دسته‌بندی:   المپیاد

نمره کف قبولی المپیاد چیست؟

نمره کف قبولی المپیاد چیست؟

سوالی که شرکت کننده های آزمون ها همیشه بعد از برگزاری هر آزمون از ما می پرسند، نمره کف قبولی آزمون است. در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم نمره قبولی یا همان نمره کف قبولی المپیاد آشنا کنیم. (این موضوع در مورد نمره کف قبولی سمپاد و هر آزمون مشابه دیگر نیز صادق است.)

در آزمون المپیادهای علمی، در هر مرحله ای که باشد - به خصوص آزمون المپیاد مرحله اول و همینطور آزمون المپیاد مرحله دوم (و به صورت مشابه آزمون ورودی مدارس سمپاد) - تعدادی شرکت کننده دارد، که طبیعتا از تعداد ظرفیت تعیین شده بیشتر است. (اگر می خواهید با المپیادهای علمی بیشتر آشنا شوید، اینجا را مطالعه نمایید.) بعد از برگزاری آزمون، پاسخ نامه داوطلبان هر رشته تصحیح شده و نمرات مشخص می شود. بر اساس این نمرات و بر اساس ظرفیت پذیرش آزمون مورد نظر، نفرات برتر به مرحله بعد راه پیدا می کنند. به نمره‌ی نفر آخر پذیرفته شده، نمره‌ی کف قبولی آزمون می گویند. نمره کف قبولی در حقیقت معیاری می باشد که به کمک آن داوطلبان پذیرفته نشده می توانند نمره و وضعیت خود را بسنجند که تا چه میزان از نمره قبولی فاصله داشته اند و اگر نمراتشان چند می شد پذیرفته می شدند.

نمره کف قبولی المپیادها به صورت رسمی از طرف باشگاه دانش پژوهان جوان اعلام نمی شود اما به طرق مختلفی حدس زده و یا پیدا می شود که رسمی نیستند. بعد از برگزاری آزمون المپیاد و انتشار پاسخ نامه اولیه، دانش پژوهان شرکت کننده در آزمون از نمرات حدودی خود با خبر می شوند که اغلب نمراتشان را به اساتید المپیاد خود اعلام می کنند. اساتید المپیاد که تجربه بیشتری دارند با توجه به این داده های حدودی و با توجه به سطح دشواری آزمون و تجربه خود از المپیادهای سال های گذشته، حدود نمره کف قبولی هر المپیاد را حدس می زنند که طبیعتا مقداری نیز خطا دارد.

بعد از اعلام نتایج، کارنامه و نمرات نفرات پذیرفته نشده هر رشته اعلام می شود که با توجه به این نمرات و بالاترین نمره پذیرفته نشده، کف قبولی المپیاد در هر رشته مشخص می شود که عدد دقیق تری است. (به عنوان مثال اگر بالاترین نمره داوطلب پذیرفته نشده برابر x باشد، نمره کف قبولی x+1 است.)

دانستن و یا حدس زدن نمره کف قبولی چه فایده ای دارد؟

بعد از برگزاری آزمون المپیاد، دانش آموزان به دنبال این هستند که بدانند پذیرفته می شوند یا مردود خواهند شد. با توجه به نمره حدس زده شده، داوطلبانی که نمراتشان از کف قبولی حدس زده شده نسبتا بالاتر است با خیال راحت می توانند به برنامه ریزی برای آزمون مرحله بعدی المپیاد بپردازند و داوطلبانی که نمره شان از کف قبولی حدس زده شده نسبتا پایین تر است می توانند به انتخاب مسیر آینده ی خود فکر کنند. یعنی دانش آموزان پایه یازدهم به مطالعه دروس کنکور بپردازند و دانش آموزان پایه دهم نیز به انتخاب مجدد بین المپیاد یا کنکور فکر کنند. (پیشنهاد می کنیم مقاله ی اگر المپیادی بودی و مدال نیاوردی کنکور چی میشه؟ کلا داشتن مشاور خوبه یا بد؟ را نیز مطالعه نمایید.)

بعد از اعلام نتایج و مشخص شدن دقیق تر نمره کف قبولی المپیاد و به خصوص در مرحله دوم المپیادهای علمی، نمره کف به دانش آموزان پذیرفته نشده کمک می کند که با بررسی نمرات کسب شده و نمره ای که از پاسخ نامه خود انتظار داشتند، به نتیجه خود اعتراض نموده و به قبولی مجدد امیدوار باشند. در این مرحله اگر بعد از اعتراض، نمره داوطلبی از نمره کف قبولی المپیاد در رشته خود بیشتر شد، دانش آموز مورد نظر پذیرفته خواهد شد و می تواند در مرحله بعدی المپیاد شرکت نماید. طبیعی است که اعتراض به نمره کسب شده در آزمون های تشریحی المپیاد (آزمون های مرحله دوم المپیاد یا سوالات پاسخ کوتاه) موثرتر است و در آزمون های تستی اغلب خطای تصحیح وجود ندارد.

نکته ای که باید به آن توجه کنید، نمرات کف قبولی در سال های گذشته است. به این منظور حدود کف قبولی مرحله اول المپیادهای علمی مختلف در سال های گذشته را در زیر می آوریم (که طبیعتا دقیق نیز نیستند.)

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد ریاضی در تمامی سال های اخیر حدود 25 الی 35 درصد بوده است.

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد زیست شناسی در سال های اخیر حدود 20 الی 25 درصد بوده است.

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد کامپیوتر در سال های اخیر به طور حدودی کمتراز 30 درصد بوده است.

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد نجوم و اختر فیزیک در سال های اخیر حدود 20 الی 30 درصد بوده است.

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد فیزیک در سال های اخیر حدود 15 الی 20 درصد بوده است.

نمره کف قبولی مرحله اول المپیاد ادبی در سال های اخیر حدود 55 درصد بوده است.

نمره کف قبولی المپیاد شیمی در سال های اخیر حدود 55 درصد بوده است.

------------------------

اکر دوست داری توصیه های روز قبل المپیاد رو بخونی، این لینک رو مشاهده کن.

اگر با المپیادهای علمی می خوای آشنا بشی، این لینک رو نگاه کن.

از طریق این لینک هم می تونی کانال تخصصی سمپادیا رو دنبال کنی.

برچسب‌ها: المپیاد المپیاد زیست شناسی المپیاد شیمی المپیاد ریاضی المپیاد کامپیوتر المپیاد ادبی مرحله‌ی اول المپیادهای ایران المپیاد فیزیک المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی المپیاد نجوم و اختر فیزیک مرحله دوم المپیادهای ایران باشگاه دانش پژوهان جوان آزمون آنلاین المپیاد المپیاد جغرافی المپیاد علوم زمین کلاس المپیاد زیست شناسی کلاس المپیاد کلاس المپیاد ریاضی کلاس المپیاد کامپیوتر کلاس المپیاد فیزیک کلاس المپیاد شیمی کلاس المپیاد ادبی کلاس المپیاد نجوم نمره قبولی المپیاد نمره قبولی المپیاد ریاضی نمره قبولی المپیاد کامپیوتر نمره قبولی المپیاد فیزیک نمره قبولی المپیاد شیمی نمره قبولی المپیاد زیست شناسی نمره قبولی المپیاد ادبی نمره قبولی المپیاد نجوم و اخترفیزیک فیزیک المپیاد چیست
دیگر مقالات سایت
تکنیک و تمرین هزینه‌ی اجتناب تجربی

تکنیک و تمرین هزینه‌ی اجتناب تجربی

برای خلاصی یا جلوگیری از احساسات دردناک، هر کدام از ما کم وبیش، به نوعی از راه‌بردهای کنترل استفاده می‌کنیم. اگر در فصل امتحانات هستید. می‌توانید اض...

روش های مدیریت اضطراب امتحان

روش های مدیریت اضطراب امتحان

تصور کنید یک امتحان نگران کننده دارید و هر قدر به زمان برگزاری امتحان نزدیک می‌شوید، اضطراب بیشتری احساس می‌کنید. در صورتی که اضطراب شما به دلیل عدم آمادگی شم...

آشنایی با فیزیولوژی

آشنایی با فیزیولوژی

فیزیولوژی چیست؟

فیزیولوژی مطالعه‌ی عملکرد طبیعی موجودات زنده است. این علم یک بخش فرعی از زیست شناسی است که طیف وسیعی از موضوعات را شامل می...