کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   سلاطین علم

رابرت هوک، مردی که سلول را کشف کرد.

رابرت هوک، مردی که سلول را کشف کرد.

رابرت هوك در سال 1635 در جزیره وایت در انگلستان متولد شد و در آكسفورد تحصیل كرد و دوران تحصیل خود را در انجمن سلطنتی و کالج گرشام گذراند. تحقیقات و آزمایش‌های او از نجوم تا زیست شناسی گرفته تا فیزیک گسترده بود. او به ویژه برای مشاهدات انجام شده در هنگام استفاده از میکروسکوپ و "قانون هوک" شناخته می‌شود. هوک در سال 1703 در لندن درگذشت.

سنین جوانی و تحصیل

رابرت هوک در 18 ژوئیه 1635 در شهر  Freshwater در جزیره وایت انگلستان متولد شد.

او در ابتدا یک کودک بیمار به نظر می رسید؛ سپس به عنوان یک دانش‌آموز سریع رشد کرد که به نقاشی و مهارت در ساخت اسباب بازی‌ها و مدل‌های مکانیکی علاقه داشت. پس از مرگ پدرش در سال 1648، هوک 13 ساله به لندن فرستاده شد تا با پیتر لیلی نقاش کارآموزی کند. این ارتباط کوتاه بود و او به جای آن به تحصیل در مدرسه وست مینستر لندن رفت.

تقریباً جزئیات کمی از دوران کودکی رابرت مشخص است. آنچه ما در اینجا می‌نویسیم، اطلاعاتی است که وی بعدا در زندگی خود به دوستانش اشاره کرد. رابرت مانند بسیاری از فرزندان روزگار خود از سلامتی ضعیفی برخوردار بود و انتظار نمی‌رفت که به بزرگسالی برسد. پدر وی از خانواده‌ای بود که در آن انتظار می‌رفت همه پسران به کلیسا بپیوندند (سه برادر جان هوک همگی کشیش بودند). بنابراین وقتی رابرت از سلامتی به عنوان یک کودک بهره‌مند شد، شکی نبود که وی از سنت خانواده پیروی می‌کند. پدر و مادر رابرت شروع به تنظیم آموزش خود بر این حساب کردند اما او به طور مداوم از سردردهایی رنج می برد که تحصیل را سخت می‌کرد. والدین رابرت به دلیل عدم اطمینان از رسیدن او به بزرگسالی، از تحصیل وی صرف نظر کردند و او را رها کردند.

توانایی‌های رابرت شامل مهارت‌های مشاهده و مهارت‌های مکانیکی وی بود. او گیاهان، حیوانات، مزارع، صخره‌ها، دریاها و سواحل اطراف خود را مشاهده می کرد. او مجذوب اسباب بازی‌ها و ساعت‌های مکانیکی شد و چیزهای زیادی از چوب از ساعت گرفته تا مدل یک کشتی کاملاً سفت و سخت و اسلحه ساخت. والر در مقدمه‌ای برای کارهای پس از مرگ هوک که در سال 1705 منتشر شد، اعتقاد خود را به مکانیک، به ویژه عقیده وی مبنی بر اینکه طبیعت یک دستگاه پیچیده است، بیان می کند.

از حدود زمانی که رابرت ده ساله بود پدرش مریض شد و این باعث شد که رابرت از تحصیل در شیوه‌ای بسیار کاربردی که به آن علاقه‌مند شده بود ناتوان بماند. رابرت نه تنها استعدادهای خود را در علم نشان داد =، بلکه در نقاشی نیز مهارت نشان داد. یک نقاش پرتره، جان هوسکینز (جون ويلكنز John Wilkins) بود که در این زمان در فرش واتر مشغول به کار بود و رابرت قبلاً او را در محل کار تماشا می کرد. او در حال تقلید از روشی بود که هوسینس از قلم و گچ استفاده می کرد و در حال تهیه نسخه هایی از عکسهای پرتره هاوسینز بود. استعداد وی واضح بود و پس از مرگ پدرش در سال 1648 ، خانواده رابرت متوجه شدند كه نقاشی بهترین راه برای درآمدزایی وی است. وی توسط پدرش به همراه تمام کتاب های پدرش به لندن رفت تا شاگرد پیتر للی ، نقاش پرتره شود.

جون ويلكنز

با این حال، او به زودی تصمیم گرفت که هزینه خود را برای تحصیل نزد للی هدر ندهد؛ پس دریافت که آنچه او واقعاً به آن احتیاج دارد، آموزش مدرسه است. هوک در مدرسه وست مینستر ثبت نام کرد و در خانه سرپرست ریچارد باسبی شد. در واقع هوک خوش شانس بود که تحت تأثیر باسبی که معلم برجسته‌ای بود و به سرعت فهمید که او یک دانش آموز کاملاً برجسته است ، قرار گرفت.

در وست مینستر هوک لاتین و یونانی را آموخت؛ اما اگرچه از صحبت کردن با لاتین لذت می برد، برخلاف معاصران خود، هرگز به زبان لاتین ننوشت. درک سریع او از هندسه به زودی به عشق واقعی او به مکانیک منجر شد و او شروع به اختراع ماشین های پرواز کرد. موسیقی یکی دیگر از علاقه های او بود.

در آکسفورد هوک نجوم را از ست وارد آموخت و ویلکینز را با دانش خود از مکانیک تحت تأثیر قرار داد. ویلکینز به او نسخه ای از کتاب ریاضی مگک و شگفتی‌هایی که ممکن است توسط هندسه مکانیکی انجام شود که وی پنج سال قبل از ورود هوک در آکسفورد منتشر کرده بود، به وی داد. این کتاب هوک را ترغیب کرد به تلاش خود برای اختراع ماشین پرواز اقدام کند و او آزمایشاتی را در زمین کالج وادام با قرقره انجام داد. مدتی هوک در آزمایش های برشش به ویلیس کمک کرد. او با دانشمندان برتر انگلیسی روز درگیر بود و با دستیابی به مهارت در طیف گسترده ای از رشته ها، بسیار سود می برد.

" هوك هرگز مدرک لیسانس نگرفت [اما] آکسفورد بیش از هزار درجه معادل به او داده بود."

در سال 1653 ، هوک در کالج مسیحی کلیسای آکسفورد ثبت نام کرد، و با کار به عنوان دستیار دانشمند رابرت بویل، بودجه ناچیز خود را تکمیل کرد. هوک ضمن مطالعه مطالب مختلفی از نجوم تا شیمی، دوستانی با نفوذ یافت، مانند معمار آینده کریستوفر ورن.

رابرت بویل

بویل به دنبال دستیاری بود و ویلیس، هوک را به او پیشنهاد کرد. از سال 1655 او توسط بویل به کار گرفته شد و اولین پروژه وی ساخت پمپ هوا بود. حوزه اصلی علاقه‌های بویل در شیمی بود؛ اما او آزمایش‌هایی را که فون گریریک با کمک پمپ هوا انجام داده بود خوانده بود و با دانستن مهارت هوک با سازهای مکانیکی، از او سؤال کرد که آیا می‌تواند یکی از آن‌ها را بسازد.هوك احساس كرد كه می‌تواند در طراحی پمپ پیشرفت كند. در واقع او این کار را کرد و هوک آنچه را که اساساً پمپ هوای مدرن است طراحی و ساخته است.

تدریس ، تحقیق و مشاغل دیگر

هوک به عنوان سرپرست آزمایش‌ها برای انجمن سلطنتی تازه تاسیس لندن در سال 1662 منصوب شد ، موقعیتی که وی با حمایت بویل به دست آورد. هوک در سال 1663 به عضوی از جامعه تبدیل شد. برخلاف بسیاری از دانشمندان آقایی که او با آن ها در تعامل بود، هوک نیاز به درآمد داشت. در سال 1665، وی به عنوان استاد هندسه در کالج گرشام لندن پذیرفته شد. پس از آنکه "آتش بزرگ" بخش بزرگی از لندن را در سال 1666 نابود کرد، هوک نقشه بردار شهر شد. او با همکاری با ورن، این آسیب را ارزیابی کرد و بسیاری از خیابان ها و ساختمان های عمومی لندن را مجدداً طراحی کرد.

(تصویر بالا) آتش‌سوزی بزرگ لندن، آتش‌سوزی بزرگی بود که مناطق مرکزی لندن را از یکشنبه ۲ سپتامبر تا چهارشنبه ۵ سپتامبر ۱۶۶۶ دربر گرفت. تا اواسط قرن هفدهم میلادی هسته مرکزی شهر لندن کماکان بافت قرون وسطایی خود را حفظ کرده بود و دور تا دور آن دیواری قرار داشت که سال‌ها قبل و در زمان استیلای رومیان ساخته شده بود.

اکتشافات و دستاوردهای مهم

هوک به عنوان یک پلی مات واقعی، مباحثی شامل ستاره های دنباله دار، حرکت نور، چرخش مشتری، جاذبه، حافظه انسان و خصوصیات هوا را در طول زندگی خود تحت پوشش قرار داد. وی در تمام مطالعات خود به روش علمی آزمایش و مشاهده پایبند بود. هوک همچنین در بسیاری از پروژه‌های خود از جدیدترین ابزارها استفاده کرده است.

مهمترین کتاب هوک، میکروگرافیا بود؛ آزمایش‌های مستند او با میکروسکوپ. در این مطالعه پیشگامانه ، وی ضمن بیان بحث در مورد ساختار چوب پنبه اصطلاح "سلول" را بیان كرد. وی همچنین مگس ها، پرها و برف های برفی را توصیف کرد و فسیل ها را بطور صحیح به عنوان بقایای چیزهایی در گذشته زندگی می کردند، شناسایی کرد.

زندگی شخصی و شهرت

حرفه هوک با بحث و گفتگو با دانشمندان برجسته دیگر خدشه دار شد. وی غالباً با اسحاق نیوتن، همكار انگلیسی خود مشاركت داشت.

کشف سلول

هوک امروزه بیشتر به دلیل شناسایی ساختار سلولی گیاهان شناخته می شود. هنگامی که او از طریق میکروسکوپ خود به نوعی چوب پنبه نگاه کرد ، متوجه برخی "منافذ" یا "سلول" در آن شد. هوک معتقد بود که این سلول ها به عنوان ظروف "آبهای نجیب" یا "نخ های فیبری" درخت چوب پنبه ، خدمت کرده اند. او فکر می کرد که این سلول ها فقط در گیاهان وجود داشته باشد ؛ زیرا او و معاصران علمی وی ، ساختارها را فقط در ماده گیاهی مشاهده کرده اند.

هوک اولین کسی بود که هنگام توصیف چوب پنبه از کلمه "سلول" برای شناسایی ساختارهای میکروسکوپی استفاده کرد.

مشاهدات و اکتشافات دیگر وی عبارتند از

قانون هوک:

قانونی از خاصیت ارتجاعی برای اجسام جامد است که چگونگی افزایش و کاهش تنش در یک سیم پیچ را شرح می‌دهد.

مشاهدات مختلفی در مورد ماهیت گرانش و همچنین اجسام آسمانی مانند دنباله دارها و سیارات

ماهیت فسیل سازی و پیامدهای آن در تاریخ بیولوژیکی.

هوک در آخرین سال زندگی خود از علائمی رنج برد که احتمالاً در اثر دیابت ایجاد شده است. وی در سن 67 سالگی در لندن در 3 مارس 1703 درگذشت.

  
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
اتوبوس مرگ

اتوبوس مرگ

وقتی قرار بود بیست و دومین مسابقه و نخستین سمینار ریاضی دانشجویی کشور در روزهای بیست و سوم تا بیست و پنجم اسفند ماه سال ۱۳۷۶ در گروه ریاضی دانشگا...

آشنایی با سیستماتیک

آشنایی با سیستماتیک

سیستماتیک چیست؟

اگر می خواهید اتاق خواب خود را به کسی توصیف کنید، احتمالاً تک تک موارد را توصیف نمی کنید. که برای همیشه به طول خواه...

انتقاد از نوجوان

انتقاد از نوجوان

مغز نوجوانان زمان شنیدن انتقادات مادرانه تعطیل می‌شود. دانشمندان آمریکایی دریافتند نواحی از مغز نوجوانان هنگامی که آن‌ها از جانب مادرانشان مورد انتقاد قرار می‌گیرند، غیرفعال شده...