دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

در باب ریاضیات تجربی

در باب ریاضیات تجربی

به قلم سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی سال 94 و روژین داریوش همدانی رتبه 11 کنکور تجربی سال 93

یکی از دروس بسیار تاثیرگذار بر رتبه فرد در کنکور سراسری، درس ریاضی است. ریاضیات شامل علائم، فرمول‌ها، روش‌های ویژه و کتاب‌های درسی‌ای است که سخت به نظر می‌آیند و کلمات و اصطلاحات منحصربه‌فرد زیادی دارد. اگر داوطلبان بتوانند این درس را به روش صحیح مطالعه کنند، درصد و در نتیجه رتبه خوبی کسب خواهند کرد. برخلاف دروس دیگر، یادگیری ریاضی به صورت حفظی ممکن نیست. هرچند هم که حفظیات شما قوی باشد اما جهت موفقیت در آن، باید مسائل را بر روی کاغذ تمرین و حل کنید تا به توانایی لازم دست یابید.

در درس ریاضی مباحث بسیار به هم وابسته هستند و اگر فصلی را به خوبی یاد نگرفته باشید، ممکن است در مباحث بعدی به مشکل برخورد کنید. پس باید کتاب های دهم، یازدهم و دوازدهم که منبع اصلی کنکور هستند را به ترتیب مطالعه کنید تا در مباحث مرتبط بعدی مشکلی به وجود نیاید. ریاضیات یک موضوع زنجیره‌ای است. چیزی که در یک روز معین درس داده می‌شود بر اساس آموخته‌های روز قبل از آن است. همین که عقب افتادید، دوباره رسیدن به درس سخت می‌شود. آماده شدن برای امتحان، آن هم در دقایق آخر، به شما کمک نخواهد کرد. باید در همه‌ی کلاس‌ها شرکت کنید و پابه‌پای معلم‌‌تان پیش بروید. بعد از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه‏‌ی کتاب درسی می‏رسد که باید خط به خط آن را بخوانید و تمام مثال‌‏ها و تمرین‏‌های حل‌شده و حل‌نشده را حل کنید. تعدادی از تست‏‌های کنکور سراسری، عیناً از مثال‏‌ها و تمرین‏‌ها و نکته های متن درس مطرح می‌‏شود. از تمرین‌ها و مثال های کتاب به سادگی گذر نکنید. اولین مرحله از مطالعه، یادگیری است؛ زیرا تا درست و مفهومی یاد نگیریم، نمی‌‏توانیم سؤالات ریاضی را به درستی پاسخ دهیم؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده کنیم. ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از کلاس، جزوه و کتاب درسی. شما داوطلب عزیز باید به دقت در کلاس، درس را از دبیر بیاموزید، سپس در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه، مطالعه کرده و مثال‏‌ها را مجدداً حل کنید.

پس از مطالعه هر مبحث باید به تمرین مسائل آن بخش بپردازید تا آن مبحث به خوبی در ذهنتان تثبیت شود. شما نمی‌توانید ریاضیات را فقط با خواندن و گوش دادن یاد بگیرید. قسمت زیادی از یادگیری ریاضیات به تمرین کردن فعالانه بستگی دارد. این بدان معنی است که شما حتماً باید همه‌ی تکالیف و وظایف محوله‌ی درسی خود در ریاضیات را انجام دهید. یاد گرفتن چگونگی استفاده از فرمول‌ها و روش‌ها، حیاتی است.

حل تست های آموزشی در این مرحله بسیار حائز اهمیت است. در این جا زمان تست زدن مهم نیست، بلکه یادگیری تمام نکات تست و به‌کارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست، مهم است. هنگام حل تست آموزشی می‌‏توانید از جزوه یا کتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست کمک بگیرید. تعداد تست‏‌های آموزشی باید به اندازه‏‌ای باشد که تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد. به هنگام حل سوالات تستی سعی کنید حتما به جواب درست برسید. همچنین می توانید از معلم، دوست و یا هر فرد دیگری که می تواند به شما کمک کند، بپرسید و به یادگیری آن بخش بپردازید. چون حجم مطالب درسی و تنوع آن‏‌ها زیاد است، نباید تعداد تست‏‌های تمرینی به قدری زیاد باشد که از مباحث دیگر عقب بیفتید؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه‌شده انتخاب کنید. اگر مبحثی را به طور کامل نخواندید، به حل تست‏‌های تمرینی نپردازید. باید یادتان باشد هدف شما در این مرحله این است که روش حل و نکات تست ها را یاد بگیرید و حتی اگر همه تست های آموزشی رو غلط جواب دادید یا اصلا نتوانستید حل کنید نا امید نباشید چون شما هنوز در حال یادگیری هستید و طبیعی است که نتوانید خیلی از تست ها را حل کنید. مهم این است که نکات تست ها را استخراج کنید و روش حل هر تیپ تست را یاد بگیرید.

پس از حل تست‌های آموزشی، نوبت خلاصه ‏نویسی است. مباحثی را که مطالعه و چند تست آموزشی از آن حل کردید خلاصه ‏نویسی کنید. سعی کنید در خلاصه ‏نویسی، تمام مطالب و نکات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه ‏نویسی، مبحث مطالعه ‌شده‏ ی مرحله‌ی اول مطالعه که یادگیری است، به پایان می‌‏رسد. خلاصه برداری و نوشتن نکات مهم، برای مرور مباحث بسیار مفید و حائز اهمیت می باشد.

برخی از داوطلبان بر این باورند که باید از همان ابتدا به سراغ تست ها رفته و با نکات تستی آنها را حل کنند. در حالی که شما باید پس رسیدن به یک تسلط نسبی به حل تست ها بپردازید. در ضمن حل سوالات صرفا با استفاده از نکات تستی یا کنکوری ممکن است برای برخی سوالات مفید بوده و موجب ذخیره زمان آزمون گردد اما همه سوالات را نمی‌توان به این شیوه پاسخ داد، بنابراین بهتر است با تمام راه حل های موجود برای سوالات مختلف آشنا باشید، به نحوی که با مشاهده صورت سوال حداقل یک راه حل به ذهن شما خطور کند. سعی نکنید که روش خود را در ریاضیات حفظ کنید. فرمول‌ها و روش‌های بسیار زیادی در ریاضیات وجود دارد. سعی کنید که بر روش‌های کلیدی مسلط شوید. این کار میزان اطلاعاتی را که باید به خاطر بسپارید کاهش خواهد داد.

تست زدن بسیار، به شما این توانایی را می دهد که متوجه شوید کدام سوال وقت گیر بوده، کدام سوال به راحتی قابل حل است و یا از عهده کدام سوال برنمی‌آیید.

برای هر سوالی که به حل آن مشغول می شوید، زمان بگیرید! اگر زمان زیادی به طول انجامید علت را جویا شوید. ممکن است راه حل اشتباهی را انتخاب نموده باشید که در این صورت باید به دنبال راه سریع تری بگردید. در صورت وقت گیر بودن خود سوال کنار سوال علامت زده و مجددا آن را حل و مرور کنید.

در صورتی نمیتوانید تستی را حل کنید، بلافاصله به سراغ جواب تشریحی آن نروید. شاید با صرف اندکی وقت بتوان به پاسخ درست رسید. اما اگر زمان گذاشته و به جواب درست نرسیدید، می توانید به پاسخ نامه رجوع کنید.

به هنگام حل سوالات و تست های ریاضی نکات جدید را یادداشت نمایید و سپس مرور نمایید. دقت کنید که برای هر بار تست زدن نیاز نیست به درس‌نامه های موجود مراجعه کنید، به گونه ای بر مباحث تسلط داشته باشید که با مشاهده صورت سوال بدانید کدام راه حل مناسب تر است. اگر برای حل سوالی نیاز به جزوه دارید یعنی به تسلط کافی دست پیدا نکردید و باید وقت بیشتری برای یادگیری آن مبحث صرف کنید. هم چنین برای سوالاتی که از قبل حل نکرده مانده اند و یا به غلط حل شده اند، حتماً علامت‏گذاری کنید؛ زیرا در این تست‏‌ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف کنید.

چون حجم مطالب در درس ریاضی زیاد است؛ ممکن است بعضی از مطالبی را که قبلاً مطالعه کردید، فراموش کنید. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره کنید. در این مرحله از مطالعه می‏‌توانید هم از جزوه و هم از خلاصه ‏نویسی‌‏ها استفاده کنید. پس از خواندن آن‌‏ها و یادآوری نکات، بهتر است به سراغ تست‏‌های علامت‏‌گذاری‌شده بروید و آن‌‏هایی را که قبلاً اشکال داشتید، مجدداً حل کنید و اگر زمان داشتید، تعدادی تست جدید از آن مبحث حل کنید. هر اندازه بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر کنید، آماده ‏تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏‌کنید. خلاصه نویسی مطالب و نکته برداری آن ها در دوره های بعدی مطالعه و مرور، بسیار مفید است. به یک بار مرور اکتفا نکنید. فرمول های ریاضی بسیار فرار و گاهی مشابه یک دیگر هستند. هر چند روز یک بار برگردید و مجددا نکات را مرور و سوالات بیشتری حل کنید.

نکات مهم

  • خیلی از دانش آموزان رشته تجربی نمی‌دانند درس ریاضی را از کجا باید شروع کنند و اکثرا این بهانه را دارند که پایه امان ضعیف است و هر وقت وارد مبحثی میشویم میبینیم پیش نیاز آن را بلد نیستیم.
  • آمار، احتمال، دنباله ها و تصاعد با دیگر مباحث ریاضیات ارتباط و پیوستگی کمتری دارند. یعنی لازم نیست برای جواب دادن به سوالات آن‌ها پایه ریاضی قوی ای داشته باشید.  
  • در ریاضی تمام مباحث می توانند باهم ترکیب شوند و سوالات ترکیبی سخت تری بسازند.
  • ریاضی درسی نیست که با حفظ کردن و روخوانی بتوانید به تسلط کافی در آن برسید. باید دست به قلم بشید و حل کنید. به هیچ وجه به این اکتفا نکنید که این تیپ سوال مثلا به فلان روش حل می شود و دیگر نیازی نیست روی کاغذ حل کنم چون خیلی ریزه کاری ها و نکات را در حین حل کردن متوجه خواهید شد. حتما سوالات رو کامل حل کنید و به جواب آخر برسید. گاهی در حین حل سوال به اشتباهات رایج خودتان پی خواهید برد و این اشتباهات را در آزمون های آزمایشی و کنکور به احتمال کمتری تکرار خواهید کرد. موقع حل سوال تشریحی یا تست زدن ریاضی هم مثل شیمی و فیزیک هیچوقت نباید از ماشین حساب استفاده کرد چون ذهن تنبل می شود. در جلسه کنکور کسی حق استفاده از ماشین حساب را ندارد.

چند ساعت در هفته ریاضی بخوانیم؟

برای یک دانش آموز یا فارغ التحصیل تجربی، که در دروس مختلف به یک اندازه ضعیف یا قوی است حداقل ۱۲ درصد (یک هشتم) از ساعت مطالعه هفتگی باید صرف درس ریاضی شود. مثلا اگر ساعت مطالعه یک داوطلب تجربی ۵۵ ساعت در هفته است، باید حداقل ۷ ساعت را به ریاضی اختصاص دهد. البته با توجه به وضعیت درسی هر داوطلب این مقدار مطالعه قابل تغییر است.

ارزیابی سوالات ریاضی و اشتباهات آزمون ها را جدی بگیرید

سوالات ریاضی آزمون را عصر جمعه روز آزمون ارزیابی کنیم و ببینیم ایراد ما چه بوده که بعضی سوالات را غلط جواب دادیم یا نتوانستیم جواب بدهیم و سفید گذاشتیم. آیا مشکل کم آوردن وقت، عدم تسلط کافی، شک داشتن به پاسخ، شانسی پاسخ دادن، بی دقتی اشتباه محاسباتی و هزار ایراد دیگر باعث پاسخ غلط به تست ها است. باید این خطاها را شناسایی کرده و یادداشت کنیم و دفعه بعد مراقب باشیم تا آن‌ها را تکرار نکنیم. بعد از هر ازمون حتی سوالاتی که درست حل کردیم را باید بررسی کنیم شاید بتوانیم با راه خیلی سریع تری به پاسخ برسیم. اگر این اشتباهات شناسایی شوند به تدریج درصد ریاضی در آزمون ها افزایش می یابد.

 و اما در آخر روش مطالعه ریاضی را به صورت خلاصه از زبان خانم سارا همتی رتبه 1 کنکور سراسری 94 بخوانید

مطالعه ریاضی هم تقریبا شبیه به فیزیک هست. برای هر مبحث اول باید مفاهیم اصلی اون مبحث رو از معلم یا درس‌نامه یاد بگیرید و بعد از اون تست‌های آموزشی بزنید برای جا افتادن مطلب، و یاد گرفتن تست‌های روتین اون مبحث. (توی هر مبحث تست‌هایی هست که سال‌های مختلف تکرار شده و کلیتش یکیه فقط اعداد یا ادبیات سوال فرق داره) بعد از اینکه این تست‌ها رو یاد گرفتید باید تکرار و تمرینشون کنید تا سرعتتون بره بالاتر و اگر وقت داشتید می‌تونید برید سوالات سطح بالاتر رو حل کنید تا کاملا مسلط بشید به اون مبحث.

دفعات بعدی هم برای مرور دیگه لازم نیست کل تست‌ها رو دوباره حل کنید، همون تست‌های آموزشی که اول زدید بعلاوه تست‌هایی که بار اول غلط حل کردید رو اگه مرور کنید کافیه.

ریاضی درسی است که باید در سر کلاس یاد گرفته شده باشد و به خاطر همین بعد از اینکه سر کلاس درس را یاد گرفتید با توجه به اینکه امتحان آزمون آزمایشی تون ممکن است منطبق باشد یا نباشد، که اگر مطابق باشد که خیلی خوب است یعنی همزمان که دبیر درس می دهد و مطمئنا یه سری تمرین هم توسط دبیر داده می شود، شما می توانید تمرین ها را در منزل حل کنید و از طرفی هم شما می توانید تست های اضافه تری بزنید. برخی از کتاب ها هم بعضی از درس نامه هایشان نکات جالبی در خود دارند، یعنی شما همزمان که تمرین های یک درس را می زنید دبیر شما ممکن است از شما امتحانی بگیرد که آن امتحان قبل از امتحان کنکور آزمایشی باشد که اکثرا هم این طور می شود و مخصوصا برای درسی مانند ریاضی همیشه دبیر جلو تر از برنامه های آزمون های قلم چی و .... امتحانی برگزار می کند، که البته اگر هم نباشد همان طور که گفتیم چندان فرقی نمی کند و شما می توانید همزمان با اینکه دبیر درس و تمرین می دهد، شما تمرین ها را حل کنید و کنار ان تست ها را هم بزنید.

سپس نزدیک آزمون که می رسیم می توانید به جای اینکه برگردید و جزوه دبیر را مطالعه کنید، درسنامه آن کتاب کمک آموزشی را  که دارید مانند مهر و ماه یا گاج یا هر کتاب دیگری مطالعه کنید و نکات اضافی آن را هم وارد جزوه دبیر خود کنید و تست های آن ها را هم که زدید، یعنی در طول آن مدت تست ها را تقسیم بندی کنید که برسید که اگر دبیر جلو جلو درس داده باشد که خیلی بهتر است، شما فرصت دارید همزمان با تدریس دبیر تست ها را کامل بزنید و دبیر هم اگر امتحان بگیرد که چه بهتر چون اگر یک دور کامل برای امتحان دبیر ریاضی را خوانده باشید شاید بعد از آن دیگه اصلا نیازی نباشد که ریاضی بخوانید یا حتی تست بزنید در واقع همان جزوه دبیر به همراه نکاتی که از درسنامه کتاب های آموزشی یادداشت کرده اید کافی است.

ولی اگر خواستید تست هم داشته باشید می توانید تست های مهم، درواقع آن تست هایی که هنگام تمرین کردن مهم بودند را نشان دار کنید و نزدیک امتحان برگردید و ان ها را برای خود حل کنید تا مرور شوند یا اگر باز هم حس می کنید که تست ریاضی کم دارید با توجه به اینکه تست های کمک آموزشی هم تکراری می شوند چون معمولا سوالات کنکور هستند می توانید سوال های آزمون های دیگر مانند گاج و گزینه دو و ... را علاوه بر قلم چی که امتحان می دهید (خانم همتی روی آزمون های قلمچی تاکید بیشتری دارند) از سایت های اینترنتی پیدا کنید و آن ها را از خودتان امتحان بگیرید. یعنی دقیقا وقت بگذارید و بیشتر هم مهم آن وقت های نقصانی است یعنی حتی کمتر از آن زمانی که لازم است برای یک امتحان وقت بگذارید و آن ها را از خود امتحان بگیرید و حل کنید. قبل از اینکه آزمون قلم چی را در روز جمعه امتحان دهید، پنجشنبه یا چهارشنبه سوالات ریاضی گاج را حل کنید که هم یک مروری می شود و هم اینکه یک سری تست جدید هستند وهم اینکه دیگر تست های تکراری کنکور را نمی زنید که دوباره در موقع جمع بندی هم قرار است آن ها را جمع بندی کنید. همچنين بهتر است در روز دوشنبه يا سه شنبه ي قبل آزمون، آزمون غير حضوري را کار کنيد تا بتوانيد اشکالات نهايي خود را متوجه شويد و روي آن تيپ سوال‌ها بيشتر کار کنيد تا مطمئن شويد به تسلط نهايي رسيده ايد.

حال به توضيح دقيقتر درمورد تست زني رياضي مي پردازيم

براي تست زني اين درس، يک نکته ي بسيار مهم وجود دارد. اينکه هر فصل و به تبع آن هر مبحث داخل آن، يکسري "تيپ هاي" سوالي دارد. بعضي تيپ‌ها بسيار معروف هستند و قلق خاص خود را دارند که بايد در دور اول تست زني يعني تست‌هاي آموزشي، آن‌ها را تشخيص دهيد. راه تشخيص آن‌ها هم اينطور است که ميبينيم مثلا در هر 10 سوال آن مبحث، 3 سوال از اين تيپ آمده است. پس قطعا تيپ بسيار مهمي محسوب مي شود! حال اگر فرصت کافي براي تست‌هاي زيادتر مهارتي داريد، حتما تعداد زيادي بزنيد تا راه حل اين تيپ سوال ها ملکه ي ذهن شما شود. اما اگر فرصت کافي نداريد (براي مثال بعد از عيد يکي از مباحث نيمسال دوم سال دوازدهم را تازه مي خواهيد شروع کنيد)، بهترين کار با توجه به زمان باقي اين است که تيپ هاي مختلف سوالي را به ترتيب اولويت و پرتکرار بودن يادداشت کنيد. حال ممکن است از هر مبحث مثلا مبحث معادله ي درجه 2، 5 يا 6 تيپ مهم سوالي را در گنجينه ي خود داشته باشيد! اکنون با توجه به فرصت باقي، از هر تيپ تعداد مشخصي تست که براي شما ميسر مي باشد، حل کنيد. مثلا از تيپ مهم تر 20 تست، تيپ بعدي 15 تست و الي آخر. اينگونه مي توانيد در يک آزمون استاندارد، از هر 10 سوال آن مبحث حداقل به 6 سوال پاسخ دهيد درحالي که زمان قابل توجهي هم براي تست‌هاي آن مبحث نتواستيد بگذاريد.

در نهایت کتاب هایی که از نظر آقای محسن راستکار رتبه 2 کنکور تجربی سال 1398 برای درس ریاضیات تجربی مناسب است، به شرح زیر می باشد: (به ترتیب از آسان به سخت)

کتاب ریاضیات تجربی خیلی سبز و کتاب ریاضیات تجربی الگو پیشنهاد ایشان می باشد. همینطور کتاب ریاضیات تجربی جامع کنکوری و همینطور تک منبع ریاضیات تجربی پیشنهادی ایشان، کتاب ریاضیات تجربی گلابی می باشد.

دیگر مقالات سایت
از کوزه همان برون تراود

از کوزه همان برون تراود

هر فردی دروجود خود کوزه ای دارد که با عقاید، تفکرات، بایدها و نبایدها و دانشی که از محیط اطرافش می گیردکسب می کند، پر می گردد.

&nbs...

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

گرگور مندل راهب اتریشی بود که از طریق آزمایشات در باغچه خود اصول اساسی وراثت را کشف کرد. مشاهدات مندل به پایه و اساس ژنتیک مدرن و مطالعه وراثت تبدیل شد و او به طور گستر...

خجالت و شرم

خجالت و شرم

اغلب احساس شرم با احساس گناه اشتباه گرفته می‌‌شود و در واقع در گفتگوهای روزانه این دو کلمه به یک معنی‌ به کار می‌‌روند مثل این جمله: «نگا...