خود به دست آورد. او به عنوان یک چهره برتر در علم و الگویی برای زنان شناخته شده است، او افتخارات فراوانی را پس از مرگ دریافت کرده است. چندین موسسه آموزشی و پژوهشی و مراکز پزشکی دارای نام کوری هستند، از جمله انستیتوی کوری و دانشگاه پیر و ماری کوری (UPMC)

به قلم نهال بالین پرست

برچسب‌ها: فیزیک شیمی نوبل
  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
پنج اصل در پرورش فرزند

پنج اصل در پرورش فرزند

پرورش فرزند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است. پدرها و مادرها مسئول فرزندان خود هستند. هر چه والدین در پرورش و تربیت فرزند آگاه‌تر باشند، فرزندان سالم‌تر و...

کتابخوانی برای کودکان

کتابخوانی برای کودکان

در این مقاله با 10 مورد مهم در مورد کتابخوانی برای کودکان آشنا می‌شویم.

به فرزند خود نگویید!

به فرزند خود نگویید!

بعضی از جمله‌هایی که در مواجهه با کودکان از آنها استفاده می‌کنید، همان‌هایی هستند که خودتان هم در کودکی آنها را بارها شنیده‌اید و اتفاقاً همیشه هم ن...