نیکولا تسلا، شاید همان عمو برقی!
نیکولا تسلا، شاید همان عمو برقی!

سلاطین علم

مهندس و فیزیکدان صربی آمریکایی، نیکولا تسلا (1943-1946) ده ها پیشرفت در تولید، انتقال و استفاده از نیروی برق انجام داد. او اولین موتور متناوب جریان (AC) را اختراع کرد و فناوری تولید و انتقال AC را توسعه داد. گرچه او مشهور و مورد احترام بود، اما برخلاف کارفرمای اولیه و رقیب اصلی وی، توماس ادیسون هرگز نتوانست اختراعات خود را به موفقیت مالی بلند مدت برساند.

سالهای اولیه زندگی نیکولا تسلا

نیکولا تسلا در سال 1856 در Smiljan کشور کرواسی، (بخشی از امپراطوری اتریش-مجارستان) به دنیا آمد. پدر وی کشیش در کلیسای ارتدکس صربستان بود و مادرش مزرعه خانواده را اداره می کرد. در سال 1863 برادر تسلا، دانیل در یک سانحه کشته شد. شوک از دست دادن برادر که در سن 7 سالگی تسلا بود، اولین علائم بیماری های روانی مادام العمری که وی داشت را به وجود آورد.

در دهه 1890 مارک تواین با مخترع نیکولا تسلا دوستی برقرار کرد. تواین غالباً وی را در آزمایشگاه خود ملاقات می کرد، جایی که در سال 1894 تسلا در اولین عکس‌هایی که با نور فسفورسنت روشن شده بود از نویسنده بزرگ آمریکایی عکاسی کرد.

تسلا در دانشگاه فنی گرات در رشته ریاضی و فیزیک و در دانشگاه پراگ در رشته فلسفه تحصیل کرد. در سال 1882، در حالی که در حال پیاده روی بود، ایده یک موتور AC به ذهنش رسید. بعداً در همان سال وی به پاریس نقل مکان کرد و با شرکت نیروگاه های قاره ای ادیسون، نیروگاه های جریان مستقیم (DC) را دایر و دو سال بعد وی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد.

نیکولا تسلا و توماس ادیسون

تسلا در سال 1884 وارد نیویورک شد و به عنوان مهندس دفتر مقر توماس ادیسون در منهتن استخدام شد. او یک سال در آنجا کار کرد و ادیسون را با زحمت و نبوغش تحت تأثیر قرار داد. در یک لحظه ادیسون به تسلا گفت که 50،000 دلار برای یک طرح بهبود یافته برای دینامیک DC خود پرداخت می کند. پس از ماه‌ها آزمایش، تسلا راه حلی ارائه داد و پول را خواست. ادیسون گفت: "تسلا ، شما طنز آمریکایی ما را نمی فهمید."

اختراعات

در طول حرفه خود، تسلا ایده های بسیاری از اختراعات مهم - که اکثر آن‌ها بطور رسمی توسط سایر مخترعین ثبت شده بودند - کشف کرد ، طراحی و توسعه داد ، از جمله دینام‌ها (ژنراتورهای برقی مشابه باتری ها) و موتور القایی. وی همچنین در زمینه کشف فناوری رادار، فناوری اشعه ایکس، کنترل از راه دور و چرخش مغناطیسی در حال پیشگام که اساس بسیاری از ماشین آلات AC بود. به دلیل مشارکت وی در برق AC نام آن به سیم پیچ تسلا مشهور است.

سیستم برق AC

تسلا سیستم الکتریکی جریان متناوب (AC) را طراحی کرد که به سرعت به سیستم قدرت برتر قرن بیستم تبدیل شد و از آن زمان تاکنون استاندارد جهانی است. در سال 1887، تسلا بودجه لازم برای شرکت جدید الکتریکی خود را پیدا کرد و تا پایان سال، چندین ثبت اختراع با موفقیت را برای اختراعات در زمینه برق AC تنظیم کرده بود.

سیستم AC تسلا به زودی مورد توجه مهندس و بازرگان آمریکایی جورج وستینگهاوس قرار گرفت که به دنبال راه حلی برای تأمین برق کشور با قدرت از راه دور بود. وی با اعتقاد بر اینكه اختراعات تسلا به وی در رسیدن به این هدف كمك می كند، در سال 1888 حق ثبت اختراعات تسلا را به مبلغ 60،000 دلار به صورت نقد و سهام در شركت Westinghouse خریداری كرد.

با افزایش علاقه به سیستم AC، تسلا و وستینگهاوس با توماس ادیسون که قصد فروش سیستم مستقیم (DC) مستقیم خود را به کشور داشت، در رقابت مستقیم قرار گرفتند. خیلی زود کمپین مطبوعاتی منفی‌ای در تلاش برای تضعیف علاقه به قدرت AC توسط ادیسون آغاز شد.

متأسفانه (از نظر ادیسون)، شرکت وستینگهاوس برای تهیه روشنایی در نمایشگاه جهانی کلمبیا در سال 1893 در شیکاگو انتخاب شد و تسلا نمایشی از سیستم AC خود را در آنجا انجام داد.

نیروگاه برق آبی

در سال 1895، تسلا آنچه را که از نخستین نیروگاه‌های برق آبی AC در ایالات متحده بود را در آبشارهای نیاگارا طراحی کرد. در سال بعد، آن را در شهر بوفالو نیویورک بنا کرد. شاهکاری که در سراسر جهان بسیار تبلیغ شد و در ادامه مسیر برق AC برای تبدیل شدن به سیستم برق جهان کمک کرد.

تسلا کوئل

در اواخر قرن نوزدهم، تسلا، "کویل تسلا" را که پایه و اساس فناوری های بی سیم بود ثبت کرد و تا به امروز نیز در فناوری رادیو مورد استفاده قرار می گیرد. این همان چیزی است که به عنوان قلب یک مدار الکتریکی در بسیاری از آنتن‌های انتقال رادیویی اولیه استفاده می شود. سیم پیچ با یک خازن کار می کند تا جریان و ولتاژ را از منبع انرژی در مدار تغییر کند. خود تسلا از سیم پیچ خود برای مطالعه فلورسانس، اشعه ایکس، رادیو، انرژی بی سیم و الکترومغناطیس در زمین و جو آن استفاده کرد.

در سال 1890 ادیسون ترتیب داد كه یک قاتل محكوم به مرگ در نیویورك توسط یك صندلی اعدام برقی با قدرت برق AC كشته شود. كاری كه به منظور نشان دادن اینكه استاندارد وستینگهاوس چقدر خطرناک است، انجام شد.

در دهه 1890 تسلا نوسانگرهای برقی، چراغ های بهبود یافته و ترانسفورماتور ولتاژ بالا را که به کویل تسلا معروف است، اختراع کرد.او همچنین روی اشعه ایکس آزمایش هايي انجام داد، دو سال قبل از گوگللیمو مارکونی مطالبي در مورد ارتباط راديويي كوتاه برد ارائه كرد و یک قایق با کنترل رادیویی را در حوالی استخر در مادیسون اسکوئر گاردن به حرکت دراورد. تسلا و وستینگهاوس نمایشگاه کلمبیایی جهان در سال 1891 را در شیکاگو برگزار کردند و با جنرال الکتریک برای نصب ژنراتورهای AC در آبشارهای نیاگارا همکاری کردند و اولین نیروگاه مدرن را ایجاد نمودند.

شکست ها، مرگ و میراث نیکولا تسلا

در سال 1895 آزمایشگاه نیویورک تسلا در آتش سوخت و یادداشت ها و تجهیزات با ارزش حاصل زحمت آن سال‌ها از بین رفت. تسلا به مدت دو سال به کلرادو اسپرینگز نقل مکان کرد و در سال 1900 به نیویورک بازگشت. وی حمایت مالی از J.P مورگان را دریافت کرد و ساخت یک شبکه ارتباطی جهانی را با محوریت یک برج غول پیکر در Wardenclyffe در لانگ آیلند آغاز کرد. اما بودجه به پایان رسید و مورگان در این طرح باشکوه، تسلا را از حمایت خود محروم کرد. تسلا دهه های آخر عمر خود را در یک هتل در نیویورک گذراند و حتی با کمرنگ شدن انرژی و سلامت روانی، روی اختراعات جدید کار کرد. تسلا در 7 ژانویه سال 1943 در اتاق خود درگذشت. بعداً در همان سال، دادگاه عالی ایالات متحده چهار مورد از حق ثبت اختراع اصلی ماركونی را با اذعان به تأیید نوآوری های تسلا در رادیو رد كرد. سیستم AC که وی آن را ارتقا داد، به عنوان قهرمان و بهبود یافته استاندارد جهانی برای انتقال نیرو شناخته شد.

به قلم نهال بالین پرست

برچسب‌ها: فیزیک
  
مقاله‌ی قبلی »
دیگر مقالات سایت
مهارت های زندگی از نگاه سازمان جهانی بهداشت

مهارت های زندگی از نگاه سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت تعریف جامعی از مهارت های زندگی ارایه داده است: توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه ای که فرد بتواند با چالش ها و ضروریات زندگی روزمره خود ک...

الفبای زندگی

الفبای زندگی

به نظر شما زندگی چیست؟

"سافار"روانشناس بزرگ ایتالیایی، الفبای زندگی را این چنین بیان می‌کند.

اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟

به همت آقای علیرضا سخایی‌راد رتبه 1 کنکور ریاضی سال 98

فرزند ما برای المپیاد می‌خوند اما مدالی کسب...