ثبت‌نام کلاس تخصصی کمپبل ۱۴۰۰-۱۴۰۱ لینک
دسته‌بندی:   زیست شناسی

رویداد انقراض پرمین-تریاس

رویداد انقراض پرمین-تریاس

انقراض پرمین بزرگترین انقراضی بود که در زمین رخ داده است که به آن به طور غیر رسمی "مرگ بزرگ" هم می گویند. این رویداد در حدود 250 میلیون سال پیش رخ داد که تشکیل مرز بین دوره پرمین و تریاس زمین شناسی است.

96 درصد تمام گونه های دریایی و 70 درصد از مهره داران زمینی منقرض شدند. این تنها انقراض شناخته شده حشرات است. از آنجایی که تنوع زیستی قابل توجه ای از موجودات از بین رفته بود. مدت طولانی تری نسبت به سایر انقراض ها طول کشید تا حیات دوباره به زمین باز گردد.

محققان بر این عقیده اند که 1 تا 3 فاز مجزا از انقراض در این عصر رخ داده است. چندین مکانیزم برای انقراض در این دوره پیشنهاد شده است.

مرحله اولیه انقراض در اثر تغییرات تدریجی محیط زیستی بوده است در حالی که در مرحله بعد انقراض در اثر یک حادثه فاجعه بار صورت گرفته است. مکانیزم پیشنهادی برای حادثه فاجعه بار شامل این موارد است. آتشفشان ها و فوران های بازالتی (که آثار آن در سیبری و شمال چین موجود است.) که به مدت 1 میلیون سال به طول انجامید.

به موجب این پدیده، گازهای سمی همچون دی اکسید گوگرد در اتمسفر پخش شد که باعث کاهش نور دریافتی خورشید گردید و زمین وارد یک عصر یخبندان شد. سپس گاز دیگری به نام سولفید دی هیدروژن به خاطر کمبود اکسیژن که از فساد مواد آلی در دریاها تولید می شود در اتمسفر پخش شد که باعث خفگی اکثر موجودات گردید. بعد از پایان فعالیت های آتشفشانی گاز گلخانه ای متان یا دی اکسید کربن در فضا پخش شد که باعث گرم شدن آنی زمین شد. در این دوره حدود 95 درصد موجودات منقرض شدند.

و بعد از این دوره، با انقراض اکثر موجودات، این خزندگان بودند که بیشترین تطبیق را یافتند که به حاکم بلامنازع دوره مزوزویک تبدیل شدند.

منبع: بیولوژی کمپبل

دیگر مقالات سایت
سرنخی از چگونگی بزرگ شدن مغز انسان ها

سرنخی از چگونگی بزرگ شدن مغز انسان ها

نتایج این مطالعه که حدود 5 سال پیش در نشریه "پیشرفت های علمی" چاپ شده است نشان می دهد که  انسان ممکن است مغز بزرگ خود را تا حدی مدیون یک "اشتباه تایپی" و در حقیقت...

سبیلش را چرب کرد!

سبیلش را چرب کرد!

این مثل حکایتی دارد؛ سبیل یا موی پشت لب، برای مردان نشانه‌ای از جوانمردی، وحتی زیبایی بوده است و آن‌ها با دادن شکل و حالت‌های خاص به سبیل خود، آن را به د...

استرس

استرس

به قلم مبینا الماسیان، مدال طلای المپیاد ادبی و کارشناس روان‌شناسی از دانشگاه تهران