کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

در باب عربی

در باب عربی

به قلم آقایان احسان شریفیان رتبه 1 کنکور ریاضی 95 و امیرحسین افشارراد رتبه 7 کنکور ریاضی 95 با همکاری خانم‌ها سارا همتی رتبه یک کنکور تجربی 94 و روژین داریوش‌همدانی رتبه 11 کنکور تجربی 93

عربی از جمله درس هایی است که میانگین درصد پاسخگویی پایینی در میان داوطلبان کنکور دارد، ضریب درس عربی 2 است و تعداد 25 تست در دفترچه ی کنکور سراسری را به خود اختصاص می دهد. این درس دومین درس دفترچه است و از جمله درس هایی می باشد که در کنکور سراسری موجب موفقیت بسیاری از دانش آموزان شده است.

برای موفقیت در درس عربی، مانند هرکار دیگری برنامه ریزی و ترسیم صحیح و حساب شده ی مراحل کار از ضروری ترین اقداماتی است که باید صورت گیرد. اولین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید، توجه تمام و کمال شما به تدریس دبیر سر کلاس درس و حضور صد در صدی شما در جلسات درس عربی است. به یاد داشته باشید حضور شما در کلاس درس، کمک می کند تا دیدگاه صحیحی نسبت به درسی پیدا کنید که در آینده با مطالعه و تمرین شما در ذهنتان تثبیت خواهد شد و ترتیب صحیح مطالب به خصوص در رابطه با مبحث قواعد در ذهنتان، نقش خواهد بست. هنگام تدریس دبیر می توانید نکات کلیدی را یادداشت کنید تا در زمان مطالعه و بعدها، برای مرور و بازیابی به آنها مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که حضور فعال شما در کلاس و پرسش شما از دبیر در هنگام وجود نکات مبهم به یادگیری تان کمک شایانی خواهد کرد. پس از این مرحله، ذهن شما نیازمند آن است که مطالب را از حافظه ی کوتاه مدت به بلند مدت منتقل کند. برای این کار، پس از دریافت مطالب جدید در کلاس درس، باید در همان روز، کمی از وقتتان را به مطالعه ی کتاب درسی، همگام با یادداشت هایتان و صحبت های دبیر اختصاص دهید. پس از آن، مرحله به مرحله تمرینات کتاب درسی را حل کنید تا مرحله ی اول آموزش تکمیل شود. مراحلی که گفته شد برای بحث قواعد عربی  بسیار کارساز خواهد بود. در کنار موارد فوق، می توانید از درسنامه ها و خلاصه نکات مفید نیز برای تثبیت مطالب بهره ببرید و در نهایت تهیه ی خلاصه ای از نکات مهمی که دریافت کرده اید، برای مرورهای آینده بسیار سودمند است. برای واژگان، به یاد داشته باشید، در این بخش بار اصلی روی دوش خودتان است و تنها فرمول طلایی برای به خاطر سپردن واژگان عربی، تکرار و تمرین مداوم است. می توانید برای حفظ کلماتی که زیاد فراموش می کنید، برای خودتان فلش کارت تهیه کنید. در مورد ترجمه در درس عربی، باز هم حضور در کلاس درس، می تواند روند کار را برایتان تسهیل کند. ابتدا یک بار ترجمه ی جملات هر درس را در کلاس، همراه با دبیر انجام دهید و برای دفعات بعدی مطالعه بدون مراجعه به ترجمه، خودتان سعی در ترجمه ی جملات داشته باشید. یکی از نکات مهم در بحث ترجمه، یادگیری صحیح افعال عربی است. به یاد داشته باشید یکی از نکاتی که بسیاری از طراحان تست ترجمه ی عربی روی آن دست می گذارند، ترجمه ی صحیح افعال است.

حال به سراغ کتب کمک درسی میرویم. ابتدا کتاب مناسب را با پرسش از افراد آگاه انتخاب کنید. برای شروع، در صورتی که فرصت کافی دارید، درسنامه ی کتاب را نیز مطالعه و نکات مهم را یادداشت کنید. تست های درس عربی را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد:

۱) واژگان و ترجمه             ۲) قواعد             ۳) درک مطلب

در مورد گروه اول، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که تمام واژگان و ترجمه تک تک جملات مطرح شده در کتاب درسی را به خوبی آموخته اید و بعد به سراغ حل تست ها بروید. اگر وقت کافی دارید و اولین باری است که تست های مبحث خاصی را میزنید، هدف خود را یادگیری نکات کلیدی از هر تست قرار دهید. و تمرین سرعت را برای بعد از مرحله ی تسلط بگذارید. در این تست ها، بهترین راه این است که ابتدا یکبار جمله ی موجود در صورت سوال را با دقت بخوانید و برای خود معنی کنید و بعد به سراغ حذف گزینه بروید. چرا که معمولا در نگاه اول، گزینه ها بسیار شبیه به هم و اغلب، صحیح به نظر می رسند. شما باید تفاوت ها را تشخیص دهید و مطابق با ترجمه ی صحیح، گزینه های اشتباه را حذف کنید. در انتها، گزینه ی صحیح، خود را به شما نشان خواهد داد. با تمرین زیاد در این کار مهارت پیدا خواهید کرد. در صورت وجود فرصت کافی، به پاسخنامه ی تشریحی مراجعه کنید و علت اشتباه بودن سایر گزینه ها را نیز یاد بگیرید. برای حل صحیح تست های ترجمه، به یاد داشتن و به کارگیری قواعد در خدمت ترجمه با توجه به تغییرات کتب درسی، الزامی است.
حالا به سراغ تست های قواعد برویم؛ برای این بخش، چند تست اول را به صورت کاملا آموزشی و با توجه کامل به پاسخنامه ی تشریحی حل کنید و تیپ های مختلف تست های مطرح شده از هر مبحث قواعد را شناسایی کنید و روش حل آنها را به خاطر بسپارید و با تمرین بیشتر آن مطالب را در ذهن خود تثبیت کنید.
در درس عربی، معمولا مواجهه با متون طولانی به زبان عربی و سوالات مربوط به آن برای بسیاری از داوطلبان لحظات پر اضطرابی را رقم می زند و در نهایت بسیاری از افراد، تصمیم به عدم پاسخگویی به این سوالات می گیرند. پیشنهاد ما این است که اگر این سوالات باعث اضطراب شدید شما می شوند، می توانید پاسخگویی به آن‌ها را برای انتهای درس یا حتی در بعضی موارد، انتهای سوالات عمومی بگذارید، اما در نهایت، تعیین ترتیب درست پاسخگویی به سوالات، به میزان مهارت و سلیقه ی خود شما بازمی گردد و این مهارت را طی آزمون های آزمایشی باید بدست آورید. به هر حال، برای حل سوالات متن عربی، اگر سرعت زیاد و تسلط کافی برای فهم متن در نگاه اول را دارید، می توانید یکبار به سرعت از روی متن، روخوانی کنید و شکل و مفهوم کلی آن را دریابید و بعد به سراغ سوالات بروید. هر کدام را که می توانید، پاسخ دهید و با مراجعه ی دوباره به قسمت های مرتبط متن با سوالات، باقی سوالات درک مطلب را نیز پاسخ دهید. اما اگر توان و سرعت کافی برای درک جملات در نگاه اول را ندارید، ابتدا سوالات را نگاه کنید و سعی کنید با استفاده از کلمات کلیدی، بخش های مرتبط متن را بیابید و به سوالات پاسخ صحیح دهید و در نهایت، اگر وقت کافی داشتید، برای پاسخ به سوالاتی که نیاز به خواندن کامل متن دارند، یکبار هم از روی متن بخوانید تا به آن دسته از سوالات نیز، پاسخ صحیح بدهید.   

در انتهای سوالات درک مطلب، تعدادی سوال از تحلیل صرفی و اعراب مطرح می شود. برای حل این سوالات، باید به جمله ی مربوطه که کلمه از آن برداشت شده، در متن مراجعه کنید و آن را بخوانید.

درک معنا و کاربرد کلمه در پاسخگویی صحیح شما به این گونه سوالات کمک می کند. افزایش مهارت در حل این سوالات مستلزم تسلط شما بر جملات مطرح شده در کتاب درسی است و افزایش تسلط و سرعت در حل چنین سوالاتی، با حل تست های مشابه از این بخش، امکان پذیر است. در نهایت، به یاد داشته باشید که برای موفقیت چه در درس عربی و چه دروس دیگر کنکور، تمرین و تکرار خود شماست که موفقیت تان را تضمین می کند.

 

بازبینی توسط آقای علیرضا سخایی راد رتبه 1 کنکور سراسری ریاضی سال 1398 و خانم صدف گل‌گل رتبه 202 کنکور تجربی 98

طراحی بنر توسط محمدعرفان عچرش

برچسب‌ها: عربی
دیگر مقالات سایت
اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

به همت آقای علیرضا سخایی‌راد رتبه 1 کنکور ریاضی سال 98

فرزند ما برای المپیاد می‌خوند اما مدالی کسب...

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

المپیاد نجوم و اختر فیزیک چیست؟

اَختَرشناسی، ستاره‌شناسی یا نجوم به دانشِ بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی...

آشنایی با گیاه شناسی

آشنایی با گیاه شناسی

گیاه شناسی یکی از قدیمی ترین علوم طبیعی جهان است. در ابتدا گیاه شناسی شامل کلیه ارگانیسم های گیاهی مانند جلبک ، گلسنگ ، سرخس ، قارچ ، خزه همراه با گیاهان واقعی بود. بعد...