کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   سلاطین علم

روزالیند فرانکلین، بانوی تاریك DNA

روزالیند فرانکلین، بانوی تاریك DNA

روزالیند فرانکلین نقش مهمی در کشف ساختار مارپیچ مضاعف DNA داشت، اما برخی می گویند که او یک معامله خام دریافت کرده است. زندگینامه Brenda Maddox او را بر اساس اشاره ای كه گاه برای دلگرمی فرانكلین توسط یكی از همكارانش انجام می شد، او را بانوی تاریك DNA نامید. متأسفانه، این انتصاب منفی تأثیر مثبت کشف او را تضعیف کرده است. در حقیقت، فرانکلین در سایه تاریخ علم قرار دارد، زیرا در حالی که کار او بر روی DNA برای کشف ساختار آن بسیار مهم بود، سهم وی در این کشف برجسته بسیار اندک بیان شد.

تحصیلات

فرانکلین در 25 ژوئیه 1920 در لندن در یک خانواده ثروتمند یهودی متولد شد که ارزش آموزش و خدمات عمومی را می دانستند. در سن 18 سالگی، در کالج زنان Newnham در دانشگاه کمبریج ثبت نام کرد، جایی که در رشته فیزیک و شیمی تحصیل کرد. پس از کمبریج، وی به کار در انجمن تحقیقات بهره برداری زغال سنگ انگلیس رفت و در آنجا کار خود را روی تخلخل زغال سنگ دکتری کرد.

در سال 1946، فرانکلین به پاریس نقل مکان کرد و در آنجا مهارت‌های خود را در کریستالوگرافی اشعه ایکس کامل کرد، که این کار به زندگی او تبدیل شد. اگرچه او عاشق آزادی و شیوه زندگی پاریس بود، اما پس از چهار سال به لندن بازگشت تا شغل خود را در کالج کینگ ادامه دهد.

یک زن پرشور

فرانکلین سخت کار کرد. او یک مسافر سرسخت و کوهنورد مشتاق با عشق بسیار زیادی به بیرون از منزل بود که از مباحث مختلف علم و سیاست لذت می برد. دوستان و همکاران نزدیک، فرانکلین را یک دانشمند درخشان و یک زن مهربان می دانستند. با این وجود، او همچنین می تواند بسیار سرسخت باشد و برخی از دانشمندان همکار دریافتند که کار با او یک چالش است. در میان آنها موریس ویلکینز، مردی بود که قرار بود با او در کالج کینگ کار کند.

زمان ناخوشایند

سوء تفاهم منجر به اصطکاک فوری بین ویلکینز و فرانکلین شد و شخصیت های آنها به تعمیق شکاف کمک کردند. این دو قرار بود با هم در یافتن ساختار DNA کار کنند، اما درگیری آن‌ها منجر به این شد که آن‌ها در انزوای نسبی کار کنند. ویلکینز به دنبال شرکت در آزمایشگاه "کاوندیش" در کمبریج بود که دوستش فرانسیس کریک با جیمز واتسون در حال ساختن الگویی از مولکول DNA بودند.

ناشناخته برای فرانکلین

واتسون و کریک برخی از داده های منتشر نشده فرانکلین از جمله عکس 51 را مشاهده کردند که توسط ویلکینز به واتسون نشان داده شد. این تصویر پراش پرتو X از یک مولکول DNA الهام بخش واتسون بود (این تصویر به وضوح مارپیچ بود). واتسون و کریک با استفاده از عکس فرانکلین و داده های خودشان، مدل DNA معروف خود را ایجاد کردند. مشارکت فرانکلین تأیید نشد، اما پس از مرگ وی کریک گفت که سهم وی بسیار مهم بوده است.

Blue plaque on 107 Drayton Gardens, London SW10

فرانکلین به کالج بیرکبک نقل مکان کرد و با کمال تعجب، او شروع به کار بر روی ساختار ویروس موزائیک توتون و تنباکو، بنا به تحقیقاتی که واتسون قبل از کار روی DNA انجام داده بود، کرد. در طی چند سال آینده او برخی از بهترین و مهمترین کارهای زندگی خود را انجام داد و به جهان سفر کرد و در مورد ساختار ذغال سنگ و ویروس صحبت کرد. با این حال، درست همانطور که حرفه او در حال اوج گرفتن بود، در 37 سالگی در اثر سرطان تخمدان درگذشت.

Rosalind Franklin University of Medicine and Science at Illinois

به قلم نهال بالین پرست

دیگر مقالات سایت
پنج اصل در پرورش فرزند

پنج اصل در پرورش فرزند

پرورش فرزند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است. پدرها و مادرها مسئول فرزندان خود هستند. هر چه والدین در پرورش و تربیت فرزند آگاه‌تر باشند، فرزندان سالم‌تر و...

زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.

زن تاریخ، ماری کوری، کسی که یک نوبل برایش کافی نبود.

ماری کوری اولین زنی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل شد. وی دو بار برنده این جایزه شد (یک بار در رشته فیزیک در ۱۹۰۳ و بار دیگر، در رشته شیمی در ۱۹۱۱) و تنها زنی است که...

استرس

استرس

به قلم مبینا الماسیان، مدال طلای المپیاد ادبی و کارشناس روان‌شناسی از دانشگاه تهران