دسته‌بندی:   سلاطین علم

چرا تئوری داروین مهم است؟

چرا تئوری داروین مهم است؟

چارلز داروین ایده بزرگی داشت،

احتمالا یکی از قدرتمندترین ایده هایی که بشر تا کنون داشته است و مانند تمام بهترین ایده ها، ایده او بسیار ساده است. در حقیقت، ایده او به طور حیرت انگیزی ابتدایی و چنان آشکار است که اگرچه دیگران قبل از او توانسته بودند به آن نزدیک شوند، اما هیچکس به آن نرسیده بود.

داروین ایده های خوب دیگری نیز داشت - مثلاً تئوری مبتکرانه و کاملاً صحیح او در مورد چگونگی شکل گیری صخره‌های مرجانی - اما این ایده بزرگ او راجع به انتخاب طبیعی بود که در مقاله "مبدا گونه ها" منتشر شد و به زیست شناسی اصول اصلی خود را داد، یک قانون حاکم که به درک بقیه قوانین زیست شناسی کمک می‌کند.

قدرت توضیحی انتخاب طبیعی فقط مربوط به زندگی در این سیاره نیست: این تئوری تنها تئوری است که تاکنون پیشنهاد شده که می‌تواند منشا حیات را در هر سیاره دیگری نیز توضیح دهد. اگر حیات در جاهای دیگر جهان وجود داشته باشد مطمئنا نوعی از تکامل با شیوه انتخاب طبیعی بر وجود آن حاکم است. تئوری داروین علی رغم پیچیدگی حیات فراتر از زمین، همچنان صحیح پابرجا می ماند.

نسبت توضیحات

اما چه چیزی انتخاب طبیعی را بسیار ویژه می کند؟ یک ایده قدرتمند چیزهای کمی را فرض می‌کند تا مسائل پیچیده و بزرگتری را توضیح دهد. بر همین اساس ایده انتخاب طبیعی داروین نسبت توضیحات - آنچه توضیح می‌دهد، تقسیم بر آنچه که برای انجام توضیحات باید فرض کند – بزرگی دارد.

ایده بزرگ داروین کل حیات و پیامدهای آن را توضیح می‌دهد، و این یعنی همه چیزهایی که بیشتر از حداقل پیچیدگی دارند.

با این حال مخرج در معادله نسبت توضیحات بسیار کوچک و ساده است: انتخاب طبیعی ، بقای غیر تصادفی ژن‌ها در استخر ژنی است.

شما می توانید ایده بزرگ داروین را به یک جمله واحد شرح دهید: "با وجود زمان کافی، بقای غیر تصادفی صفات، ایجاد پیچیدگی می‌کند. تنوع، زیبایی (بطوری که موجب توهم طراحی می‌شود) آنقدر قانع کننده است که تشخیص و تمایز آن از طراحی هوشمندانه تقریباً غیرممکن است.

دیگر مقالات سایت
نیکولا تسلا، شاید همان عمو برقی!

نیکولا تسلا، شاید همان عمو برقی!

مهندس و فیزیکدان صربی آمریکایی، نیکولا تسلا (1943-1946) ده ها پیشرفت در تولید، انتقال و استفاده از نیروی برق انجام داد. او اولین موتور متناوب جریان (AC) را اختراع کرد و...

قدرت سپاسگزاری و قدردانی

قدرت سپاسگزاری و قدردانی

 سپاسگزاری جسمتان سرشار از احساسات خوب می‌کند، مغز شروع به ترشح هورمونهای اندورفین می‌کند، و این هورمون باعث بالا رفتن انرژی و روحیه شده و هورمونهای استر...

روش مطالعه مردر (Murder)

روش مطالعه مردر (Murder)

روش مردر یک روش مطالعه و یادگیری است که دارای مراحل ذیل می باشد:

  1. حال و هوا (Mood)
  2. درک و فهم (Understand)