کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   مشاوره تحصیلی

خلاصه نویسی هنگام مطالعه و بهترین زمانش

خلاصه نویسی هنگام مطالعه و بهترین زمانش

حتما شنیدید که همه ی مشاورها بیان می کنند در هنگام مطالعه، خلاصه نویسی فراموش نشود! اگر برای شما هم سوال شده که به چه شکل و چه زمانی خلاصه نویسی کنید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه نمایید.

در باب خلاصه نویسی، دقت به مطالب زیر می تواند راهگشا باشد.

  • مباحث به سه دسته دروس تمرینی، دروس خواندنی و دروس حفظی تقسیم بندی می شوند که متناسب با هر درس نوع خلاصه نویسی و رسم الگوهای یادآوری متفاوت است.
  1. مباحث تمرینی: مباحثي هستند که برای یادگیری نیاز به حل تمرین دارند. دروسی مانند ریاضی، فیزیک، مسائل اقتصاد، عربی اختصاصی، مسائل زیست شناسی، زبان فارسی و ... از این دست هستند. خلاصه نویسی این دروس به صورت رسم الگوهای یادآوری می باشد به این صورت که ابتدا عنوان نوشته شده، سپس نکات اصلی و در نهایت نکات فرعی نوشته شوند.
  2. مباحث خواندنی: مباحثي که برای یادگیری و حفظ کردن نیاز به استدلال دارید. مانند دین و زندگی، زیست شناسی، تعاریف فیزیک و شیمی، روان شناسی، فلسفه و ... مثال هایی از این دروس هستند. خلاصه نویسی این دروس به صورت حاشیه نویسی می باشد، به این صورت که دور کلمات مهم خط بكشيد و موارد مهم را در حاشيه كتاب خود دسته بندي نماييد. همچنين از طرح سوال در حين مطالعه استفاده نموده و سوال خود را در حاشيه كتاب بنويسيد. در اين صورت ذهن شما كنجكاو خواهد شد و مطالب را با عمق بيشتري مي آموزيد. همچنین در ابتدای درس الگوی کلی فصل را یادداشت نمایید. در این الگو صرفا مطالب را به صورت کلی یادداشت نمایید و از نوشتن جزئیات بپرهیزید. این کار به شما کمک خواهد کرد در مرور های خود مفهوم کلی فصل را سریع تر بیابید.
  3. مباحث حفظي: مباحثي که باید با تکرار مداوم آن ها را حفظ کرد و نیاز به استدلال خاصی ندارند. مانند لغات ادبیات، لغات زبان، لغات عربی، تاریخ ادبیات و ... شیوه خلاصه نویسی این دروس به صورت فیش نویسی می باشد. فیش برگه کوچکی است که یک سمت آن لغت و در سمت دیگر آن مترادف یا توضیح لغت مورد نظر خود را نوشته و سعی کنید آن ها را هر شب سی دقیقه مرور کنید.
  • در مورد فرمول های ریاضی، فیزیک، اقتصاد و.... که نیازمند استدلال هستند نیز می توانید از این روش استفاده نمایید.

در نهایت مرور مطالب را فراموش نکنید. حتما در بازه های زمانی مشخص حاشیه نویسی های خود را مرور کنید زیرا با استفاده از مرور مطالب را وارد حافظه بلند مدت خود کرده و می توانید به تسلط خوبی در آزمون های آزمایشی و در نهایت آزمون سراسری برسید. 

بنابراین مباحث را برحسب ویژگی های آن ها و روش هایی که به شما آموزش داده شده است، خلاصه نویسی کرده و در بازه هاي مرور خود قرار دهيد تا اطلاعات وارد حافظه بلند مدت شما شوند و تا با تسلط به سوالات پاسخ دهيد.

در نهایت، سوال مهم و اساسی زمان خلاصه نویسی است.

  • بهتر آن است پس از حضور در کلاس و مطالعه ی دقیق در منزل، به حل تمرینات کتاب درسی بپردازید و پس از آن تست آموزشی زده تا تسلط نسبی در موضوع مورد نظر پیدا کنید. در این صورت می توانید نکاتی که با زدن تست های متفرقه آموخته اید را به صورت چرک نویس نوشته و سپس به نوشتن خلاصه نویسی بپردازید. اگر قبل از تنظیم خلاصه پایانی فصل نکته ای در تست بود آن را در یک برگه کوچک بنویسید تا در بازنویسی آن را به بخش مربوط انتقال دهید. اگر پس از تنظیم خلاصه نویسی پایانی فصل نکته ای در تست بود آن را به انتهای خلاصه نویسی اضافه کنید. هر بخش که توسط دبیر تدریس می شود باید خلاصه نویسی آن هنگام مطالعه درس هر روز و همان روز (در چرک نویس) نوشته شود. همچنین هنگام زدن تست های آموزشی، نکات تست ها را نیز در یک برگه کوچک بنویسید. این کار را برای هر قسمت تدریس شده انجام دهید تا فصل به اتمام برسد. سپس الگوهای یادآوری (چرک نویس های کوچک) و نکاتی را که با زدن تست های متفرقه آموخته اید را جمع آوری کرده و نمودار الگوی یادآوری کل فصل را بازنویسی کنید. اگر پس از تنظیم خلاصه نویسی پایانی فصل، نکته ای در تست ها بود، آن ها را به انتهای خلاصه نویسی خود اضافه نمایید. بنابراین در هنگام مطالعه هر بخش، خلاصه نویسی های چرک نویس همان بخش را تهیه کنید و در پایان الگوی یادآوری نهایی را رسم نمایید زیر این کار به شما کمک می کند الگوی یادآوری مناسب و دقیقی داشته باشید.

در نهایت توصیه می کنیم اگر در مورد نحوه صحیح مرور مطالب درسی خود سوال دارید، این مقاله (مروری بر روش های مرور) را نیز مطالعه بفرمایید.

بازبینی توسط امیرحسین افشارراد رتبه 7 کنکور سراسری ریاضی سال 95

دیگر مقالات سایت
پیانیست کوچک!

پیانیست کوچک!

داستانی (شاید خیالی!) که خوندنش خالی از لطف نیست.

رابی 11 سال داشت که مادرش (مادری بدون همسر) او را برای گرفتن اولین درس پیانو نزد...

چگونه کمپبل را قورت دهیم؟!

چگونه کمپبل را قورت دهیم؟!

اول کمپبل را قورت بده!

این جمله تکراری با قورباغه شاید حس خوبی نداشته باشه اما تو المپیاد زیست کیه که بتونه اهمیت و اولویت کمپبل رو...

در باب معنی کلمات (لغت) در کنکور

در باب معنی کلمات (لغت) در کنکور

خیلی از دانش آموزان و کنکوری ها ممکنه با حفظ کردن و به خاطر سپردن معنی کلمات مشکل داشته باشند و به سختی از پس این کار بر بیان. به این منظور، در این مقاله قصد داریم به س...