دسته‌بندی:   زیست شناسی

خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'

خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'

با تحقیق مجدد توسط پژوهشگران دانشگاه امپریال کالج لندن بر روی فسیل دایناسوری که از هفتاد سال پیش در محل موزه تاریخ طبیعی فرانسه وجود دارد، کشف شد که فسیل این دایناسور متعلق به گونه‌ی جدیدی از دایناسورها می‌باشد. براکیوسور که گونه‌ای از دایناسورهاست و در فیلم پارک ژوراسیک به نمایش درآمد، اکنون دارای یک خویشاوند قدیمی است که به انسان از نحوه‌ی تکامل بزرگترین موجوداتی که بر روی زمین زیسته‌اند سرنخ‌هایی می‌دهد.

محققان درباره‌ی این تحقیق می‌گویند این دایناسور تازه شناسایی شده گیاهخوار، از یک اتوبوس دوطبقه بزرگتر بوده و نزدیک به ۱۵ تن وزن داشته است. از ویژگی‌های مهم این دایناسور گردن بسیار دراز، دم دراز و سر بسیار کوچک با پاهایی ستون‌مانند است. بقایای این دایناسور که در منطقه ژورا در سال ۱۹۳۴ و در شرق فرانسه کشف شد، بخش زیادی از این زمان را در انبار موزه ملی تاریخ طبیعی فرانسه و در پاریس سپری کرده بود تاکنون عملا نادیده گرفته شده بود. دکتر فیلیپ منیون، یکی از محققانی که در تحقیق دوباره درباره این فسیل شرکت کرده است، می‌گوید این دایناسور از همه انواع گیاهان از جمله سرخس‌‌ها و مخروطیان تغذیه می‌کرده و در زمانی که اروپا مجمع‌الجزایر بوده، زندگی می‌کرده است. وی بیان می‌کند که ما دقیقا نمی‌دانیم که این دایناسور چرا مرده است ولی پس از میلیون‌ها سال از مرگ این دایناسور، فسیلش یک شاهد مهم در فهم جزئیات بیشتری از روند تکامل تیره دایناسورهای بازو خزنده یا همان براکیوسورها و همچنین گروه بسیار بزرگتری از دایناسورها به نام تیتانوسورها است.

بازنمایی کامپیوتری از براکیوسور

 

دایناسور تازه شناسایی شده از گروه خزنده‌پایان یا ساروپودها است که از زیرگروه‌های تیتانوسورها می‌باشد. دایناسورهای از جمله دیپلوکودوس، براکیوسور، برانتوسور از گروه تیتانوسورها دایناسورهای شناخته‌شده‌تر هستند. تیتانوسورها تنوع زیادی داشته‌اند و عظیم‌ترین موجوداتی هستند که تاکنون در زمین زندگی کرده‌اند و این موضوع باعث بقایشان بود، البته قبل از اینکه بخش بزرگی از حیات روی زمین بر اثر برخورد یک سیارک از میان رفت! 

دایناسور تازه شناسایی شده با نام علمی وویوریا دامپاریسنسیز حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش یعنی در دوران ژوراسیک پسین زندگی می‌کرده است. این دایناسور ۵ میلیون سال قبل از قدیمی‌ترین عضو شناخته شده زیرگروه ساروپودها می‌زیسته است. دوران ژواسیک یکی از دوره‌های زمین‌شناسی است که به حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد و به سه دوره ژوراسیک پیشین، میانی و پسین تقسیم می‌شود.

بازنمایی کامپیوتری از وویوریا دامپاریسنسیز

  
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
گفتگوی ذهنی یا همیشه از پیش شنوایی

گفتگوی ذهنی یا همیشه از پیش شنوایی

نظریه ی همیشه از پیش شنوایی می گوید: زمانی که ما خود را به عنوان یک فرد باز و پذیرا و بی طرف می بینیم؛ در واقع چنین نیست و رویکرد ما به خودمان، محیطمان و دیگران در دنیا...

معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

انتخاب رشته:

اصلی‌ترین رقیب رشته پزشکی برای انتخاب در بین داوطلبین کنکور با رتبه‌های برتر درانت...

آشنایی با اکولوژی

آشنایی با اکولوژی

اکولوژی شاخه ای از علوم و شامل علوم انسانی ، جمعیت ، اجتماع ، اکوسیستم و زیست کره است.  مطالعه ارگانیسم‌ها، محیط و نحوه تعامل موجودات با یکدیگر و با محیط است....