آشنایی با اکولوژی
آشنایی با اکولوژی

زیست شناسی

اکولوژی شاخه ای از علوم و شامل علوم انسانی ، جمعیت ، اجتماع ، اکوسیستم و زیست کره است.  مطالعه ارگانیسم‌ها، محیط و نحوه تعامل موجودات با یکدیگر و با محیط است. همچنین اطلاعاتی در مورد فواید اکوسیستم‌ها و نحوه استفاده ما از منابع زمین به روش هایی که باعث می شود محیط برای نسل های آینده سالم باقی بماند ، ارائه می‌دهد.

اکولوژیست‌ها این روابط را بین ارگانیسم‌ها و زیستگاه‌های با اندازه‌های مختلف، از مطالعه باکتری‌های میکروسکوپی در حال رشد در یک مخزن ماهی، تا تعامل‌های پیچیده بین هزاران گیاه، حیوان و سایر جوامع موجود مطالعه می‌کنند. اکولوژیست‌ها همچنین انواع محیط‌های مختلف را مورد مطالعه قرار می‌دهند. به عنوان مثال، ممکن است میکروب‌هایی را که در خاک زیر پایتان یا حیوانات و گیاهانی را که در یک جنگل یا اقیانوس زندگی می‌کنند، مطالعه کنند.

هدف اصلی اکولوژیست‌ها افزایش درک فرآیندهای زندگی، سازگاری‌ها، زیستگاه‌ها، تعامل و تنوع زیستی موجودات است.

نقش اکولوژی در زندگی ما:

بسیاری از تخصص‌های موجود در محیط زیست، از جمله دریایی، پوشش گیاهی، و اکولوژی آماری، اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می‌دهند تا دنیای اطراف خود را بهتر بشناسیم. این اطلاعات همچنین می‌توانند به ما در بهبود محیط زیست، مدیریت منابع طبیعی و حفاظت از سلامت انسان کمک کند. مثال های زیر تنها چند روش از تأثیر مثبت دانش زیست محیطی بر زندگی ما را نشان می دهد.

انواع مختلف اکولوژی:

اکولوژی جهانی

مطالعه تعامل بین اکوسیستم‌های زمین ، جو، زمین و اقیانوس‌ها است که کمک می‌کند تا تعاملات در مقیاس بزرگ و تأثیر آن ها بر روی کره زمین را درک کنیم.

اکولوژی اکوسیستم

مطالعه کل اکوسیستم است که شامل مطالعه اجزای زنده و غیر زنده و ارتباط آن‌ها با محیط است. این علم به بررسی نحوه کار اکوسیستم‌ها، تعامل آن‌ها و غیره می‌پردازد.

 اکولوژی انسان

این موضوع به رابطه بین انسان و محیط می پردازد. این علم بر تأثیر انسان بر محیط زیست تمرکز دارد و باعث می‌شود که بدانیم چگونه می‌توانیم خود را برای پیشرفت انسان و محیط زیست بهبود بخشیم.

اکولوژی جامعه

مطالعه چگونگی تغییر ساختار جامعه با تعامل موجودات زنده است. جامعه از دو یا چند جمعیت از گونه‌های مختلف که در یک منطقه جغرافیایی خاص زندگی می‌کنند تشکیل شده است.

اکولوژی جمعیت

مطالعه عواملی است که اندازه و ترکیب ژنتیکی جمعیت موجودات را تغییر داده و بر آن تأثیر می‌گذارند. اکولوژیست‌ها به نوسانات در اندازه یک جمعیت، رشد جمعیت و هرگونه تعامل دیگر با جمعیت علاقه مند هستند. در زیست شناسی می توان جمعیت را به عنوان مجموعه‌ای از افراد همان گونه تعریف کرد که در یک زمان معین در یک مکان معین زندگی می‌کنند. زاد و ولد و مهاجرت عوامل اصلی افزایش جمعیت و مرگ و مهاجرت از عوامل اصلی کاهش جمعیت هستند. اکولوژی جمعیت توزیع و تراکم جمعیت را بررسی می‌کند. تراکم جمعیت تعداد افراد در یک منطقه معین است. این علم کمک می‌کند تا گونه‌های خاص در معرض خطر مورد توجه قرار بگیرند، تعداد آن ها کنترل شود و منابع آن ها مجدداً مورد استفاده قرار گیرد.

اکولوژی مولکولی

مطالعه درباره تولید پروتئین‌ها و چگونگی تأثیر این پروتئین‌ها بر روی ارگانیسم‌ها و محیط آن‌ها است که این اتفاق در سطح مولکولی رخ می‌دهد.

در توصیف اهمیت اکولوژی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

حفاظت از محیط زیست

اکولوژی به ما کمک می‌کند تا درک کنیم که اقدامات ما چه تأثیراتی بر محیط می گذارد. این علم میزان آسیب‌های ما به محیط زیست را به افراد نشان می‌دهد. عدم این درک  منجر به تخریب زمین و محیط زیست می‌شود. همچنین منجر به انقراض و به خطر افتادن گونه‌های خاص به عنوان مثال، دایناسورها، کوسه‌های سفید، ماموت‌ها و...  شده است؛ بنابراین مطالعه محیط و موجودات زنده به ما کمک می‌کند تا از هرگونه آسیب و خطر محافظت کنیم.

تخصیص منابع

با آگاهی از اکولوژی، می‌توانیم بدانیم که برای زنده ماندن موجودات مختلف، چه منابعی لازم است. کمبود دانش زیست محیطی منجر به کمبود و محرومیت از این منابع شده و منجر به رقابت می‌شود.

حفاظت انرژی

تمام موجودات برای رشد و نمو خود نیاز به انرژی دارند. عدم درک این موضوع منجر به سوءاستفاده بیش از حد از منابع انرژی مانند نور، تغذیه و تشعشعات می‌شود. استفاده از این علم مانع از هدر رفتن بی رویه منابع انرژی شده و از این طریق موجب صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای اهداف آینده می‌شود.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
نظریه اثر بزرگ پایانی

نظریه اثر بزرگ پایانی

اگر به چهره‌ی قهرمانان ورزشی روی سکوهای المپیک نگاه کنید احتمالا متوجه می‌شوید که برندگان مدال برنز از برندگان مدال نقره خوشحال‌تر هستند!

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌اند. براساس این تحقیقات "عموزادگان" تکاملی ما، نئاندرتال ها و دنیسووان ها، به سن ۳۸ سالگی می رسیدند.

آشنایی با فیزیولوژی

آشنایی با فیزیولوژی

فیزیولوژی چیست؟

فیزیولوژی مطالعه‌ی عملکرد طبیعی موجودات زنده است. این علم یک بخش فرعی از زیست شناسی است که طیف وسیعی از موضوعات را شامل می‌شود که از جمله آن‌ها اندام‌ها، آناتومی، سلول‌ها، ترکیبات بیولوژیکی و نحوه‌ی تعامل همه‌ی آن‌ها برای ایجاد زندگی است. از نظریه‌های باستان گرفته تا تکنیک‌های آزمایشگاهی مولکولی، تحقیقات فیزیولوژیکی، درک ما از اجزای بدن، نحوه‌ی ارتباط آن‌ها و نحوۀ زنده نگه داشتن ما را شکل داده است.