خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'
خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'

زیست شناسی

با تحقیق مجدد توسط پژوهشگران دانشگاه امپریال کالج لندن بر روی فسیل دایناسوری که از هفتاد سال پیش در محل موزه تاریخ طبیعی فرانسه وجود دارد، کشف شد که فسیل این دایناسور متعلق به گونه‌ی جدیدی از دایناسورها می‌باشد. براکیوسور که گونه‌ای از دایناسورهاست و در فیلم پارک ژوراسیک به نمایش درآمد، اکنون دارای یک خویشاوند قدیمی است که به انسان از نحوه‌ی تکامل بزرگترین موجوداتی که بر روی زمین زیسته‌اند سرنخ‌هایی می‌دهد.

محققان درباره‌ی این تحقیق می‌گویند این دایناسور تازه شناسایی شده گیاهخوار، از یک اتوبوس دوطبقه بزرگتر بوده و نزدیک به ۱۵ تن وزن داشته است. از ویژگی‌های مهم این دایناسور گردن بسیار دراز، دم دراز و سر بسیار کوچک با پاهایی ستون‌مانند است. بقایای این دایناسور که در منطقه ژورا در سال ۱۹۳۴ و در شرق فرانسه کشف شد، بخش زیادی از این زمان را در انبار موزه ملی تاریخ طبیعی فرانسه و در پاریس سپری کرده بود تاکنون عملا نادیده گرفته شده بود. دکتر فیلیپ منیون، یکی از محققانی که در تحقیق دوباره درباره این فسیل شرکت کرده است، می‌گوید این دایناسور از همه انواع گیاهان از جمله سرخس‌‌ها و مخروطیان تغذیه می‌کرده و در زمانی که اروپا مجمع‌الجزایر بوده، زندگی می‌کرده است. وی بیان می‌کند که ما دقیقا نمی‌دانیم که این دایناسور چرا مرده است ولی پس از میلیون‌ها سال از مرگ این دایناسور، فسیلش یک شاهد مهم در فهم جزئیات بیشتری از روند تکامل تیره دایناسورهای بازو خزنده یا همان براکیوسورها و همچنین گروه بسیار بزرگتری از دایناسورها به نام تیتانوسورها است.

بازنمایی کامپیوتری از براکیوسور

 

دایناسور تازه شناسایی شده از گروه خزنده‌پایان یا ساروپودها است که از زیرگروه‌های تیتانوسورها می‌باشد. دایناسورهای از جمله دیپلوکودوس، براکیوسور، برانتوسور از گروه تیتانوسورها دایناسورهای شناخته‌شده‌تر هستند. تیتانوسورها تنوع زیادی داشته‌اند و عظیم‌ترین موجوداتی هستند که تاکنون در زمین زندگی کرده‌اند و این موضوع باعث بقایشان بود، البته قبل از اینکه بخش بزرگی از حیات روی زمین بر اثر برخورد یک سیارک از میان رفت! 

دایناسور تازه شناسایی شده با نام علمی وویوریا دامپاریسنسیز حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش یعنی در دوران ژوراسیک پسین زندگی می‌کرده است. این دایناسور ۵ میلیون سال قبل از قدیمی‌ترین عضو شناخته شده زیرگروه ساروپودها می‌زیسته است. دوران ژواسیک یکی از دوره‌های زمین‌شناسی است که به حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد و به سه دوره ژوراسیک پیشین، میانی و پسین تقسیم می‌شود.

بازنمایی کامپیوتری از وویوریا دامپاریسنسیز

  
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
شک در امتحانات

شک در امتحانات جدید

  اخیرا با یکی از دوستان که برای مشاوره و آنالیز تستهای اشتباه زده مراجعه کرده بود جلسه ای داشتم، و با توجه به نوع سوالهای اشتباه زده و سوالهای پاسخ داده نشده، لازم شد که در خصوص یک نوع مهارت حافظه به اسم Priming صحبت کنیم.

🔸تکنیکی که معمولا بین ۵ تا ۱۰ تست را میتوان به کمکش پاسخ داد و در واقع شاید تنها مورد شک بین گزینه ها باشد که پاسخ دادن به آن اشکال نداشته باشد و معمولا منجر به پاسخ صحیح می شود و بجز این مورد، در تمام موارد دیگر که شک بین گزینه ها وجود دارد، باید پاسخنامه را خالی گذاشت؛ و آن وقتی است که بعد از خواندن سوال، ابتدا  و بلافاصله و بی واسطه، پاسخ سوال تداعی می شود و بعد از مدتی شک به آن ایجاد می شود؛ (Priming Memory)

🔸 این بسیار متفاوت تر از وقتی است که بعد از خواندن سوال،  ابتدا تردید و شک ایجاد می شود و بعد از تقلای ذهنی،پاسخی انتخاب می شود؛ حالتی که معمولا منجر به انتخاب گزینه اشتباه می شود.(خطای Recent Memory)

🔸دکتر روح الله صدیق

عضو هیئت علمی روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

اَختَرشناسی، ستاره‌شناسی یا نجوم به دانشِ بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی «اشیاء آسمانی» ازجمله ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینهٔ کیهانی گفته می‌شود که منشأ آن‌ها در خارج از جوّ زمین است.

شما جزو کدام گروه از والدین هستید؟

شما جزو کدام گروه از والدین هستید؟

در برخورد با فرزندتان، به چه شکل برخورد می‌کنید؟