آزمون‌های آزمایشی المپیاد زیست شناسی 🎖اگر المپیاد زیستی هستید، قطعا پیشنهاد میشه 🎖
دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری

یکی از پر چالش‌ترین مراحل کنکور سراسری فرایند انتخاب رشته می‌باشد که باید در نهایت دقت صورت گیرد، زیرا هر گونه خطا و اشتباه در این مرحله داوطلب را از مسیر دستیابی به کسب رتبه قبولی دور می‌کند . بدین جهت متقاضیان ضمن آگاهی از اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکورمی‌توانند اولویت بندی رشته محل‌های مورد علاقه خود به بهترین شکل ممکن انجام دهند .

7 اشتباه رایج که سرنوشت کنکور شما را تحت شعاع خود قرار می‌دهد:

  1. انتخاب رشته صرفا با توجه به شانس قبولی (رتبه بومی و...)
  2. انتخاب رشته صرفا با توجه به علاقه (عدم توجه به رتبه یا شناخت کم از رشته )
  3.  انتخاب کد رشته‌ای از دوره روزانه در صورت قبولی تمایلی به ثبت نام در آن وجود ندارد.
  4. وسواس در گرایش کد رشته‌ها (البته به استثنا،برخی رشته‌ها مثل عمران)
  5. وسواس در انتخاب دانشگاه ها
  6. سپردن تصمیم‌گیری به مشاوران
  7. امیدواری زیاد به تغییر رشته و انتقال (شرایط انتقال و تغییر رشته مبهم! بر اساس تصمیم گیری افراد است و نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد).
  8.  انتخاب یک رشته نامطلوب به‌خاطر شهر یا دانشگاه آن.
  9.  استفاده از برخی انتخاب رشته‌‌های مجازی که به علت استفاده از کد رشته‌های سال قبل و به روز نبودن اطلاعات رشته/ شهرها اعتبار ندارد.

دانش‌آموزان عزیزی که در شرف یک انتخاب بسیار سرنوشت‌ساز هستید و در واقع نتیجه دوازده سال مطالعه و تلاش خود را با یک انتخاب درست می‌خواهید رقم بزنید. انتخاب رشته برای ورود به دانشگاه یک انتخاب درست و اساسی است. مهم این است که در این انتخاب ما به چند نکته دقت کنیم:

رشته‌ای را انتخاب کنید که در آن توانمندی فعالیت و تلاش و کوشش را داشته باشید و همه می گویند که بهتر است در رشته‌های تحصیلی وارد شوید که استعداد خدادادی داشته باشید. همیشه یک پرسش برای دانش آموزان وجود دارد "که  استعدادم در چه رشته ای است و استعداد ورود به چه رشته‌هایی را دارم". استعدادهای ما را فقط خدای بزرگ می‌داند، ما فقط در یک صورت می توانیم به استعدادهای خودمان پی ببریم و آن هم نگاه به  سابقه فعالیت‌های خودمان و سابقه تلاش و یادگیری‌های خودمان است، در هر زمینه‌ای که قبلاً تلاش بیشتری کرده‌اید و سرعت یادگیری بهتر و بیشتری داشته‌اید یعنی شما در همان زمینه استعداد دارید و توانمند هستید.

برخی به غلط فکر می‌کنند خداوند از روز اول ما را با استعدادهای خاصی آفریده و فقط و فقط مجاز هستیم که در آن رشته‌ها و با آن استعداد حرکت کنیم. مطالعات اخیر و یافته‌های علمی نشان می‌‌دهد شما در هر زمینه‌ای فعالیت کنید وقت بگذارید و تلاش کنید در همان زمینه هم موفق خواهید شد. پس شما در هر رشته‌ای که بر حسب علاقه خود قبول شدید، هر چه بیشتر تلاش کنید بیشتر موفق خواهید بود. توانمندترین افراد در هر رشته‌ای  کسانی بودند که بیشترین تلاش و همت و کوشش را نمودند و اینکه در هر زمینه‌ای تلاش کنیم استعداد هم‌زمان در آن رشد پیدا خواهد کرد، بر اساس جدید ترین یافته‌های بشر که درباره نورولوژی و فعالیتهای مغز است، مغز ما خاصیت انعطاف پذیری بالایی برای یادگیری در رشته‌های مختلف را دارد، بنابراین در هر زمینه‌ای تلاش و کوشش شما بالاتر باشد در همان زمینه موفق خواهید بود و فقط یک نکته می ماند "برای اینکه ما خوب تلاش کنیم باید رشته ای که علاقه‌مندی و رغبت بیشتری را داریم انتخاب کنیم."
توصیه اکید به داوطلبان عزیز این است که رشته‌هایی را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و بدانید تمامی رشته های علمی در دنیای امروز مفید هستند. اما در طول سال‌های گذشته داوطلبان به خاطر نام دانشگاه و نام رشته‌‌ای خاص به تحصیل در آن رشته پرداختند و بعد متوجه شده‌اند که هویت وعلایقشان  با انتخابشان یکی نیست و دچار مشکل شده‌اند. بنابراین انتخاب رشته را بر مبنای علاقه خود و هویت فردی خود انجام دهید. از خود بپرسید که واقعا خودت چه کسی هستی و چه هستی و چه باید و نبایدهایی در ذهن خود دارید و در زندگی دنبال چه چیزی می‌گردید، اگر واقعا به هنرعلاقه مندید همین رشته را انتخاب کنید و تلاش کنید تا موفق باشید، در دنیای علم رشته‌های بالا و پایین وجود ندارد. تمام رشته‌ها در جامعه کارآمد هستند و رشته ای را انتخاب کنید که باعلاقه و تلاش بیشتر می‌توانید در آن بدرخشید و نهایتاً موفقیت کسب کنید.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
تستی یا تشریحی؟ مساله این است.

تستی یا تشریحی؟ مساله این است.

می خوای برای کنکور درس بخونی و اول راه هستی؟ نمی دونی باید تستی بخونی یا تشریحی؟ این مقاله رو بخون تا پاسخ سوالت رو پیدا کنی.

ورزش، استرس و تحصیل

ورزش، استرس و تحصیل

شنیدی می گن عقل سالم در بدن سالم؟ البته استیون هاوکینگ مثال نقض این ماجراست! ولی قطعا خودتم خبر داری و می دونی که ورزش در بازدهی آموزشی و خستگی جسم و توان روحت چقد...

خصوصیات افراد خودشکوفا

خصوصیات افراد خودشکوفا

اصطلاح خودشکوفایی در روانشناسی مدرن، به معنی محقق ساختن توانایی و استعدادهای درونی بالقوه فرد توسط خودش است و این یعنی خودشکوفایی. هر انسانی که به دنیا می‌آید قطعا...