دایناسورها و آتش‌فشان‌ها
دایناسورها و آتش‌فشان‌ها

زیست شناسی

مطالعه تازه ای حاکیست که یک دوره یک میلیون ساله در زمین که با فعالیت بسیار شدید آتشفشانی همراه بود به احتمال زیاد راه را برای ظهور دایناسورها هموار کرد. دانشمندان با تحلیل صخره‌های کهن آثار تصاعد فوران های عظیم آتشفشانی که حدود ۲۰۰ میلیون سال قبل روی داد را یافته اند. این شرایط می توانسته باعث بزرگترین انقراض انبوه شود که به دایناسورها امکان می داد غلبه کنند. نتایج این مطالعه در نشریه "پی ان ای اس" چاپ شده است.

لورنس پرسیوال از بخش علوم زمین شناسی در دانشگاه آکسفورد می‌گوید "دایناسورها با بهره برداری از فرصت اکولوژیکی که در اثر انقراض انبوه ایجاد شد بر محیط اطراف خود غلبه کردند." در این تحقیق، محققان با بررسی صخره‌های آتشفشانی در چهار قاره با قدمتی که از نظر زمانی به این دوره متلاطم می‌رسد، شواهدی از جهش‌های بزرگ در فعالیت آتشفشانی که برای حدود یک میلیون سال ادامه یافت را کشف کردند. در طی این زمان به احتمال زیاد در بازه‌های زمانی متفاوت، نواحی مختلف فعال بوده‌اند. دوره فوران‌ها که با به سطح آمدن حجم عظیمی از مواد مذاب و گازها همراه بود، احتمالا چیزی حدود ده سال طول کشیده است. در این مقاله آمده است، هرچیزی که در محیط مجاور این فوران‌ها قرار داشت، در شرایط بحرانی و ناگواری قرار می‌گرفت. البته طبیعتا موجوداتی که با فاصله از محل فوران زندگی می‌کردند هم به دردسر می‌افتادند. دلیل آن هم این بود که به وضوح فوران‌های مکرر تاثیری ویرانگر و وحشتناک بر محیطی در مقیاس وسیع‌تر می گذاشت. حداقل این اثرات این بود که فوران باعث سد نور خورشید می‌شد به افزایش سطح دی اکسید کربن کمک می‌کرد. این کاهش اکسیژن و افزایش دی‌اکسید کربن می‌توانست باعث انقراض انبوه موجودات زنده شود. دانشمندان نمی‌دانند چگونه با این شرایط دایناسورهای اولیه از آن دوران جهنمی جان سالم به در بردند و بعد از آنکه آتشفشان‌ها فروکش کردند، تعداد کمی رقیب برای دایناسورها باقی مانده بود که به معنی شروع عصر حاکمیت دایناسورها است. اما این اطلاعات از کجا آمد؟ زمانی که آتشفشان‌ها فوران می‌کنند، ردی از جیوه با غبار برخاسته از آنها به آسمان رفته و در جو انتشار میابد. این جیوه بعدها روی فرو آمده و نشست می‌کند و میلیون‌ها سال در زمین باقی خواهد ماند. در نتیجه محققان می‌خواهند از جیوه برای بررسی سایر دوره‌های فعالیت کهن آتشفشانی استفاده کنند. پروفسور ماتر می‌گوید: "فکر می‌کنم این واقعیت به شدت هیجان انگیز باشد که بشر در حال صحبت از یک دوره فعالیت آتشفشانی است که دویست میلیون سال پیش اتفاق افتاد و این کمک رکوردهای رسوبی جیوه می‌باشد که باعث می‌شود حرف‌های جدیدی درباره فعالیت آتشفشانی در گذشته‌های خیلی دور داشته باشیم." این موضوع یک ابزار قدرتمند و تازه است که به ما اجازه می‌دهد تکامل سیاره خود را بهتر درک نماییم.

دیگر مقالات سایت
کدام حیوانات باد شکم دارند؟

کدام حیوانات باد شکم دارند؟

آیا می‌دانید سوسک‌ها هم باد شکم دارند؟

به تازگی دانیلا رابیوتی، یک جانورشناس بریتانیایی و نیک کاروزو، یک نویسنده آمریکایی کتابی درباره اینکه کدام حیوانات باد شکم دارند منتشر کرده‌اند.

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

المپیاد نجوم و اختر فیزیک

اَختَرشناسی، ستاره‌شناسی یا نجوم به دانشِ بررسی موقعیت، تغییرات، حرکت و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی «اشیاء آسمانی» ازجمله ستاره‌ها، سیاره‌ها، دنباله‌دارها، کهکشان‌ها و پدیده‌هایی مانند شفق قطبی و تابش زمینهٔ کیهانی گفته می‌شود که منشأ آن‌ها در خارج از جوّ زمین است.

المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد جهانی زیست شناسی (برای شرکت دانش‌آموزان ایرانی، با توجه به قوانین اعزام تیم‌های دانش‌آموزی) مختص دانش‌آموزان دبیرستانی است. اولین المپیاد جهانی زیست شناسی پس از المپیاد جهانی ریاضی در سال 1960 در کشور چک و تحت نظارت سازمان ملل آغاز و برگزار گردید و به تدریج گسترش یافت به صورتی که اکنون بیش از 70 کشور در المپیاد جهانی زیست شناسی شرکت می‌کنند. هر کشور عضو می‌تواند هر سال حداکثر ۴ دانش‌آموز را که در المپیادهای زیست‌شناسی کشوری بالاترین رتبه‌ راکسب نموده‌اند، اعزام نماید.