کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   المپیاد

المپیاد شیمی

المپیاد شیمی

المپیاد شیمی چیست؟

بعد از المپیاد ریاضی پر سابقه‌ترین المپیاد علمی جهانی، المپیاد شیمی است. اولین المپیاد شیمی جهان در سال 1968 در شهر پراگ کشور چکسلواکی برگزار گردید و از آن پس این آزمون همه ساله به استثنای سال 1971، در یکی از کشورهای میزبان به‌صورت دو آزمون تئوری و آزمایشگاهی برگزار می‌گردد.

دوره‌ی اول المپیاد شیمی ایران در سال 1370 طی یک مرحله و با 15 سوال تشریحی برگزار گردید. ایران سپس در دو دوره المپیاد جهانی در سال‌های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ به عنوان ناظر شرکت نمود و تیم المپیاد شیمی ایران در سال 1993 توانست به صورت رسمی در بیست و پنجمین المپیاد جهانی شیمی در پروجای ایتالیا شرکت کند. در آخرین حضور ، تیم چهار نفره المپیاد شیمی ایران در پنجاه و یکمین المپیاد جهانی شیمی که در فرانسه برگزار شد، موفق به کسب یک مدال طلا، دو مدال نقره و یک مدال برنز گردید.

مرحله اول المپیاد شیمی

هر سال در بهمن ماه، آزمون مرحله‌ی اول المپیادهای علمی برگزار می‌گردد. تعداد شرکت کنندگان در رشته‌های مختلف متفاوت می‌باشد و از میان شرکت کنندگان مرحله اول المپیاد شیمی، حدود ۱۰۰۰ نفر به مرحله‌ی بعدی المپیاد راه پیدا می کنند. آزمون مرحله اول المپیاد شیمی شامل حدود 50 سوال تستی می باشد.

مطالعه‌ی کتاب های شیمی سال‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسط الزامی است و خواندن کتاب شیمی عمومی مورتیمر (جلد1)، کتاب ترکیبات یونی و مولکولی انتشارات دانش پژوهان جوان، کتاب روش فرمول نویسی در شیمی انتشارات دانش پژوهان جوان، کتاب شیمی آلی انتشارات خوشخوان، کتاب ساختار اتم‌ها و پیوندهای شیمیایی انتشارات فاطمی، به شما در فهم و تسلط مفاهیم کمک شایانی می‌نماید و برای حل سوال و تمرین بیشتر کتاب چگونه مسائل شیمی را حل کنیم انتشارات فاطمی،کتاب مسائل برگزیده شیمی انتشارات خوشخوان، کتاب  2000مسئله شیمی انتشارات خوشخوان و سوالات مرحله اول دوره های گذشته المپیاد شیمی (که در سایت به صورت آزمون آنلاین قرار می‌گیرد) را مطالعه نمایید. در اینجا می‌توانید به صورت آنلاین در آزمون‌های مرحله اول سال‌های گذشته‌ی المپیاد شیمی شرکت نمایید.

 مرحله دوم المپیاد شیمی

 راه‌یافتگان به مرحله ی دوم المپیاد در اوایل اردیبهشت ماه هر سال، دراین آزمون شرکت می‌نمایند. آزمون مرحله‌ی دوم المپیاد شیمی به طور متداول در سال‌های گذشته حدود40 تا 50 سوال تستی و ۷ سوال تشریحی است. دانش‌آموزان باید بر تمام مباحث شیمی مسلط باشند و تبحر حل سوالات تحلیلی و محاسباتی سریع برای این مرحله از آزمون ضروری خواهد بود. 40 نفر از شرکت کنندگان به مرحله سوم راه خواهند یافت.

مطالعه‌ی کتاب شیمی عمومی مورتیمر (جلد2)، کتاب مسائل پیشرفته المپیاد شیمی انتشارات خوشخوان، کتاب گام آخر المپیاد شیمی انتشارات فاطمی، کتاب المپیادهای ملی کانادا انتشارات دانش پژوهان، کتاب اصول مبانی و کاربردها انتشارات دانش‌پژوهان، شیمی توصیفی عناصر انتشارات فاطمی و سوالات مرحله دوم دوره های گذشته المپیاد شیمی می‌تواند به شما در آماده‌سازی برای این آزمون کمک شایانی کند.

  مرحله سوم المپیاد شیمی

راه یافتگان به مرحله سوم المپیاد شیمی در یک دوره‌ی یک ماه و نیمه، که در تابستان آن سال تشکیل می‌شود شرکت می‌نمایند و در بخش های مختلف شیمی آموزش‌هایی دریافت می‌کنند و در امتحانات تئوری و عملی که در طول دوره برگزار می‌گردد، شرکت می‌نمایند. 8 نفر برتر این دوره موفق به کسب مدال طلای المپیاد شیمی می شوند و الباقی دانش آموزان مدال نقره و برنز و دیپلم افتخار دریافت می کنند. 4 نفر از 8 نفر دریافت کننده مدال طلا که در امتحانات بعدی موفق باشند به عضویت تیم ملی المپیاد ایران نایل می‌شوند و به المپیاد جهانی شیمی اعزام می‌گردند.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
سلسله‌ای از برنده‌گان نوبل!

سلسله‌ای از برنده‌گان نوبل!

در این مقاله با چهار استاد بزرگ علم که دانشجوی یکدیگر هم بوده اند آشنا می‌شوید که همگی نوبل نیز برنده شده اند!

تستی یا تشریحی؟ مساله این است.

تستی یا تشریحی؟ مساله این است.

می خوای برای کنکور درس بخونی و اولی راه هستی؟ نمی دونی باید تستی بخونی یا تشریحی؟ این مقاله رو بخون تا پاسخ سوالت رو پیدا کنی.

همزیستی با کرونا

همزیستی با کرونا

شیوع کرونا بسیاری از جنبه های زندگی را به‌هم ریخته است. حالا همه باید بیشتر از گذشته نگران سامتی خود و اطرافیانمان باشیم و الگوی رفتاری جدیدی داشته باشیم. هر تغییر...