آزمون‌های آزمایشی المپیاد زیست شناسی 🎖اگر المپیاد زیستی هستید، قطعا پیشنهاد میشه 🎖
دسته‌بندی:   المپیاد

توصیه های قبل از آزمون المپیاد

توصیه های قبل از آزمون المپیاد

همیشه روز قبل از مرحله اول و مرحله دوم المپیاد، چه بخواهیم چه نخواهیم استرس داریم. استرس داشتن خیلی چیز طبیعی هست و نداشتنش عجیبه!! استرس کم، سازنده است و باعث تلاش کردن آدم‌ها میشه و البته استرس زیاد سمه و می تونه آدم رو از پا بندازه. پس اگر قبل از آزمون مرحله اول المپیاد یا مرحله دوم المپیاد یا دوره تابستان یا هر آزمون مهم دیگه‌ای مثل کنکور هستید، از داشتن استرس تعجب نکنید. همه دارن، ما هم داشتیم، آیند‌ه‌گان هم خواهند داشت. حالا بریم ببینیم با این استرس چیکار کنیم و روزهای نزدیک آزمون المپیاد چه رفتاری داشته باشیم. پس بریم سراغ توصیه‌های قبل از مرحله اول و مرحله دوم المپیاد. چند توصیه المپیاد هست که برای شما در این مقاله شرح می دهیم. پس بریم ببینیم برای المپیاد چکار کنیم خوب است؟

به صورت کلی میشه زمان المپیاد و توصیه‌های زمان المپیاد رو به سه بخش تقسیم کرد. توصیه‌های قبل از برگزاری المپیاد، توصیه‌های حین آزمون المپیاد و توصیه‌های بعد از آزمون المپیاد.

  •  توصیه های روز قبل المپیاد:

دیگه به عنوان یه دانش‌آموز المپیادی، حتما می‌دونید که المپیاد یک مسیر طولانیه و قرار نیست شب امتحان المپیاد بخونید و قبول بشید. پس به عنوان دو توصیه اول:

1- روزهای قبل از المپیاد درس مدرسه رو کلا در نظر نگیرید و بیخیال درس مدرسه بشید. خودتون رو وارد مشغله ذهنی درس‌های مدرسه نکنید.

2- روزهای قبل آزمون فشار مطالعاتی المپیاد رو از خودتون دور کنید. مطالعه سبکی داشته باشید که ذهنتون از فضای المپیاد دور نشه و آمادگی‌تون حفظ بشه، اما ذهنتون رو با مسائل زیاد و مرورهای سنگین خسته نکنید. دقت کنید تنها چند سوال نمونه و خلاصه برداری‌های طی مطالعات قبلی‌تون کافیه و روز قبل آزمون هم مطالعه خیلی خاصی نیاز نیست. به خودتون و مغزتون استراحت بدید.

المپیاد بخش خیلی بزرگی از زندگی شما نیست. قرار نیست برای المپیاد روند کلی زندگی‌تون رو عوض کنید. مثلا تغذیه خیلی عجیبی وجود نداره یا معجون خاصی هم تاحالا ساخته نشده. مثل همیشه غذا بخورید اما:

3- شام سبک و البته کافی بخورید، غذای ریسکی نخورید، از بیرون غذا نخورید که از شانس مسموم نشید. ورزش‌های پر ریسک نکنید و تاریخ تولید مواد غذایی رو مثل همیشه چک کنید. فاصله مناسب بین زمان میل کردن شام و زمان خواب رو به اندازه کافی بگیرید. گشنه هم نخوابید.

خواب و استراحت مناسب همیشه برای سلامتی لازمه. اما به صورت خاص قبل از امتحان حتما استراحت کافی داشته باشید.

4- ساعت خوابتون رو از قبل تنظیم کنید. بهداشت خواب رو رعایت کنید و از استرس دادن بیجا به خودتون دوری کنید. همونطور که گفتم استرس کاملا طبیعیه. روز قبل از آزمون چرت نزنید که خوابتون خراب بشه. سر ساعت بخوابید و مثل همیشه خواب خوبی داشته باشید.

5- بهداشت خواب رو حتما رعایت کنید. قبل خواب با گوشی کار نکنید، نور اتاق رو تنظیم کنید، سکوت مناسبی باشه و راحت و آروم دراز بکشید. قبل از خواب به مسائل عجیب و غریب مثل چرایی آفرینش و چگونگی بیگ بنگ و تاثیر زاویه تابش خورشید روی زندگی بشر فکر نکنید! ذهنتون رو آروم نگه دارید. ورزش های خیلی سنگین هم نکنید. یه تمرین ریلکسیشن می تونه به شما کمک زیادی کنه. از خوردن قهوه، چایی، نوشابه و مواد کافئین‌دار و امثال آن دوری کنید. اتاق خوابتون راحت و آرام باشه.

زمان بیدار شدن از خواب و با آرامش رسیدن به حوزه امتحان بسیار مهم است تا در راه استرس نگیرید. اینکه ربع ساعت زودتر برسید خیلی بهتر از این است که با استرس و یا دیر برسید. شرایط هوایی، شرایط ترافیکی و سرما و گرما را پیشبینی و بررسی کنید که روز آزمون سورپرایز نشید!!

6- از قبل محل حوزه برگزاری آزمون رو بشناسید و مسیر مناسب رو شناسایی کنید. زمان رسیدن به محل برگزاری آزمون المپیاد خودتون رو تخمین بزنید و حاشیه اطمینان از زمان رسیدن به حوزه برگزاری آزمون المپیاد خودتون داشته باشید.

تاحالا بدون کارت شناسایی و لوازم التحریر سر جلسه امتحان رفتید؟ شب قبل آزمون وسایل‌تون رو آماده می‌کنید یا صبح آزمون؟

7- لوازم التحریر (مداد، پاک کن، تراش، گونیا، خط کش، پرگار، ماشین حساب، خودکار) مربوط به آزمون المپیاد خودتون رو شب قبل امتحان آماده کنید. دقت کنید لوازم مجاز سر جلسه هر المپیاد با المپیاد دیگه متفاوته. پس از قبل چک کنید. همینطور یادتون باشه که آزمون‌های تستی رو باید با مداد وارد پاسخ‌نامه کنید. کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی فراموش نشه. دقت کنید مدادتون تیز نباشه و پاسخ‌برگ پاره نشه.

سر جلسه امتحان چی بخورم؟ خب آدم سر جلسه امتحان گشنش میشه.

8- آب، شکلات، آبمیوه و در شرایط کرونایی ماسک و الکل فراموش نشه. دستمال کاغذی هم می‌تونه سر جلسه مفید باشه. وسایل خوراکی‌تون رو از قبل قرار بدید. اگه آزمون طولانیه، بردن خرما هم بد نیست. البته دقت کنید که جلسه امتحان پیک نیک نیست که بخواید خیلی خوراکی ببرید. اما خوراکی به تازه شدن بدن سر جلسه امتحان قطعا کمک می‌کنه. راستی ساعت فراموش نشه تا مدیریت زمان رو از دست ندید. البته همش به ساعت نگاه نکنید و فقط مدیریت زمان سر جلسه آزمون را فراموش نکنید.

استرس دارم. چیکار کنم؟

9- از پدر و مادرتون بخواید براتون دعا کنند که عاقبت به خیر شوید و هرچی که خیر و صلاح شما است برای شما اتفاق بیافته.

الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ، همان کسانى که ایمان آورده‏‌اند و دل‌هایشان به یاد خدا آرام می‌‏گیرد، آگاه باش که با یاد خدا دل‌ها آرامش مى‌یابد.

  • توصیه های روز آزمون المپیاد

روز آزمون، روزیه که شما نتیجه تلاش‌تون رو میبینید. سعی کنید استرس نداشته باشید و ذهنتون رو آروم نگه دارید.

1- روز امتحان به موقع بیدار شوید. صبحانه و ناهار مناسب، پر انرژی و البته سبک میل کنید. دقت کنید که غذای سنگین باعث خواب آلودگی و افت شرایط بدنی سر جلسه آزمون می شود.

استرس دارید که سر جلسه امتحان، تکنیک ها و مطالب را فراموش کرده باشید؟ آیا نیاز به مرور مباحث هست؟

2- همونطور که در قبل اشاره شد، مطالعه روز قبل آزمون المپیاد و روز المپیاد هیچ تاثیری در نتیجه شما نخواهد داشت. پس با خیال راحت وسواس خود را کنار بگذارید و به سمت مطالعه نروید! نیازی به هیچ مطالعه و حل مساله ای قبل از آزمون نیست.

3- وسایل مورد نظرتون رو چک کنید، مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید و سر زمان از پیش تعیین شده به سمت حوزه آزمون حرکت کنید. بهتر است به فضای مجازی سر نزنید و با افراد منفی باف هم صحبت نکنید. آن ها فقط به شما استرس می دهند و ذهن شما را مشغول خود می کنند. اگر کسی به سمت شما آمد و از شما تقاضای راهنمایی و توضیح مساله ای کرد خیلی محترمانه امتناع کنید و بهتر است خود را از شرایط پر تنش دور نگه دارید.

** توجه کنید تغییر شرایط ترافیکی و شرایط جوی ممکن است باعث طولانی شدن زمان رسیدن به حوزه آزمون شود. حتما با حاشیه زمان امن به سمت حوزه آزمون حرکت کنید.

  • توصیه های هنگام برگزاری آزمون المپیاد

1- صندلی خودتون رو پیدا کنید. اگر زیر باد کولر، زیر نور آفتاب و یا شرایطی هستید که شما رو آزار میده به مراقب جلسه بگویید و محترمانه از آن ها بخواهید جای شما را تغییر دهند. همین‌طور اگر نوع صندلی (دست چپ یا دست راست بودن صندلی) مناسب شما نیست و یا صندلی خراب است، به مراقب آزمون اطلاع دهید.

2- قبل از آزمون در صورت نیاز به سرویس بهداشتی بروید و با آرامش به صندلی خود بازگردید.

3- هنگامی که پاسخ نامه آزمون و دفترچه آزمون را به شما دادند، از صحت اطلاعات روی پاسخ برگ مطمئن شوید. به صورت خاص به کد دفترچه (در صورت وجود) و نام و نام خانوادگی خود دقت کنید. هرگونه مغایرت را به مسئول حوزه اطلاع دهید و به خود استرس ندهید. اگر زمان آزمون شروع شد به حل سوالات بپردازید و منتظر مراقب نباشید. سوالات را حل کنید تا بعد از اصلاح پاسخ‌برگ، پاسخ‌های خود را وارد پاسخ برگ کنید. یادتون نره توضیحات ابتدای دفترچه را مطالعه کنید.

4- اگر فکر کردید سوالی غلط است نیازی نیست به مراقب آزمون اطلاع دهید! مراقب آزمون نمی تواند کاری برای آن سوال کند. از سوال عبور کنید و به سوالات بعدی پاسخ دهید. اگر سوال غلط باشد، باشگاه دانش‌پژوهان جوان و کمیته های علمی المپیاد به آن ترتیب اثر خواهند داد. پس وقت خود را برای این مسائل هدر ندهید.

5- اگر احساس کردید سوالی دو پاسخ صحیح دارد، یکی از پاسخ‌ها را وارد کنید. در صورتی که واقعا اینگونه باشد یا هر دو گزینه را قبول می کنند و یا سوال را حذف می کنند. پس چیزی را از دست نخواهید داد.

6- از تعداد سوالات استرس نگیرید. آزمون المپیاد هست و همونطور که می‌دونید قرار نیست سوالات سخت باشند. ممکن است اول آزمون به خاطر استرس، سوالات زود حل نشوند. هول نشوید و کار خودتون رو انجام بدید.

7- سر جلسه آزمون مانند همه آزمون‌هایی که قبلا داده اید عمل کنید. قرار نیست روش جدیدی اختراع کنید و پیش برید. مانند همیشه رفتار کنید که تمرین کرده اید. روی سوالات گیر نکنید و وقت هدر ندید. طبیعتا صورت سوالات رو با دقت بخونید و حل کنید. دقت کنید سوالات ساده را با بی‌دقتی از دست ندهید. از اشتباهات محاسباتی در اثر عجله کردن بپرهیزید. ده ثانیه وقت بیشتر برای هر سوال قرار بدید اما سوتی بی‌خود ندید. در سوالات ساده عجولانه رفتار نکنید.

8- سر جلسه امتحان بعضی از شرکت کننده‌ها خیلی زود پامیشن و میرن. استرس نگیرید. تا آخر جلسه بمونید و تمام تلاش‌تون رو در هر حال کنید. یادتون باشه که امتحان چه سخت و چه آسون، برای همه یکسانه و ناامید نشید. مهمه که تا آخر زمان تلاش خودتون رو کنید.

9- بعضی وقت‌ها بعضی دانش آموزان شرکت کننده در المپیادهای علمی، سر جلسه به بقیه استرس میدن. مثلا میگن به به چه آسون من همه رو حل کردم. توجه نکنید و کار خودتون رو پیش برید. یادتون باشه درخت هرچه پربارتر سر به زیر تر!

10- اگر دیدید سوالی را اصلا بلد نیستید از روی آن عبور کنید و دیگر به آن بازنگردید اما اگر دیدید سوالی را بلد هستید اما محاسبات طولانی دارد، کنار آن علامتی بگذارید و در نهایت اگر وقت اضافه آوردید به آن برگردید و آن را حل کنید.

11- توصیه خیلی مهم: سر جلسه امتحان و قبل و بعد از آن اصلا از قضاوت بقیه نترسید. اگر تلاش خودتون رو کردید کسی حق نداره شما رو قضاوت کنه. ذهن خودتون رو درگیر این مسائل نکنید.

  • توصیه های بعد از جلسه آزمون

بعد از جلسه آزمون همیشه بحث در مورد سطح آزمون و پاسخ‌ها و نمره کف قبولی (مقاله نمره کف قبولی المپیاد چیست؟) داغه. ذهنتون رو درگیر نکنید. بر اساس اینکه امتحان رو چجوری دادید برای ادامه راه برنامه ریزی کنید و کار خودتون رو پیش ببرید. یادتون باشه المپیاد یک قسمت کوچیک از زندگی شماست و مهم اینه که تلاش کرده باشید و مبارزه در راه هدف رو یاد بگیرید و خودتون رو رشد داده باشید. نتیجه آزمون فقط بعد از اعلام نتایج المپیاد مشخص میشه. پس منتظر زمان اعلام نتایج مرحله اول المپیاد و اعلام نتایج مرحله دوم المپیاد بمونید. به شایعات هم توجه نکنید.

  • چند توصیه متفرقه

1- اعتماد به نفس را فراموش نکنید. از مقایسه مخرب خودتون با بقیه اجتناب کنید. شما در جایگاه خودتون هستید. خودتون باشید. نه بیشتر و نه کمتر.

2- همیشه بلند مدت برنامه‌ریزی کنید و نظم را فراموش نکنید.

3- پیاده‌روی سبک روز قبل از آزمون بد نیست. می تواند استرس شما را کنترل کند.

4- از دیدن فیلم‌های عمیق و خشن و ناراحت کننده روز قبل از آزمون خودداری کنید. سعی کنید مطالب و فیلم‌های طنز ببینید و شاد باشید.

5- اگر استرس داشتید، چند نفس عمیق با چشمان بسته بکشید.

6- اگر داروی خاصی مصرف می کنید که روی تمرکز و عملکرد شما تاثیر دارد، با پزشک خود مشورت کنید.

7- جویدن آدامس برای بعضی افراد باعث کاهش اضطراب می‌شود. اگر شما هم اینگونه هستید، از خود دریغ نکنید.

8- مانند مرغ سرکنده! از یک سوال به سوال دیگر پرش نکنید. آرامش خود را حفظ کنید و مانند همیشه رفتار کنید.

9- محاسبات خود را با دقت و تمرکز انجام دهید و مرتب بنویسید تا هنگام چک کردن و انجام محاسبات، خطای خود را کاهش دهید.

10- در وارد کردن پاسخ در پاسخ‌برگ دقت کافی داشته باشید. باز هم تاکید می‌کنم که عجله نکنید.

در انتها بد نیست به این چند مقاله هم نگاهی بیاندازید. مقاله تکنیک زمان‌های نقصانی و مقاله شک در امتحانات و شک در انتخاب گزینه رو مطالعه کنید. اگر خیلی استرس داشتید توصیه می کنم مقاله اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه رو هم مطالعه کنید. اگر هم می خواهید بدانید برای المپیاد چه کار کنیم و برای المپیاد چه بخوانیم، صفحه آشنایی با المپیادها را مشاهده کنید.

در نهایت امیدواریم که هرچیزی که برای شما خوبه و به مصلحت زندگی خودتون هست براتون پیش بیاد. اگر تلاش کردید و شخصیت‌تون توی این مسیر رشد کرده، شما پیروز شدید. ربطی به اینکه مدال گرفتید یا نه، نداره.

موفق و پیروز باشید.

سینا رضایی زارعی

از طریق این لینک می توانید کانال تخصصی سمپادیا را دنبال نمایید.

دیگر مقالات سایت
کارل فریدریش گاوس، پادشاه ریاضیات (2)

کارل فریدریش گاوس، پادشاه ریاضیات (2)

(قسمت دوم)

طبیعت تو خدای منی. من و خدمات من به قوانین تو بستگی دارند. -گاوس-

"شفقت به خود" در مواجهه با ویروس کرونا

"شفقت به خود" در مواجهه با ویروس کرونا

با گسترش ویروس کرونا در جهان، همه ما به نوعی تحت تاثیر آن قرار گرفته ایم. سفر کردن محدود شده است، بازارهای بورس در حال سقوط هستند و برخی مدرسه ها و محل های کار به طور ک...

روش مطالعه پس خبا؛ PQRST

روش مطالعه پس خبا؛ PQRST

تحلیل یادگیری یکی از مضوعات کلیدی در روانشناسی است. در این متن بدون هیچ توضیحی، روش مطالعه و خواندن مطالب کتب درسی ارائه می شود که یک شیوه پرفایده و موثر برای بهتر فهمی...