دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری

یکی از پر چالش‌ترین مراحل کنکور سراسری فرایند انتخاب رشته می‌باشد که باید در نهایت دقت صورت گیرد، زیرا هر گونه خطا و اشتباه در این مرحله داوطلب را از مسیر دستیابی به کسب رتبه قبولی دور می‌کند . بدین جهت متقاضیان ضمن آگاهی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکورمی‌توانند اولویت بندی رشته محل‌های مورد علاقه خود به بهترین شکل ممکن انجام دهند .

7 اشتباه رایج که سرنوشت کنکور شما را تحت شعاع خود قرار می‌دهد:

  1. انتخاب رشته صرفا با توجه به شانس قبولی (رتبه بومی و...)
  2. انتخاب رشته صرفا با توجه به علاقه (عدم توجه به رتبه یا شناخت کم از رشته )
  3.  انتخاب کد رشته‌ای از دوره روزانه در صورت قبولی تمایلی به ثبت نام در آن وجود ندارد.
  4. وسواس در گرایش کد رشته‌ها (البته به استثنا،برخی رشته‌ها مثل عمران)
  5. وسواس در انتخاب دانشگاه ها
  6. سپردن تصمیم‌گیری به مشاوران
  7. امیدواری زیاد به تغییر رشته و انتقال (شرایط انتقال و تغییر رشته مبهم! بر اساس تصمیم گیری افراد است و نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد.
  8.  انتخاب یک رشته نامطلوب به‌خاطر شهر یا دانشگاه آن.
  9.  استفاده از برخی انتخاب رشته‌‌های مجازی که به علت استفاده از کد رشته‌های سال قبل و به روز نبودن اطلاعات رشته/ شهرها اعتبار ندارد.

 

دانش‌آموزان عزیزی که در شرف یک انتخاب بسیار سرنوشت‌ساز هستید و در واقع نتیجه دوازده سال مطالعه و تلاش خود را با یک انتخاب درست می‌خواهید رقم بزنید. انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه یک انتخاب درست و اساسی است. مهم این است که در این انتخاب ما به چند نکته دقت کنیم.

 رشته‌ای را انتخاب کنید که در آن توانمندی فعالیت و تلاش و کوشش را داشته باشید و همه میگویند که بهتر است در رشته‌های تحصیلی وارد شوید که استعداد خدادادی داشته باشید. همیشه یک پرسش برای دانش آموزان وجود دارد "که  استعدادم در چه رشته ای است و استعداد ورود به چه رشته‌هایی را دارم ". استعدادهای ما را فقط خدای بزرگ می‌داند، ما فقط در یک صورت می توانیم به استعدادهای خودمان پی ببریم و ان هم نگاه به  سابقه فعالیت‌های خودمان و سال سابقه تلاش و یادگیری‌های خودمان است، در هر زمینه‌ای که قبلاً تلاش بیشتری کرده‌اید و سرعت یادگیری بهتر و بیشتری داشته‌اید یعنی شما در همان زمینه استعداد دارید و توانمند هستید.

برخی به غلط فکر می‌کنند خداوند از روز اول ما را با استعدادهای خاصی آفریده و فقط و فقط مجاز هستیم که در آن رشته‌ها و با آن استعداد حرکت کنیم. مطالعات اخیر و یافته‌های علمی نشان می‌‌دهد شما در هر زمینه‌ای فعالیت کنید وقت بگذارید و تلاش کنید در همان زمینه هم موفق خواهید شد. پس شما در هر رشته‌ای که بر حسب علاقه خود قبول شدید، هر چه بیشتر تلاش کنید بیشتر موفق خواهید بود. توانمندترین افراد در هر رشته‌ای  کسانی بودند که بیشترین تلاش و همت و کوشش را نمودند و اینکه در هر زمینه‌ای تلاش کنیم استعداد هم‌زمان در آن رشد پیدا خواهد کرد، بر اساس جدید ترین یافته‌های بشر که درباره نورولوژی و فعالیتهای مغز است، مغز ما خاصیت انعطاف پذیری بالایی برای یادگیری در رشته‌های مختلف را دارد، بنابراین در هر زمینه‌ای تلاش و کوشش شما بالاتر باشد در همان زمینه موفق خواهید بود و فقط یک نکته می ماند "برای اینکه ما خوب تلاش کنیم باید رشته ای که علاقمندی و رغبت بیشتری را داریم انتخاب کنیم."
توصیه اکید به داوطلبان عزیز این است که رشته‌هایی را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و بدانید تمامی رشته های علمی در دنیای امروز مفید هستند. اما در طول سال‌های گذشته داوطلبان به خاطر نام دانشگاه و نام رشته‌‌ای خاص به تحصیل در آن رشته پرداختند و بعد متوجه شده‌اند که هویت وعلایقشان  با انتخابشان یکی نیست و دچار مشکل شده‌اند. بنابراین انتخاب رشته را بر مبنای علاقه خود و هویت فردی خود انجام دهید. از خود بپرسید که واقعا خودت چه کسی هستی و چه هستی و چه باید و نباید در ذهن خود دارید و در زندگی دنبال چه چیزی می‌گردید، اگر واقعا به هنرعلاقه مندید همین رشته را انتخاب کنید و تلاش کنید تا موفق باشید، در دنیای علم رشته‌های بالا و پایین وجود ندارد. تمام رشته‌ها در جامعه کارآمد هستند و رشته ای را انتخاب کنید که باعلاقه و تلاش بیشتر می‌توانید در آن بدرخشید و نهایتاً موفقیت کسب کنید.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
کتابخوانی برای کودکان

کتابخوانی برای کودکان

در این مقاله با 10 مورد مهم در مورد کتابخوانی برای کودکان آشنا می‌شویم.

پدران، مادران و سرپرستان کودکان برای آموزش ریاضی به کودکان چه اقدامی می توانند انجام دهند؟

پدران، مادران و سرپرستان کودکان برای آموزش ریاضی به کودکان چه اقدامی می توانند انجام دهند؟

این سوال به دو بخش تقسیم می شود:

پیش از ورود به مدرسه و بعد از ورود به مدرسه.

مدیریت ترس و اضطراب در مواجهه با کرونا ویروس

مدیریت ترس و اضطراب در مواجهه با کرونا ویروس

کروناویروس بالاخره به ایران هم رسید. البته قابل پیش بینی هم بود و کاملاً طبیعی است که از این بحران سلامتی در حال گسترش، احساس نگرانی کنیم. شکی نیست که در مورد شیوع فعلی...