کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   مشاوره تحصیلی

مروری بر روش های مرور

مروری بر روش های مرور

چه طور باید مرور رو انجام داد؟ هر چند روز یک بار باید مرور کنیم؟ اگر دنبال پاسخ این سوالات هستید، توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

بسیاری از داوطلبان مرور را با دوباره خواندن اشتباه می‌گیرند. مرور به معنی یاد آوری ذهنی مطالب یاد گرفته شده است. در الگوی یادآوری کافیست عنوان اصلی را ببینید و نکات اصلی را به صورت ذهنی برای خود یادآوری کنید، سپس نکات اصلی را دیده و نکات فرعی را به صورت ذهنی تداعی کنید. در حاشیه نویسی، الگوی یادآوری ابتدای درس را ببینید و محتوای کلی درس را برای خود یاد آوری کنید. سپس عناوین پاراگراف ها را دیده و محتوای آن را یاد آوری کنید. در مورد سوالات حاشیه درس هم سعی کنید پاسخ مربوطه را در ذهن خود تداعی کنید. در فیش نویسی کافی است روی فیش یا کاغذ را ببینید تا مبحث مورد نظر در ذهن شما تداعی شود. توجه داشته باشید تست های علامت دار خود در آن مبحث را دوباره حل کنید تا تسلط شما بیشتر شود. بد نیست بدانید مرور شامل دو مرحله است:

  1. ابتدا کنترل درستی یادآوری در سرعت بالا
  2. در صورت لزوم اصلاح یادگیری و حفظ نکات فراموش شده

در مورد زمان های مناسب برای مرور بر درس‌ها، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

اول باید خلاصه نویسی یک فصل را بر اساس اصول خلاصه‌نویسی تمام کنید بعد شروع به مرور کردن آن‌ها کنید. درواقع ۱ روز بعد، ۱ هفته بعد، ۱ماه بعد، ۳ ماه بعد و ۶ ماه بعد مرورشان را انجام دهید که بر اساس اصل مرور باید اول عنوان را ببینید سپس سعی کنید مطالب اصلی و در نهایت مطالب فرعی و جزئیات را به یاد بیاورید و هر قسمت را که نتوانستید یادآوری کنید به منبع (کتاب یا جزوه) مراجعه کنید. این نحوه مرور بهترین شیوه برای به حافظه سپردن مطالب است و کارکرد مغز با این شیوه بهترین کارایی را نشان داده است. پس حتی مهم تر از اضافه کردن مطالب جدید این است که مطالب قبلا خوانده شده تثبیت شوند.

توضیح: طبق تحقیقات صورت گرفته مطالبی که یادگرفته می‌شوند در زمان های معینی فراموش می‌شوند اگر مطالب در این زمان ها مرور شوند، فراموش نشده و به حافظه بلند مدت منتقل می‌شوند. اولین مرور، پس از اتمام خلاصه نویسی فصل یا بخش مورد نظر انجام می شود. همانطور که گفته شد فواصل زمانی مرور به این ترتیب می باشد: ۱ روز بعد، ۱ هفته بعد، 1 ماه بعد، ۳ ماه بعد، ۶ ماه بعد. شما باید در تاریخ های مربوط نام فصل را در تقویم مرور خود وارد کنید و هر شب ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت برای مرور در نظر بگیرید. در این زمان تقویم مرور خود را باز کنید تا متوجه شوید باید چه فصل‌هایی را مرور کنید. مرور تمامی خلاصه ها، الگوهای یادآوری، حاشیه‌نویسی‌ها و فیش‌ها فقط باید بر اساس فواصل زمانی مرور انجام شود. همچنین نگران افزایش حجم مرورها نباشید. اگر با تراکم مرور (حداکثر 4 مبحث در یک روز) مواجه شدید می‌توانید برخی از مرورها (۱ ماه بعد، ۳ ماه بعد، ۶ ماه بعد) را چند روز جابجا کنید. اگر بخش زیادی از یک درس یاد آوری نشد و احساس فراموش کردن مطالب را داشتید، یک واحد جداگانه به مرور آن درس اختصاص دهید.

بازبینی توسط احسان شریفیان رتبه 1 کنکور سراسری ریاضی سال 95

برچسب‌ها: کنکور
  
« مقاله‌ی بعدی
این مقاله، آخرین مقاله است.
دیگر مقالات سایت
معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

انتخاب رشته:

اصلی‌ترین رقیب رشته پزشکی برای انتخاب در بین داوطلبین کنکور با رتبه‌های برتر درانت...

الفبای زندگی

الفبای زندگی

به نظر شما زندگی چیست؟

"سافار"روانشناس بزرگ ایتالیایی، الفبای زندگی را این چنین بیان می‌کند.

خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'

خویشاوند دایناسورهای 'پارک ژوراسیک'

با تحقیق مجدد توسط پژوهشگران دانشگاه امپریال کالج لندن بر روی فسیل دایناسوری که از هفتاد سال پیش در محل موزه تاریخ طبیعی فرانسه وجود دارد، کشف شد که فسیل این داینا...