کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   المپیاد

المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی چیست؟

المپیاد بین‌المللی ریاضی یک مسابقه ریاضی بین‌المللی سالیانه است که در دو روز متوالی با آزمون های 270 دقیقه ای و متشکل از 3 مساله ی چالش برانگیز در هر آزمون برگزار می شود. هر سوال در این آزمون 7 نمره دارد. نخستین المپیاد جهانی ریاضی در رومانی در سال ۱۹۵۹ برگزار شده و هر ساله (به جز سال ۱۹۸۰) ادامه داشته ‌است. این مسابقه معمولا در تیر ماه (ماه جولای میلادی) شمسی و در کشورهای مختلف برگزار می شود.

کشور های مختلف تیم‌هایی حداکثر شش نفره از دانش آموزان را برای شرکت در این مسابقه می‌فرستند. روند انتخاب در کشورهای مختلف فرق دارد، ولی اغلب شامل رشته امتحاناتی است که در هر مرحله تعداد کمتری از دانش آموزان را می‌پذیرند. در المپیاد بین المللی ریاضی همه‌ی امتیازات فقط به افراد شرکت‌کننده داده می‌شود و مدال‌ها به افرادی که رتبه‌های بالای آزمون را کسب می‌کنند اعطا می‌شود ولی به‌طور غیر رسمی امتیازات تیمی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند تا امتیازات فردی.

المپیاد جهانی ریاضی از آغاز آن در ۱۹۵۹، میراثی غنی از خود بر جای گذاشته و خود را به عنوان اوج رقابت ریاضیاتی بین دانش‌آموزان دبیرستانی تثبیت کرده‌است. محتوای المپیاد از مسائل فوق‌العاده مشکل پیشاحساب تا مسائلی از شاخه‌هایی از ریاضیات که معمولاً نه در مدرسه و نه در سطح دانشگاهی تدریس نمی‌شوند نظیر هندسه تصویری و مختلط، و نظریه اعداد با پایه محکم، سیر می‌کند که داشتن دانش نظری گسترده در این حوزه‌ها لازم است. گرچه در حل مسائل استفاده از دانش حساب مجاز است، اما به هیچ عنوان لازم نیست، چرا که اصلی در کار است که حتی اگر راه حل‌ها نیاز به داشتن دانش خیلی بیشتری داشته باشند، هر کسی با فهم مقدماتی از ریاضی باید بتواند مسائل را بفهمد. حامیان این اصل مدعی اند که این باعث جامعیت بیشتر می‌شود و مشوقی برای یافتن مسائلی خلق می‌کند که به طرزی فریب‌آمیز ساده‌اند اما بی شک نیاز به حد معینی از نبوغ دارند. روند انتخاب از کشور به کشور فرق دارد، ولی اغلب شامل رشته امتحاناتی است که در هر مرحله تعداد کمتری از دانش آموزان را می‌پذیرند. جایزه‌ها به افراد شرکت‌کننده رده‌های بالای آزمون داده می‌شود. تیمها در المپیاد به رسمیت شناخته نمی‌شوند؛ همه امتیازات فقط به افزاد شرکت‌کننده داده می‌شود ولی به‌طور غیررسمی امتیازات تیمی بیشتر مورد مقایسه قرار می‌گیرد تا امتیازات فردی. شرکت کنندگان باید با سنی کمتر از ۲۰ بوده و نباید در هیچ مؤسسه آموزش عالی ثبت نام کرده باشند. هر فردی با رعایت این شرایط به هر تعداد می‌تواند در المپیاد شرکت کند.

مرحله اول المپیاد ریاضی

مرحله اول المپیاد ریاضی، که در اوایل بهمن هر سال برگزار می‌گردد، شامل حدود 25 سوال تستی و یا کوتاه پاسخ است که با هدف سنجش هوش و توانایی حل مساله دانش‌آموزان با استفاده از سواد نسبتا مقدماتی در شاخه‌های مختلف ریاضی از جمله هندسه، ترکیبیات، نظریه اعداد و جبر برگزار می‌شود. با توجه به بخش‌نامه‌های هر سال، تعداد قبولی‌ها متفاوت است، اما در حال حاضر 600 نفر برتر دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم برگزیده می‌شوند و به مرحله 2 راه پیدا می‌کنند. همینطور حدود 900 نفر برتر پایه دهم که انتخاب نشده‌اند، می‌توانند به صورت آزمایشی در آزمون مرحله 2 شرکت نمایند. در اینجا می‌توانید به صورت آنلاین در آزمون‌های مرحله اول سال‌های گذشته‌ی المپیاد ریاضی شرکت نمایید.

برای المپیاد ریاضی چی بخونم؟

کتاب های زیادی در مورد المپیاد ریاضی نوشته شده است، کتاب هایی که تا مرحله دوم به شما می توانند کمک زیادی کنند به شرح زیر می توان نام برد:

  • هندسه: کتاب های الفبای هندسه سینا رضایی، هندسه مسطحه از مقدمات تا المپیاد انتشارات خوشخوان، چگونه مسائل هندسه را حل کنیم انتشارات دانش پزوهان.
  • جبر: الفبای جبر در المپیاد ریاضی انتشارات دانش پژوهان، 5+1 فصل در نابرابری ها سینا رضایی ، چند جمله ای از چند جمله ای ها سینا رضایی ، معادلات تابعی انتشارات خوشخوان
  • ترکیبیات: الفبای ترکیبیات در المپیاد ریاضی، آنالیز ترکیبی عباس ثروتی و آنالیز ترکیبی علیرضا علیپور، روش های ترکیبیات جلد های 1 تا 4 انتشارات فاطمی
  • نظریه اعداد: تئوری اعداد (مهدی صفا) و نظریه اعداد (مریم میرزاخانی)

مرحله دوم المپیاد ریاضی

برگزیدگان مرحله اول المپیاد ریاضی، حدود اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت در آزمون مرحله‌ی دوم المپیاد ریاضی کشوری شرکت می‌کنند. این آزمون مشابه المپیاد بین المللی ریاضی در دو روز متوالی و در دو جلسه‌ی 270 دقیقه‌ای با سه سؤال در هر روز برگزار می‌شود که به صورت معمول، در کل دو سوال هندسه، دو سوال ترکیبیات، یک سوال جبر و یک سوال نظریه اعداد در آزمون مطرح می‌گردد. در این آزمون هر مسأله 15 نمره دارد و حدود 60 نفر در این آزمون برگزیده می‌شوند.

مرحله سوم المپیاد ریاضی

پذیرفته شدگان این مرحله، در ماه‌های تیر و مرداد همان سال در دوره‌ی تابستانی المپیاد کشوری ریاضی شرکت می‌کنند و در نهایت پس از برگزاری آزمون‌های این دوره 12 نفر مدال طلا کسب می‌کنند و به تعدادی از بقیه‌ی دانش‌اموزان مدال‌های نقره و برنز اعطا می‌شود (تقریبا 20 مدال نقره و 20 مدال برنز) و به تعدادی از دانش‌آموزان بر اساس نمره کسب شده تنها گواهی حضور داده می‌شود. آزمون‌های این دوره، اغلب شامل چهار آزمون میان‌ دوره و پایان دوره از هر چهار درس تخصصی به همراه المپیاد بین‌المللی همزمان (همان آزمون IMO که به صورت همزمان از دانش‌آموزان دوره تابستان گرفته می‌شود) می‌باشد. دارندگان مدال طلا از اوایل پاییز در دوره‌ها و آزمون‌های مختلفی شرکت می‌کنند و حدود سه ماه قبل از المپیاد بین المللی 6 نفر از این 12 نفر به عنوان تیم ملی ایران انتخاب و اعزام می‌شوند.

دیگر مقالات سایت
چرا بعضی‌ها باهوش‌تر هستند؟

چرا بعضی‌ها باهوش‌تر هستند؟

تعداد انسان‌هایی که به باهوشی انیشتین هستند انگشت شمار است و بر اساس مطالعات انجام شده ضریب هوشی در برخی مناطق زمین بالاتر از دیگر مناطق است، پدیده‌ای که...

خلاصه نویسی هنگام مطالعه و بهترین زمانش

خلاصه نویسی هنگام مطالعه و بهترین زمانش

حتما شنیدید که همه ی مشاورها بیان می کنند در هنگام مطالعه، خلاصه نویسی فراموش نشود! اگر برای شما هم سوال شده که به چه شکل و چه زمانی خلاصه نویسی کنید، پیشنهاد می کنیم ح...