دسته‌بندی:   مشاوره

چگونه رابطه با فرزندمان را بهبود دهیم؟

چگونه رابطه با فرزندمان را بهبود دهیم؟

یکی از دغدغه های مهم پدر و مادر ها، بهبود رابطه با فرزندانشان است. در این مقاله به این موضوع نگاه کوتاهی می کنیم. در رابطه با این موضوع، توجه به چهار نکته زیر می تواند راهگشا باشد.

  • دنبال برنده بودن نباشید.

هنگام مشاجره با فرزندمان، نه کسی می بازد و نه کسی می برد. نتیجه مشاوره تنها به کم رنگ کردن رابطه می انجامد و وقتی این اتفاق می افتد، در حقیقت کسی برنده نشده است. غلبه کردن بر بچه ها از آن ها بازنده می سازد و باختن باعث سرکشی بچه ها خواهد شد و یا پیروانی بی چون و چرا می شوند.

  • اهمیت احساسات را در نظر بگیرید.

وقتی آن ها غمگین هستند، از آن ها نخواهید که غمگین نباشند یا احساسات آن ها را بی اعتبار نشمارید. آن ها اجازه دارند که احساسات مختلف را تجربه کنند. از آن ها بپرسید که چه احساسی دارند و اجازه دهید که احساس خود را شرح دهند.

  • مراقب لحن صحبت کردن خود باشید.

ما همیشه از فرزندانمان می خواهیم که مراقب شکلی که صحبت می کنند، باشند. آیا خود ما نیز به همان اندازه مراقب هستیم؟

  • ارتباط برقرار کنید و رابطه را بازسازی کنید.

ممکن است همه چیز را بهم بریزید، داد بزنید و زیاد از حد واکنش نشان دهید. به جای سرزنش فرزندتان، اشتباه خود را بپذیرید و عذرخواهی کنید. "معذرت می خواهم، من اخیرا کمی حالم خوب نبوده، سعی می کنم بیشتر صبور باشم."

برچسب‌ها: روانشناسی
دیگر مقالات سایت
در باب شیمی

در باب شیمی

به قلم آقای امیرحسین افشارراد رتبه 7 کنکور ریاضی 95 و خانم سارا همتی، رتبه یک کنکور تجربی 94

درس شیمی شاید یکی...

معرفی رشته مهندسی پزشکی

معرفی رشته مهندسی پزشکی

امروزه دانشمندان مهندسی پزشکی به کمک متخصصان دیگر می‌کوشند که چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی یا رگ مصنوعی را اختراع کنند. علم مهندسی پزشکی به ساخت اعضای مصنوعی مکانیکی یا...

شانس

شانس

ریچارد وایزمن روانشناس دانشگاه هارتفوردشایر: مطالعه برای بررسی چیزی که مردم آن را "شانس" می خوانند، ده سال قبل شروع شد. چرا برخی مردم بی وقفه در زندگی "شانس" می آورند د...