نمره کف قبولی المپیاد چیست؟ با چه نمره ای در المپیاد قبول می شویم؟
دسته‌بندی:   اطلاعات عمومی

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌اند. براساس این تحقیقات "عموزادگان" تکاملی ما، نئاندرتال ها و دنیسووان ها، به سن ۳۸ سالگی می رسیدند.

از طرف دیگر ماموت های پشمالو تا ۶۰ سال زندگی می کردند. محققان در استرالیا دی‌ان‌ای گونه‌های زنده مثل نهنگ ها را که رکوردهای کمی از آن موجود است تحلیل کردند. به گفته آنها نهنگ قطبی یا "سر قوسی" ممکن است طولانی ترین عمر را در میان پستانداران داشته باشد و عمرش به ۲۵۰ سال برسد.

تاکنون تعیین طول عمر بسیاری از حیوانات به خصوص آنهایی که عمر درازی دارند دشوار بوده است. بنجامین مین از "سازمان سی‌اس‌آی‌آر" در کرالی استرالیا گفت: "دانستن طول عمر یک حیوان منقرض شده می‌تواند شناخت بهتری از اکولوژی آنها به دست دهد. اگر یک گونه در حیات وحش به حداکثر طول عمر طبیعی نمی رسد، ممکن است نشانه آن باشد که فشارهای محیط درحال راندن این گونه به سوی انقراض است."

سقف سنی بعضی از حیوانات در این مطالعه

  • ماموت پشمالو - ۶۰ سال
  • کبوتر مسافر - ۲۸ سال
  • لاک پشت جزیره پینتا - ۱۲۰ سال
  • نهنگ قطبی - ۲۶۸ سال
  • شامپانزه - ۳۹.۷ سال

دانشمندان از دی ان ای برای تخمین طول عمر گونه ها استفاده کردند و تغییرات در بخشی از دی ان ای که به کهولت مربوط است را بررسی کردند. این "ساعت های دی ان ای" برای پیش بینی حداکثر سن حیوانات زنده یا منقرض به کار گرفته شد. محاسبه طول عمر خویشاوندان نزدیک ما سرنخ هایی به دست می دهد از اینکه پزشکی مدرن و تغییرات در سبک زندگی ما چگونه می تواند به افزایش عمر کمک کند. در ۲۰۰ سال گذشته، متوسط طول عمر انسان بیش از دو برابر شده است.

دیگر مقالات سایت
دروغ سفید نگویید تا پیشرفت کنید

دروغ سفید نگویید تا پیشرفت کنید

منظور از دروغ سفید و سیاه چیست؟ دروغ سیاه همان دروغی است که ما برای فریب دیگران به کار می‌گیریم. به دیگران دروغ می‌گوییم تا از منفعتی بهره مند شویم.اما دروغ س...

الفبای زندگی

الفبای زندگی

به نظر شما زندگی چیست؟

"سافار"روانشناس بزرگ ایتالیایی، الفبای زندگی را این چنین بیان می‌کند.

شوالیه، سر آیزاک نیوتن

شوالیه، سر آیزاک نیوتن

بهترین توصیف شاید این باشد، مردی که بدون او حتما درس فیزیک بسیار ساده‌تر بود.

اسحاق نیوتن یک فیزیکدان و ریاضیدان بود که اصول ف...