دسته‌بندی:   مجله‌ی علمی

سرنخی از چگونگی بزرگ شدن مغز انسان ها

سرنخی از چگونگی بزرگ شدن مغز انسان ها

نتایج این مطالعه که حدود 5 سال پیش در نشریه "پیشرفت های علمی" چاپ شده است نشان می دهد که  انسان ممکن است مغز بزرگ خود را تا حدی مدیون یک "اشتباه تایپی" و در حقیقت یک جهش در کد ژنتیکی خود باشد. این جهش همچنین در "عموزاده های" تکاملی ما، یعنی نئاندرتال ها و دنیسووان ها، نیز مشاهده شده است ولی در نزدیک ترین خویشاوند امروزی ما، یعنی شامپانزه ها، دیده نمی شود.

همزمان با تکامل یافتن انسان های اولیه، مغز آنها به تدریج بزرگتر و پیچیده تر شد به گونه ای که می تواند اطلاعات زیادی را در خود نگهداری و پردازش نماید. دانشمندان روی یک ژن انسان دست گذاشتند که فکر می کنند این ژن عامل بزرگ شدن بخش مهمی از مغز به نام نئوکورتکس است. به اعتقاد آن ها این ژن حدود ۵ یا ۶ میلیون سال قبل، پس از جدا شدن مسیر تکامل انسان ها از شامپانزه ها، پدیدار شده است. محققان یک تغییر کوچک -جهشی نقطه ای- را در دی ان ای شناسایی کرده اند که به نظر می رسد این جهش عملکرد این ژن را تغییر داده و نقطه آغاز فرآیند گسترش نئوکورتکس را زده باشد. احتمالا این جهش راه رشد چشمگیر مغز را با افزایش تعداد سلول‌ ها در نئوکورتکس مغز باز کرده است.

دکتر ویلاند هاتنر از موسسه ماکس پلانک در درسدن آلمان که این تحقیقات را هدایت کرده است می گوید "یک جهش نقطه ای در یک ژن منحصر به انسان، امکان رشد و نمو آن دسته از سلول های بنیادی را فراهم کرده است که عامل بزرگ شدن مغز می باشد". این تغییر کوچک که در نقشه ژنتیکی تمام انسان ها وجود دارد ظاهرا باعث مزیتی فوق العاده در روند انتخاب طبیعی شده است. برای مشخص شدن مقدار تفاوت ایجاد شده، خوب است بدانید که وزن متوسط مغز شامپانزه ۳۸۴ گرم و وزن متوسط مغز انسان امروزی ۱۳۵۲ گرم می باشد. مغز انسان امروزی قادر به گرد آوری، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات زیاد و تحویل این اطلاعات در یک لحظه است، می تواند مسائل موجود را حل کند و افکار انتزاعی و مجرد خلق و تصویر بسازد. البته با این وجود مغز بزرگ، انرژی زیادی مصرف می کند که مساله مهمی است. راه رفتن عمودی و استفاده از ابزارهای ساده را، اجداد انسان حدود 2 تا 6 میلیون سال پیش آغاز کردند. در طی این دوره طولانی، اندازه مغز اجداد ما به تدریج بیشتر شد. آن ها در نقاط مختلف جهان پراکنده و با محیط های متفاوت و تازه روبرو شدند. مجدد از ۸۰۰ هزار سال قبل به این سو اندازه مغز انسان شروع به رشد کرد که راز بقای ما در جهان درحال دگرگونی بوده است. با این حال هنوز هم سوالات بسیار زیادی در مورد چگونگی بزرگ شدن مغز ما وجود دارد. ممکن است پیدایش این ژن در اثر جهش یکی از تغییرات فراوان ژنتیکی انسان بوده باشد که ما را تبدیل به موجودی هوشمند با توانایی اندیشیدن کرد.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
ریاضیات مثل کوهنوردی است. (مریم میرزاخانی)

ریاضیات مثل کوهنوردی است. (مریم میرزاخانی)

گفت و گویی با مریم میرزاخانی، مترجم شیرین سادات صفوی

از مریم میرزاخانی کمتر از از انگشتان یک دست مصاحبه به ج...

هنر گفت و شنود

هنر گفت و شنود

گفت وشنود موثرترین روش ارتباطی است که منجر درک و فهم مشترک و یادگیری می گردد. اگر بپذیرید که اختلاف عقیده و دیدگاه در زندگی امری طبیعی است، بی گمان بهتر خواهیم توانست آ...

انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

رفتار ها، احساس ها و انتظارهایشان در عشق متفاوت است. به زبان علمی تر "طرح واره عشق" در افراد مختلف براساس ویژگی های شخصیتیشان فرق می کند.

درباره‌ی ما:

آموزشگاه علمی ذهن زیبا تنها آموزشگاه تخصصی المپیاد و تیزهوشان با مجوز رسمی از آموزش و پرورش به همراه کادری مجرب از اساتید با تجربه و حرفه ای

آدرس:

بزرگراه اشرفی اصفهانی، بالاتر از بلوار مرزداران، نبش خروجی حکیم شرق، پلاک 197، ساختمان آرین، طبقه 3، واحد 9.

ارتباط با ما:

شماره های تماس: