آشنایی با زیست شناسی سلولی
آشنایی با زیست شناسی سلولی

زیست شناسی

زیست شناسی سلولی مطالعه ساختار و عملکرد سلول است و حول این مفهوم که سلول واحد اساسی زندگی است، می‌چرخد. تمرکز بر روی سلول امکان درک دقیق از بافت‌ها و ارگانیسم‌هایی که سلول‌ها آن‌ها را تشکیل می‌دهند، فراهم می‌کند. بعضی از ارگانیسم‌ها فقط یک سلول دارند و برخی دیگر از تعداد زیادی سلول تشکیل شده‌اند. به طور کلی، زیست شناسی سلولی بر ساختار و عملکرد یک سلول، از عمومی‌ترین خواص مشترک همه سلول‌ها تا عملکردهای منحصر به فرد و کاملاً پیچیده و به خصوص سلول‌های تخصصی متمرکز است.

تاریخچه

نقطه شروع این رشته را شاید بتوان دهه 1830 در نظر گرفت. گرچه دانشمندان قرن‌ها از میکروسکوپ استفاده می‌کردند، اما همیشه مطمئن نبودند که به دنبال چه چیزی می‌گردند. مشاهدات اولیه رابرت هوک در سال 1665 در دیواره‌های سلول‌های گیاهی در برش چوب پنبه کمی بعد توسط نخستین توصیف‌های آنتونی ون لیوونوئکه از سلول‌های زنده با قطعات قابل مشاهده در پی گرفته شد. در دهه 1830، دو دانشمند كه همكار بودند (شلدن، كه به دنبال سلول‌های گیاهی بود و شوآن، كه در ابتدا به سلول های حیوانی نگاه می‌كرد)، اولین تعریف واضح از سلول را ارائه كردند. تعریف آن‌ها بیان داشت كه تمام موجودات زنده ساده و پیچیده، از یک یا چند سلول ساخته شده‌اند و سلول واحد ساختاری و عملکردی زندگی است. مفهومی كه به عنوان تئوری سلول معروف شد. با پیشرفت میکروسکوپ‌ها و تکنیک‌های رنگ آمیزی در قرن نوزدهم و بیستم، دانشمندان توانستند جزئیات بیشتر و داخلی‌تری را در درون سلول‌ها مشاهده کنند. میکروسکوپ‌های مورد استفاده ون لیوونهاوک نمونه‌ها را چند صد برابر بزرگنمایی می‌کردند.

آنتونی فان لیوونهوک

امروزه میکروسکوپ های الکترونیکی پرقدرت می‌توانند نمونه‌ها را بیش از یک میلیون بار بزرگنمایی کنند. با استفاده از میکروسکوپ کانفوکال می‌توان مجموعه ای از تصاویر را با هم ترکیب کرد و این کار به محققان اجازه می دهد نمایش‌های سه بعدی مفصلی از سلول‌ها تولید کنند. این تکنیک‌های تصویربرداری بهبود یافته به ما کمک کرده‌اند که پیچیدگی فوق العاده سلول‌ها و ساختارهایی که تشکیل می‌دهند را بهتر بشناسیم.

زیر رشته‌ها

چندین زمینه اصلی در زیست شناسی سلولی وجود دارد. یکی از این زمینه‌ها، مطالعه انرژی سلول و مکانیسم‌های بیوشیمیایی هنگام سوخت و ساز سلولی است. با جستجو درباره پاسخ سؤالاتی که چگونه انرژی برای اولین بار در سلول‌های اولیه، یعنی میلیاردها سال قبل به وجود آمده است. زمینه دیگری از زیست شناسی سلولی مربوط به ژنتیک سلول و ارتباط تنگ آن با پروتئین‌های کنترل انتشار اطلاعات ژنتیکی از هسته به سیتوپلاسم سلول است.

در راستای مطالعه مداوم و در حال افزایش بین رشته ای، ظهور اخیر زیست شناسی سیستم، بسیاری از رشته‌های بیولوژیکی را تحت تأثیر قرار داده است. این یک روش است که تجزیه و تحلیل سیستم های زندگی در چارچوب سیستم‌های دیگر را ترغیب می‌کند. در زمینه زیست شناسی سلولی، زیست شناسی سیستم امکان سؤال و پاسخ دادن به سؤالات پیچیده تری، از قبیل روابط متقابل شبکه های تنظیم کننده ژن، روابط تکاملی بین ژنوم‌ها و تعامل بین شبکه‌های سیگنالینگ درون سلولی را فراهم کرده است. درنهایت، هرچه لنزهای وسیع تری در كشفیات خود در زیست شناسی سلولی داشته باشیم، احتمال این که پیچیدگی‌های همه سیستم‌های زنده بزرگ و كوچك را رمزگشایی كنیم افزایش می‌یابد.

در اینجا بخوانید سلول چیست.

  
مقاله‌ی قبلی »
دیگر مقالات سایت
در باب ادبیات

در باب ادبیات

به قلم علیرضا سخائی‌راد، رتبه یک کنکور ریاضی 98
با بازکردن هردفترچه آزمون آزمایشی یا کنکور، در اولین گام به درس ادبیات و سوال لغت برخورد می­کنیم. درس ادبیات به دو دلیل مهم­ ترین درس عمومی شماست که توان­ مندی شما در این درس بر عملکرد شما در باقی دروس عمومی نیز تاثیر خواهد گذاشت. دلیل اول ضریب چهار این درس می­باشد که بالاترین ضریب در میان دروس عمومی­ است. دلیل دوم هم شروع شدن دفترچه با سوالات این درس است. چرا که عملکرد شما در این درس در یک آزمون به ­شدت بر روحیه شما در باقی دروس نیز موثر خواهد بود.

عادت راضی‌کردن دیگران و مهرطلبی‌

عادت راضی‌کردن دیگران و مهرطلبی‌

مهرطلبی چیست؟ مهرطلب چه کسی است؟ این شخص چه ویژگیهایی دارد؟ مهرطلبی چه مشکلاتی برای ما ایجاد میکند و راهکارهای رهایی از مهرطلبی چگونه است؟ این نوع فکر کردن تحت تأثیر عبارات «باید» دار که از آن در قبال خود و دیگران استفاده می‌‌کنید به شما آسیب می‌‌رساند. کسی‌ که عادت به راضی‌ کردن دیگران و مهرطلبی‌ دارد، عزت نفسش به این بستگی‌ دارد که برای‌ دیگران چه می‌‌تواند بکند. 

دستورالعمل ضدعفونی دفاتر کاری برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا

دستورالعمل ضدعفونی دفاتر کاری برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا جدید

با توجه به این که ضدعفونی میزهای اداری و وسایل شخصی همکاران محترم ازمسایل مهم و زمان بر می باشد، پیشنهاد می کنم تمامی همکاران با استفاده از مواد ضد غفونی کننده مناسب (محلول ۵ در صد وایتکس یا دستمال مرطوب آنتی باکتریال و یا هر محلولی که قابلیت از بین بردن چربی را داشته باشد) شخصا اقدام به نظافت روزانه سطوح پر تماس داخل دفتری خود بفرمایند.