دسته‌بندی:   سلاطین علم

ادوین هابل (اخترشناس)

ادوین هابل (اخترشناس)

ستاره شناس ادوین هابل انقلابی در زمینه اخترفیزیک انجام داد. تحقیقات او به اثبات این که جهان درحال گسترش است، کمک کرد و او یک سیستم طبقه بندی برای کهکشان‌ها ایجاد کرد که برای چندین دهه مورد استفاده قرار گرفته است.

ادوین هابل در 20 نوامبر 1889 به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل از دانشگاه شیکاگو بود و قبل از اقامت در WWI مشغول به کار شد تا در زمینه اخترفیزیک در رصدخانه کوه ویلسون در کالیفرنیا رهبری کند. کارهای انقلابی هابل شامل یافتن یک رابطه ثابت بین تغییر شکل مجدد کهکشان ها و فاصله آن‌ها است که به اثبات رساند جهان در حال گسترش است. علاوه بر این، سیستم طبقه‌بندی که او برای کهکشان‌ها ایجاد کرده است توسط محققان دیگر دهه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است واکنون به دنباله هابل معروف است.

اوایل زندگی

ادوین هابل متولد 20 نوامبر 1889 در مارشفیلد، میسوری است، پدرش جان پاول هابل و مادرش ویرجینیا لی (جیمز) هابل، ادوین هابل در سنین جوانی شروع به خواندن رمان‌های علمی-تخیلی کرد. یکی از کتاب‌های مورد علاقه وی، 20،000 فرسنگ زیر دریا از ژول ورن بود.

در سال 1898، هنگامی که 10 سال داشت، هابل و هفت خواهر و برادرش به همراه والدینشان به شیکاگو، ایلینویز نقل مکان کردند. در آنجا، هابل در دوره دبیرستان شرکت کرد و به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی، او رکورد پرش ایالت ایلینویز را شکست.

هابل بورس تحصیلی را برای حضور در دانشگاه شیکاگو در سال 1906 دریافت کرد. در حالی که در آنجا بود، وی به عنوان دستیار آزمایشگاه در کنار رابرت میلکان کار می کرد، که بعداً برای کار خود در زمینه فیزیک برنده جایزه نوبل شد. پس از فارغ التحصیلی در سال 1910، هابل شیکاگو را ترک کرد و در دانشگاه آکسفورد ثبت نام کرد، جایی که در رشته فلسفه حقوق تحصیل کرد. وی سه سال بعد از دانشگاه فارغ التحصیل شد و لیسانس فقه گرفت. در همین زمان پدر هابل، جان هابل درگذشت.

 شغل

هابل پس از تدریس کوتاه در هند در ایندیانا، برای مطالعه نجوم به دانشگاه شیکاگو بازگشت. چندی نگذشت، وی برای کمک به تکمیل ساخت تلسکوپ هوکر توسط رصدخانه کوه ویلسون کالیفرنیا استخدام شد. هابل قبل از شروع مقام جدید -که او با شور و هیجان پذیرفته بود- دکترای نجوم را به اتمام رساند، در ارتش ایالات متحده ثبت نام کرد و در جنگ جهانی اول شرکت کرد.

هابل هنگامی که در رصدخانه کوه ویلسون کار می‌کرد‌، با گرفتن عکس از طریق تلسکوپ هوکر رصدخانه و مقایسه درجه‌های مختلف درخشندگی در میان ستاره‌های متغیر Cepheid‌، اثبات کرد که کهکشان‌های دیگری نیز در خارج از کهکشان راه شیری در آن قرار دارند. در آن زمان تصور روشنی از اندازه کهکشان راه شیری وجود نداشت و از طریق تحقیقات خود‌، هابل توانست تخمین بزند که سحابی آندرومدا نزدیک به 900000 سال نوری از راه شیری فاصله دارد. بنابراین ، باید کهکشانی را تشکیل دهد. سحابی آندرومدا بعداً ثابت شد که بسیار دورتر است، در تقریباً 2.48 میلیون سال نوری (از طریق تجزیه و تحلیل‌های بیشتر در مورد نشانه‌های فضایی نور ستاره‌ها). سحابی آندرومدا بعدها به کهکشان آندرومدا تغییر نام داد.

در اواسط دهه 1920، هابل تحقیقات جدیدی را به همراه ستاره شناس، میلتون هیمسون در مورد تغییرات طیفی کهکشان‌ها و مسافت‌های منحصر به فرد‌، به ویژه در رابطه با روابط آنها با زمین‌، انجام داد. او و هیمسون سپس تحقیقات خود را در سال 1929 منتشر كردند و این نظریه را مبنی بر تغییر مجدد نورهای كهكشان‌ها -كه نشان می‌دهد كهكشان‌ها از همدیگر دور می‌شوند– بیان کردند. تحقیقات این دو مرد بسیار مورد استقبال واقع شد.

در سال 1936، هابل The Realm of Nebulae را منتشر کرد ، قطعه ای تاریخی و توضیحی در مورد تحقیق خود در زمینه نجوم برون گرایی. هابل تا سال 1942 در رصدخانه کوه ویلسون مشغول به کار بود، هنگامی که وی برای کار در آبرادین در مریلند در طول جنگ جهانی دوم به کار خود ادامه داد به خاطر خدمات خود در زمان جنگ، در سال 1946، مدال شایستگی دریافت کرد.

زندگی شخصی

هابل در 26 فوریه 1924 با گریس بورک ازدواج کرد. این زوج هیچگاه فرزندی نداشتند.

مرگ و میراث

هابل همچنان تحقیقات خود را در رصدخانه کوه ویلسون و همچنین رصدخانه پالومار در کالیفرنیا انجام داد تا اینکه در 28 سپتامبر 1953 درگذشت. وی دچار سکته مغزی شده بود که در اثر ترومبوز مغزی ایجاد شده بود و در آن زمان 63 سال داشت.

کار هابل در زمینه نجوم واقعاً انقلابی بود. با نشان دادن وجود کهکشان‌های دیگر، دانشمندان ایده بهتری از مفهوم اندازه جهان و احتمال سیارات دیگر داشتند. سیستم طبقه بندی برای کهکشان‌هایی که او ایجاد کرده است (اکنون به عنوان دنباله هابل شناخته می‌شود) تقریباً یک قرن توسط محققان دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

کار هابل با هاسونون به تقویت این نظریه که جهان در حال گسترش است کمک کرد. از آن زمان، با این حال، تئوری جهان در حال گسترش است که به طور عمده توسط دانشمندان در سراسر جهان پذیرفته شده است. کار پژوهشی هابل و هاسونون همچنین به اثبات این که کهکشان ها باید از نقطه مبدأ اصلی نشات گرفته باشند، کمک کرد و توسط برخی دانشمندان برای پشتیبانی از نظریه بیگ بنگ استفاده شد- یکی از محبوب ترین نظریه‌ها در مورد خاستگاه جهان ، که نخستین بار توسط ژرژ لماجر پیشنهاد شد.

هابل یکی از مشهورترین اخترشناسان جهان است. وی علاوه بر دریافت مدال شایستگی (1946)، دریافت کننده مدال فرانکلین (در فیزیک) ، لژیون شایستگی، مدال بروس و مدال طلا (از انجمن نجوم سلطنتی). ناسا به عنوان ادای احترام به فعالیت های پیشگامانه هابل در اخترفیزیک ، تلسکوپ فضایی هابل را نامگذاری کرد. تعداد بی شماری از امکانات دانشگاه، یک سیاره، یک سیارک و بخشی از بزرگراه در میسوری نیز به نام وی نامگذاری شده‌اند.

The 100-inch Hooker telescope at Mount Wilson Observatory that Hubble used to measure galaxy distances and a value for the rate of expansion of the universe

نوشته نهال بالین پرست

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
اتوبوس مرگ

اتوبوس مرگ

وقتی قرار بود بیست و دومین مسابقه و نخستین سمینار ریاضی دانشجویی کشور در روزهای بیست و سوم تا بیست و پنجم اسفند ماه سال ۱۳۷۶ در گروه ریاضی دانشگا...

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دی‌ان‌ای و طول عمر انسان‌های کهن

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌ا...

معرفی رشته مهندسی پزشکی

معرفی رشته مهندسی پزشکی

امروزه دانشمندان مهندسی پزشکی به کمک متخصصان دیگر می‌کوشند که چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی یا رگ مصنوعی را اختراع کنند. علم مهندسی پزشکی به ساخت اعضای مصنوعی مکانیکی یا...