موانع مسئولیت پذیری
موانع مسئولیت پذیری

مشاوره

شاید شما هم موافق باشید که صحبت کردن در مورد پذیرش مسئولیت در زندگی، کار ساده‌ای است. اما یک سری موانعی بر سر این راه وجود دارد که بهتر است آن‌ها را تشخیص دهیم. هر کدام از مواردی که در زیر عنوان می‌شوند به نحوی مکانیزم‌های دفاعی‌اند که توسط مغز ما به کار گرفته می‌شوند تا از "خودِ" ما محافظت کنند.

سرزنش دیگران

وقتی امور برایتان به خوبی پیش نمی رود، آیا فوراً به دنبال مقصر بیرونی می گردید؟ این واقعاً اهمیتی ندارد که مقصر چه کسی است، در هر حال اتفاقی که رخ داده، رخ داده است. سئوال مهم اکنون این است، شما چطور باید به این رویداد پاسخ دهید؟
متأسفانه، بسیاری از افراد در این تله گرفتار می‌شوند که در مواجهه با رویدادها و مشکلات، فرد دیگری را سرزنش می‌کنند. آنها مسئولیت خود را به دوش فرد دیگر قرار می‌دهند و برای شکستشان دیگری را مورد قضاوت قرار می‌دهند.
هنگامی که شما فرد دیگری را سرزنش می‌کنید، تا حدودی احساس کنترل بر اوضاع را به دست می آورید و شاید کمی احساس بهتری می کنید. اما مسأله بر سر جای خود باقی است، اینکه صرف نظر از اینکه مقصر کیست، شما آنچه را که بایستی انجام می‌دادید را انجام نمی‌دهید. الان قدم برداشتن به سمت جلو سخت‌تر می‌شود. شما انرژی خود را صرفِ موضوع نادرستی می‌کنید، هنگامی که می‌توانید این انرژی را برای پیشرفت به سمت اهدافتان بگذارید، صرفِ خشم و رنجش از انسانی دیگر می کنید.

بهانه تراشی

بهانه تراشی هم مشابه سرزنش دیگران است، فقط به جای سرزنش فرد دیگر، شما شرایط محیطی را مقصر می‌دانید. بهانه تراشی به ما فرصتی می دهد برای فرار از مسئولیت. پر واضح است که این شیوه‌ی تفکر سالم نیست. مسئولیت شکست و موفقیت های ما برعهدۀ خود ماست، نه برعهدۀ فرد دیگر و نه شرایط محیطی. با پذیرش مسئولیت شخصی، ما بیشتر تمایل داریم به سمت موفقیت و حل مسأله گام برداریم.

گلایه و شکایت

شکایت، تمرکز بر مشکلات است. شکایت می تواند اوضاع را بدتر از آنچیزی که واقعاً هست جلوه دهد، و باعث می شود شما جنبه های مثبت قضیه را نبینید. هر چه گلایه و شکایت بیشتر، فرار ما از پذیرش مسئولیت ساده تر است. اگر به گفته های رایج و روزمره هم نگاهی بیندازیم می بینیم که به عنوان مثال "هوا خیلی سرد شده" به طور معمول جایگزین جملۀ "بهتره لباس گرمتر بپوشم" شده است.

رفتن در نقش قربانی

هنگامی که شما دیگری را سرزنش می کنید، بهانه تراشی می کنید، و شکایت می کنید، شما ممکن است ذهنیت قربانی را پیدا کنید. ذهنیت قربانی، درست نقطۀ مقابل مسئولیت پذیری است. در حقیقت، ایفای نقش قربانی به معنای تسلیمِ شرایط محیطی و کنترل عوامل بیرونی شدن است. این ذهنیت باعث می‌شود افراد در زندگی‌شان از تلاش دست بکشند، چرا که فکر می‌کنند هیچ قدرتی ندارند. هرکسی در زندگی ممکن است به طور موقت احساس قربانی بودن را کرده باشد، اما کار ما این است که نگذاریم این احساس تداوم پیدا کند و طولانى شود.

برچسب‌ها:
دیگر مقالات سایت
شش نکته که در مورد خرگوش‌ها نمی‌دانید!

شش نکته که در مورد خرگوش‌ها نمی‌دانید!

خرگوش‌ها جزو حیوانات خانگی محبوب در دنیا هستند. در بریتانیا بیش از یک میلیون خرگوش به عنوان حیوان خانگی زندگی می‌کنند. این مطلب در مورد حقایقی جالب از زندگی خرگوش‌ها است و همین‌طور عکس‌هایی بامزه از این حیوانات زیبا.

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

مطالعه تازه ای حاکیست که یک دوره یک میلیون ساله در زمین که با فعالیت بسیار شدید آتشفشانی همراه بود به احتمال زیاد راه را برای ظهور دایناسورها هموار کرد. دانشمندان با تحلیل صخره‌های کهن آثار تصاعد فوران های عظیم آتشفشانی که حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل روی داد را یافته اند. این شرایط می توانسته باعث بزرگترین انقراض انبوه شود که به دایناسورها امکان می داد غلبه کنند. نتایج این مطالعه در نشریه "پی ان ای اس" چاپ شده است.

المپیاد فیزیک

المپیاد فیزیک

المپیاد جهانی فیزیک اولین بار  در سال ۱۹۶۷ در شهرورشو کشور لهستان برگزار گردید و با الگو برداری از المپیاد ریاضی تشکیل گردید ، از آن پس این المپیاد همه ساله در یکی از کشورهای جهان برگزار گردیده است. مسابقات شامل آزمون‌های نظری وآزمایشگاهی فشرده است. مسابقه نظری بطور تقریبی 5 ساعت طول می‌کشد.