کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   زیست شناسی

کدام حیوان وحشی بیماری کرونا را به انسان منتقل کرد؟

کدام حیوان وحشی بیماری کرونا را به انسان منتقل کرد؟

اجازه بدهید ابتدا به داستان احتمالی ورود ویروس کرونا به دنیای انسان‌ها آن نگاهی بیندازیم.

اجازه بدهید ابتدا به داستان احتمالی ورود ویروس کرونا به دنیای انسان‌ها و شیوع (شاید) جهانی آن نگاهی بی‌اندازیم.

در جایی از کشور چین، خفاشی بعد از یک پرواز تصمیم گرفت در جنگل فرود بیاید و کرونا ویروس جدید را در جنگل رها کرد. به احتمال زیاد ویروس وارد بدن یک پنگولین (مورچه خواران پولکی) که در پی خوردن حشرات روی درختان بود، شد. ویورس وارد چرخه‌ی حیات شد و با شکار تعدادی از این حیوانات وحشی که عفونت را در خود داشتند، عفونت وارد بازار حیوانات وحشی در ووهان چین شد. شاید این یک داستان نباشد، دانشمندان در تلاش هستند تا با مطالعه حیواناتی این ویروس را میزبانی کرده‌اند درستی این داستان را ثابت کنند.

اندرو کانینگام (استاد انجمن جانورشناسی لندن) بیان می‌کند تعدادی از گونه‌های وحشی جانوری می‌توانند حامل کرونا ویروس باشند ولی به صورت خاص گونه‌ی خاصی از خفاش‌ها، تعداد زیادی از انواع ویروس کرونا را میزبانی می‌کنند. بعد از آن‌که دانشمندان فرمول ژنتیکی کرونا ویروس جدید را (با کسب نمونه ویروس از بدن یک بیمار) مشخص کردند، متوجه شدند که خفاش‌های چینی شباهت ژنتیکی بالایی به کرونا ویروس جدید دارند، پس در بروز این بیماری نقش به‌سزایی دارند. به گفته‌ی استاد دانشگاه کالج لندن، بر اساس شواهد به نظر می‌آید خفاش‌ها برای پروازهای طولانی آمادگی بالایی دارند و با توجه به قدرت بازسازی ژنتیکی خود، می‌توانند بدون مریض شدن، انواع ویروس‌های مختلف را به نقاط مختلف جهان منتقل کنند و باعث شوند تا ویروس‌ها در نقاط مختلف تکثیر و پراکنده شوند. خفاش‌ها موجودات پستاندار هستند که احتمالا تعدادی از آن‌ها به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم بیماری‌هایی را به انسان‌ها منتقل می‌کنند.

دانشمندان در حال حاضر پنگولین را واسطه‌ی انتقال کرونا ویروس به انسان‌ها می‌دانند. این جاندار که در معرض انقراض نیز هست، مورچه‌خوار بوده و فلس‌دار می‌باشد و عده‌ای گوشت لذیذ! آن را بسیار دوست دارند. نکته اینجاست که به نظر می‌رسد کرونا ویروس‌های جدیدی که در انسان‌ها دیده شده است، شباهت بسیار زیادی به ویروس‌های کرونای موجود در پنگولین دارد. در بازار حیوانات وحشی که خفاش‌ها، پنگولین و دیگران! فروخته می‌شوند برای انتقال ویروس‌ها و و عوامل بیماری‌زا بین خود حیوانات و به صورت خاص انتقال آن‌ها به انسان‌ها شرایط ایده‌آلی ایجاد شده است، پس می‌توان شروع بیماری را در آنجا جست و جو کرد. اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟ شاید بهترین پاسخ این باشد، "جلوگیری از بروز مجدد انتقال بیماری از حیوان به انسان". در حقیقت نکته این است که اگر این ویروس از یک گونه‌ جانوری به گونه‌ای دیگر منتقل شده است، باید بدانیم آیا این اتفاق مجددا به وقوع خواهد پیوست؟ به همین دلیل باید بفهمیم که دقیقا کدام گونه‌های جانوری درگیر این بیماری بوده‌اند و چه عاملی در نهایت باعث افزایش ریسک انتقال ویروس شده است؟ یادمان باشد، بیماری‌های ابولا، اچ‌آی‌وی، سارس و حالا هم کرونا از طریق حیوانات به انسان‌ها منتقل شده اند. مهم این است، اگر ما عوامل خطر را بشناسیم، می‌توانیم گام نخست را برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی برداریم، بدون اثر مضر بر حیات وحش.

دیگر مقالات سایت
انگیزه

انگیزه

چگونه برای خود انگیزه ایجاد کنیم؟

یکی از مولفه هایی که به شما کمک می کند تا انگیزه کافی برای هر کاری را داشته باشید، داشتن هدف است....

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

گرگور مندل راهب اتریشی بود که از طریق آزمایشات در باغچه خود اصول اساسی وراثت را کشف کرد. مشاهدات مندل به پایه و اساس ژنتیک مدرن و مطالعه وراثت تبدیل شد و او به طور گستر...

المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازشناختی

المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازشناختی

المپیاد سلول‌های بنیادی و پزشکی بازشناختی چیست؟

این المپیاد در سه مرحله به صورت متمرکز برگزار می‌شود. آزمون مرحله او...