دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

در باب زمین شناسی

در باب زمین شناسی

به قلم سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی سال 94

درس زمین شناسی، یکی از دروس پایه در رشته تحصیلی علوم تجربی است که در پایه یازدهم تدریس می‌شود و یکی از دروس موجود در کنکور سراسری است که بر رتبه کشوری داوطلبان رشته تجربی تاثیر بسزایی دارد. ضریب درس زمین شناسی در زیرگروه های مختلف رشته تجربی:

زیر گروه 1 : 0 (رشته های پزشکی در این زیر گروه قرار دارند)
زیر گروه 2 : 1
زیر گروه 3 : 4 (رشته های زمین شناسی و دبیری زمین شناسی در این زیر گروه قرار دارند)
زیر گروه 4 : 1
زیر گروه 5 : 1

مشاهده می کنید به جز زیر گروه یک برای دیگر رشته ها این درس موثر خواهد بود و بیش ترین تأثیر آن در رشته های زیر گروه ۳ است.
این درس در بعضی از رشته‌ها مانند: داروسازی، زمین‌شناسی و شیمی دارای ضریب غیر صفر است و برای بقیه رشته‌ها دارای ضریب صفر است. به همین دلیل، اکثر دانش آموزان از مطالعه درس زمین شناسی و پاسخ دادن به سؤالات آن صرف‌نظر می‌کنند.
اما داوطلبین نباید تنها به رشته های پزشکی و دندان پزشکی فکر کنند. ممکن است عملکرد شما در کنکور سراسری به طوری باشد که بخواهید در رشته های دیگر مانند داروسازی انتخاب رشته نمائید، که درس زمین شناسی برای آن اهمیت ویژه ای دارد.
همان طور که گفته شد درس زمین شناسی در رتبه کشوری داوطلبان، تأثیر به سزایی دارد درنتیجه این درس در قبولی رشته هایی که پذیرش در آن ها به صورت کشوری است موثر خواهد بود بنابراین دانش آموزان نباید این درس و نه هیچ درس دیگری را حذف کنند و مطالعه هر چند کم این درس بسیار توصیه می شود. داوطلبان می‌توانند با مطالعه زمین‌شناسی، حتی در سه یا دو ماه قبل از آزمون سراسری درصد مناسبی در این درس کسب کنند.

مطالعه این درس برای دو گروه از داوطلبان رشته تجربی اهمیت دارد:

 1. داوطلبان سطح قوی و در واقع تراز بالا به درصد ۱۰ تا ۳۰ در این درس نیاز دارند چرا که بسیار بر رتبه کل این داوطلبان تاثیر گذار خواهد بود.
 2. داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه رشته داروسازی، شیمی، زمین شناسی و یا بقیه رشته های زیر گروه سه را بخوانند باید از هر ۱۰ تست به ۲ تست پاسخ دهند.

بودجه بندی درس زمین شناسی در کنکور سراسری:
در کنکور سراسری سال 98 از فصل های 1، 3 و 7 هر کدام 4 تست، از فصل های 4، 5 و 6 هر کدام 3 تست، از فصل 2 ، 3 تست و 4 تست ترکیبی طراحی شده است.

روش مطالعه زمین شناسی کنکور

 1. ابتدا بر روی کل کتاب یک مرور کلی داشته باشند. همانند آن چه برای امتحانات پایان سال خود در سال یازدهم انجام دادید.
 2. سعی کنید بخش هایی که به کل و یا مقدار زیادی از آن را فراموش کرده اید به طور کامل بررسی و نکته برداری نمایید. برای این درس می توانید در هفته یک روز را وقت بگذارید تا مرور اولیه خود را تکمیل کنید. اگر در کنکورهای آزمایشی نیز شرکت می کنید، بهترین کار پیشروی مطابق بودجه بندی آزمون است.
 3. برای مطالعه و یادگیری بهتر درس زمین شناسی، مطالب را به صورت اجمالی و گذرا بخوانید تا ایده کلی آن را به دست آورید.
 4. بعد از انجام این کار، مطلب را به صورت دقیق بخوانید و زیر نکات مهم و کلیدی آن مطلب را خط بکشید.
 5. اشکال زمین شناسی، شناسایی عناصر تشکیل دهنده لایه ها، مواد مذاب، انواع گسل و انواع امواج زلزله را به دقت بررسی کنید.
 6. خلاصه نویسی در یادگیری و مرور این درس بسیار اهمیت دارد. نکات مهم را در گوشه کتاب حاشیه نویسی کنید مطالب مهم به صورت نمودار درختی، شبکه‌ای، جدول‌ها، شکل‌ها و … بنویسید. با این کار می توانید در مطالعه های بعدی در مدت زمان کمتر، مطالب بیشتری را یاد بگیرید و این مطالب بیشتر در ذهنتان بماند.
 7. یادتان باشد بیست و چهار ساعت و همچنین یک هفته بعد نیز می‌بایست مطالب را دوباره مرور کنید. مرور مطالب بهتر است از روی خلاصه‌هایی که تهیه کرده‌اید صورت بگیرد. خلاصه برداری های خود را به صورت هفتگی مرور کنید. در روزهای بعد از عید هم حتماً مرور این درس را در برنامه خود بگنجانید.
 8. پس از مطالعه اولیه و به فاصله یک روز از مرور پایان هفته این درس، وقت آن است که تست‌بزنید. در زمان مرورهای جامع پس از عید نیز باید به تست های ترکیبی پاسخ دهید و سپس در هفته‌های نزدیک به کنکور، حتماً تست‌زنی سرعتی داشته باشید.
 • با توجه به اینکه منابع درس زمین شناسی محدود است بهترین کار این است که فصل های مشترک خود با کتاب های نظام قدیم را یافته و آن ها به شکل جداگانه در کنکورهای ۱۰ سال گذشته مشخص کنید و هر هفته برخی از تست های آن ها را تمرین کنید. بررسی تست‌های سال‌های قبل آزمون سراسری بسیار مهم است؛ زیرا تقریباً نیمی از پرسش‌ها در این درس، در سال‌های قبل (به صورت پرسش‌های مشابه) به گونه‌ای آمده و تکراری است؛ پس فراموش نکنید که برای یادگیری و نتیجه‌گیری بهتر، حتماً تست‌های سال‌های قبل کنکور را به دقت مطالعه نمایید.
 • جواب دادن به سؤالات زمین‌شناسی نیاز به تکنیک زیادی ندارد و شما براحتی و بدون صرف وقت چندان زیادی، می‌توانید از رمزگذاری و تصویر سازی برای یادگیری این درس کمک بگیرید.

برای مطالعه درس زمین شناسی، حتماً به مطالب زیر توجه کنید:

 1. درس زمین شناسی، در مقایسه با برخی دیگر از دروس رشته علوم تجربی، مانند زیست شناسی و شیمی، از اهمیت کمتری برخوردار است؛ پس زمانی مطالعه این درس را در برنامه خود بگنجانید که حتماً وقت کافی را برای مطالعه دروس مهم‌تر درنظر گرفته باشید.
 2. کتاب درسی را یک بار به صورت روزنامه‌وار بخوانید و قسمت‌هایی را که مهم‌تر است علامت بزنید و از آنها نکته‌برداری کنید.
 3. مطالب کتاب را به صورت گام به گام خوانده و تا مطلب قبلی را فرا نگرفته‌اید، مطلب جدید را شروع نکنید.
 4. در بعضی از قسمت ها برای خودتان شکل ترسیم کنید و از روی شکل برای خودتان توضیح دهید.
 • دانش آموزانی که می خواهند مطالعه زمین شناسی را در ماه آخر شروع کنند، باید یک دور فصل را بخوانند و سپس نکات تستی و پاسخ های تشریحی تست های کتب آموزشی رو حفظ کنند و دائماً این تست ها را مرور کنند. پس انتخاب یک کتاب تستی با پاسخ های خوب خیلی اهمیت دارد.

و اما در آخر به صورت خلاصه روش مطالعه زمین شناسی را از زبان خانم سارا همتی رتبه 1 کنکور سراسری 94 بخوانید:

درس زمین شناسی شاید درسی باشد که هر کسی قصد نداشته باشد این درس را بخواند. ولی اگر بخوانید یا علاقه داشته باشید، مخصوصا اگر رشته داروشناسی تصمیم دارید بخوانید که حتما باید بخوانید و برای رتبه هم تا حدی ممکن است موثر باشد. ولی در کل چیزی که مهم است این است که زمین شناسی واقعا خواندن نیاز دارد یعنی جوری نیست که شما بگویید یکی دو روز مانده به کنکور کل زمین شناسی را میخوانم، بعضی سال ها هست که سوالا راحت هستند ولی اکثرا سوالات زمین شناسی مثل سوالات زیست شناسی می شود، یعنی سوال ها به گونه ای است که حتما باید مطلب را مفهومی و عمیق فهمیده باشید.

به خاطرهمین اگر واقعا قصد دارید زمین شناسی را در کنکور جواب بدید بالاخره خوب هست و بستگی به علاقه شما به رشته های دیگر هم دارد.

شما همزمان با آزمون های قلم چی (یا آزمون های آزمایشی دیگر) که متن کتاب را می خوانید و سعی هم کنید که سطحی هم نخوانید (یعنی در سطح حفظ کردن معمولا جواب نمی دهد)، سعی کنید معمولا همان طوری که زیست خواندید مفهموم آن را درک کنید و مطالب را به هم ربط دهید و حتی بعضی اوقات لازم است نکته ترکیبی در بیارید و سپس می توانید از بعضی از کتاب های خلاصه وار مثلا کتاب های تستی هم هستند که خیلی کم تست تالیفی دارند و تست های کنکور هم که همزمان میتونید حل کنید برای هر آزمون قلم چی. یعنی هر مبحث را که برای آزمون قلم چی می خوانید یک سری تست کنکور هم برای آن بزنید که متوجه شوید چگونه از این درس سوال مطرح می شود. اگر به این ترتیب پیش برید خیلی هم نیاز ندارید که وقت بگذارید و در همین دو هفته تا هر آزمون قلم چی در حد 2-3 ساعت می توانید زمین شناسی را مطالعه کنید و خیلی هم خوب امتحان بدید و آخر سر هم می بینید که همه مطالب یادتون هست و می توانید از مطالبش استفاده کنید و با وقت خیلی کمی زمین شناسی را بزنید و تا سطح خیلی خوب هم مثلا تا حد 100درصد هم در برخی سال ها اگر سوال ها خیلی سخت نباشند میشه زد.

با بازنویسی نهال بالین پرست

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
شانس

شانس

ریچارد وایزمن روانشناس دانشگاه هارتفوردشایر: مطالعه برای بررسی چیزی که مردم آن را "شانس" می خوانند، ده سال قبل شروع شد. چرا برخی مردم بی وقفه در زندگی "شانس" می آورند د...

ورزش، استرس و تحصیل

ورزش، استرس و تحصیل

شنیدی می گن عقل سالم در بدن سالم؟ البته استیون هاوکینگ مثال نقض این ماجراست! ولی قطعا خودتم خبر داری و می دونی که ورزش در بازدهی آموزشی و خستگی جسم و توان روحت چقد...

پنج اصل در پرورش فرزند

پنج اصل در پرورش فرزند

پرورش فرزند یکی از مهم‌ترین مسائل زندگی است. پدرها و مادرها مسئول فرزندان خود هستند. هر چه والدین در پرورش و تربیت فرزند آگاه‌تر باشند، فرزندان سالم‌تر و...