دسته‌بندی:   المپیاد

چگونه کمپبل را قورت دهیم؟!

چگونه کمپبل را قورت دهیم؟!

اول کمپبل را قورت بده!

این جمله تکراری با قورباغه شاید حس خوبی نداشته باشه اما تو المپیاد زیست کیه که بتونه اهمیت و اولویت کمپبل رو انکار کنه؟ خب! اینو که می‌دونستیم اما اینکه چطور کمپبل بخونیم که کارآمد تر واقع بشه سوال مهمیه. توضیحات کلی در این باره رو به صورت خلاصه می گیم و بعد با جزئیات بیشتری راجع بهش صحبت می کنیم.

توضیحات کلی

قسمت اول

شاعر می‌فرماید "هر شب در حافظه ام جشن فراموشی هاست!". اولین نکته ای که می‌خوایم بهش اشاره کنیم درباره نه تنها کمپبل بلکه خوندن مطالب جدیدیه که حافظه براش هر شب جشن فراموشی می‌گیره و فردا روز از نو مطلب از نو باهاش برخورد می‌کنه. راه حلش هم دانشمندان که هیچ وقت بیکار ننشسته‌اند براش فکرهایی کردن ... از جمله "ثلاثین و ثلاثین و ثلاثین". الزاما دقیقا سه بار نه ولی سه بار دست کمش! تو بحث حافظه و اینکه چطور مطالب به کجاهای مغزمون راه پیدا می‌کنن و چه کنیم که مطالب در جشن فراموشی حافظه شرکت نکنن صحبت بسیاره اما نقدا این رو در مورد کمپبل داشته باشین که بهتره در اولین مواجهه تون با مطالب جدید تو سه مراجعه اون ها رو تثبیت کنین. مثلا دور اول یک دور بخونین تا ذهنتون آشنایی پیدا کنه باهاش. دور دوم هم یک دور دیگه بدون گیر دادن خاصی این کار رو بکنین اما دور سوم دست به قلم شین و به قول قدیمیا  "غور کنید" و توش غرق کنید ذهنتون رو تا مطلب رو بگیره و در کنارش برای خودتون یادداشت بردارین. یه دفتر مناسب داشته باشین و فصل ها رو توش مرتب یادداشت برداری برای فکر خودتون کنید. اینجا اصطلاحا یه جمله معروف هست که میگه کتابا مثل قرصا که برای هر کس دوز مخصوص خودش هست و کفش که سایز پای هر کس فرق داره باید طوری بخونین که به خودتون بچسبه و تو مغزتون بشینه و راهش اینه که یادداشت هایی به زبون خودتون بردارین تا توی مغزتون بمونه و سایز مغزتون بشه.

مثلا امروز یک فصل رو شروع می کنین و فردا دوباره میخونین (بدون گیر) و پس فرداست که نوبت یادداشت برداری و سایز کردن مطلب اندازه مغز خودتونه طوری که خودتون باهاش حال کنید و بعدا هم یادتون میاد.

قسمت دوم

به نمودارها خوب توجه کنید و سعی کنید حتما برای خودتون تحلیل کنید و سوال what if از خودتون بپرسید که تو حالت ها و شرایط دیگه چه بلایی ممکن بود سر نمودار بیاد.

پینوشت: به پاورقی‌هایی که برای برگردان انگلیسی واژگان در متن هم به کار برده حتما توجه کنید که دوتا فایده داره یکی اینکه تو سوالای انگلیسی المپیاد کمکتون می‌کنه و مهم تر اینکه می‌تونید دست به سرچ شید و تو اینترنت فیلما و متنا و سوالای خوب مرتبط رو پیدا و حل کنید.

قسمت سوم (و علیکم بالحل المسائل!)

نمونه سوال حل کنید. که بانک تست کمپبل موجوده (در اینجا هم می‌تونید کلی سوال ترجمه شده و طرح شده رو ببینید! همینطور کتاب تست بانک کمپبل و کلی کتاب المپیاد زیست دیگه رو از اینجا می‌تونید دانلود کنید.) و سوالای آخر بخشاش هم که هست و اصلا کمبود نیست! هر فصل رو که غور کردید نوبت حل سوالاتشه. چرا سوال حل کنیم؟ چند تا دلیل خیلی واضح داره که یکی اش اینه که مطالب قالب خوبی میگیرن برای اینکه به ذهنتون بشینن و سر امتحان و المپیاد ذهنتون میره درست سر قفسه اون مطلب و برمی‌دارتش و نیاز نیست که هی بچرخه ببینه کجا بود...و بقیه دلیلاشم بعدا بهتون خواهم گفت.

خب این توضیحات کلی رو خوندید، بلند شید چای بریزید و قسمت بعدی رو بخونید:

این توضیحات رو توی چند قسمت می گم:

1) برای شمایی که تا به حال لای کمپبل رو باز نکردی و لیمیت (همان حد!) دانسته های زیست شناسی ت به صفر می گراید! یعنی مثلا تازه به صورت تخصصی می خوای بری سراغ مطالعه ی زیست! و پایه هفتم هشتم هستی...

ممکنه اولین بار که کتاب رو باز می کنی با اصطلاحات خاص تخصصی روبرو بشی و احساس کنی که خیلی مطالب هست که توی ذهنت جا نمیفتن، ناامید نشو چون هیچوقت از صفر یهو نمیپری به صد! و باید پله پله فهمت رو بهتر کنی. خب چی کار کنی؟

اول اینکه طبق روند کتاب سعی کن پیش بری، اول کتاب نویسنده های کتاب، یه جمله خیلی قشنگ میگن و اون اینه که علم زیست شناسی بیشتر از اینکه مثل یه فهرست کتاب حالت خطی داشته باشه، مثل یه شبکه است. این یعنی اینکه هر بخشی با بخش دیگه مرتبطه و تو روند کتاب سعی شده که از ساده به پیچیده رسیده بشه و مراحل این شبکه از ساده به پیچیده مرتب شدن که یادگیری ش آسون بشه.

دوم اینکه تو هر قسمت به تصویرها، نکات کلیدی اول هر بحث، خلاصه های ته هر بحث، و نمودارها و مخصوصا سوال‌هایی که زیر تصاویر و کادرها مطرح شدن توجه کن و سعی کن بهشون جواب بدی.

سوم اینکه بازم ممکنه که خیلی جاها رو متوجه نشی، حتما دست به گوگل باش و سعی کن که گوگل رو دوست خوب خودت بدونی، قبل از اینکه به معلمت برسی گوگل راهنمای خیلی خوبیه! از پاورقی‌ها برای بدست آوردن کلیدواژه‌های انگلیسی مورد نیاز برای سرچ کمک بگیر و مشکل رو حل کن! (هم سرچ فارسی رو امتحان کن هم انگلیسی رو، کمک می‌کنه که دایره لغاتت بیشتر شه، و اینکه گوگل با سرچ انگلیسی بهتر جواب می‌ده، و نتایج بهتری خواهی گرفت همزمان اینکه انگلیسی ت هم تو این فیلد بهتر می شه)

و نهایتا اینکه چندین بار مطالبی رو که بار اول متوجه نشدی بخون! مطمئن باش جواب می‌ده! ابن سینا هم یه مطلب و چهل بار خوند تا فهمید.

2) برای شمایی که تا به حال لای کمپبل رو باز نکردی ولی زیست رو تا یه حدی بهش آشنایی داری، کتابای درسی مدرسه رو خوندی و حالا میخوای یه مرحله بری بالاتر!

خب یه کارت امتیاز بهت تعلق میگیره و اونم اینه که یکمی سَرِت می‌شه و تو فهم کتاب مشکلت کمتر خواهد بود. ممکنه که با واژگان تخصصی جدید ارتباط نگیری، برای اینکه بتونی راحت‌تر توی ذهنت الگو سازی کنی برای این واژگان حتما از ریشه شناسی واژگان کمک بگیر، مثل خود بیولوژی که از بیو و لوژی ساخته شده و دانش حیات معنی می‌شه یا همون زیست شناسی.

نکته‌ی اول، روند کتاب مثل بنای یه ساختمونه، تو فصول اول قبل از سلول، از بیرون نمایی بهت میده، و بعد می‌بردت توی همکف ساختمون، تا بزنی آسانسور بیاد سلول رو می بینی که همون همکفه و بعد میری به طبقات و نهایتا به اکولوژی تو آخرین طبقات می رسی. برای اینکه به اکولوژی برسی میتونی یه پاراگلایدر سوار شی و بری طبقه آخر ولی پاراگلایدر چیه؟ دانش زمینه ای ایه که خودت به اندازه طبقات کتاب می باید داشته باشی. پس سعی کن با همین دید هر طبقه رو پیش بری.

نکته‌ی دوم، تو هر فصل با آگاهی به نحوه یادگیری مغزِ تو، در ابتدا نویسنده‌های محترم کتاب وقت گذاشتن و اول هر فصل نکات کلیدی فصل رو گذاشتن و بعدش هر فصل رو خرده مبحث کردن و تو هر خرده مبحث در انتهاش خلاصه‌ای قرار دادن و نهایتا اینکه سوالاتی تو همه جا از زیر تصاویر گرفته تا خلاصه‌ها و کادرها گذاشتن که با به کار گرفتن مغز یادگیری برات تسهیل بشه. پس سعی کن توجه کنی و مغز-پسند یا brain/mind friendly بخونیش.

نکته ی سوم، به پاورقی ها توجه کن و سعی کن لغات انگلیسی مهم رو یاد بگیری تا هم بتونی سوالات انگلیسی رو پاسخ بدی هم بتونی جست و جو کنی و هم بتونی بعدا کتابای انگلیسی رو بخونی.

3) در نهایت برای شمایی که یه تسلط به زیست داری شاید حتی سری به کتابهای خیلی تخصصی (مثل بیوشیمی لنینجر، فیزیولوژِ گایتون و...) هم زدی و میخوای به صورت کلی یا general یک دیدی از تمامی مباحث زیست شناسی توی مغزت شکل بگیره...

شما حتما دفترچه خلاصه رو کنارت بذار و سعی کن در کشیدن نقشه ذهنی برای هر فصل کن. توصیه بیشتری ندارم بهت، جز اینکه خوبه با روند کتاب پیش بری و مبحث بندی کنی (مثلا مبحث فیزیولوژی، بیوشیمی ...) و برای هر مبحث جدا نقشه ذهنی و خلاصه برداری کنی. سوال زیاد حل کنی و حالش رو ببری.

به قلم خانم زینب نوری مطلق دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران، برنده مدال برنز المپیاد زیست شناسی سال 1391

 

در اینجا می تونی قسمت اول مشاوره المپیاد زیست شناسی رو ببینی.

در اینجا می تونی قسمت دوم مشاوره المپیاد زیست شناسی رو ببینی.

در اینجا می تونی مقاله المپیاد زیست شناسی رو بخونی.

در اینجا هم کلی آزمون المپیاد زیست شناسی می تونی پیدا کنی.

در اینجا میتونی مصاحبه استاد دریجانی در مورد المپیاد زیست شناسی رو ببینی. (قسمت اول)

در اینجا میتونی مصاحبه استاد دریجانی در مورد المپیاد زیست شناسی رو ببینی. (قسمت دوم)

دیگر مقالات سایت
فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک ، بیوفیزیکیست نوبل مدالیست!

فرانسیس کریک، بیوفیزیکیست، در سال 1916 در نورتهمپتون، انگلستان متولد شد. وی در طول جنگ جهانی دوم به پیشرفت مین های راداری و مغناطیسی کمک کرد. پس از جنگ، او تحقیق در مور...

موانع مسئولیت پذیری

موانع مسئولیت پذیری

شاید شما هم موافق باشید که صحبت کردن در مورد پذیرش مسئولیت در زندگی، کار ساده‌ای است. اما یک سری موانعی بر سر این راه وجود دارد که بهتر است آن‌ها را تشخیص دهی...

تغییرهای شیمیایی در خدمت زندگی کتاب علوم هشتم

تغییرهای شیمیایی در خدمت زندگی کتاب علوم هشتم

مقاله ای که مشاهده می کنید، محتوای تکمیلی ویژه مدارس استعدادهای درخشان (سمپاد) پایه هشتم در درس علوم از فصل تغییرهای شیمیایی در خدمت زندگی می باشد. امیدواریم از...