دسته‌بندی:   قصه ها و مثل ها

سبیلش را چرب کرد!

سبیلش را چرب کرد!

این مثل حکایتی دارد؛ سبیل یا موی پشت لب، برای مردان نشانه‌ای از جوانمردی، وحتی زیبایی بوده است و آن‌ها با دادن شکل و حالت‌های خاص به سبیل خود، آن را به دلخواه خویش و یا مد زمان خود در می‌آورده‌اند‌. رسیدگی به سبیل با شانه زدن، قیچی کردن مداوم بعضی قسمتها و یا چرب کردن و حالت دادن به آن انجام می‌شده است.

چرب کردن سبیل به وسیله روغنهای خاص انجام می‌شده و به مهارت نیاز داشته، برخی از بزرگان و شاهان، افرادی خاص را برای این کار در خدمت خود داشتند.
مظفر‌الدین شاه قاجار در سفر به اروپا مردی را به نام ابوالقاسم‌خان همراه خود برده بود که کار او چرب کردن سبیل شاه و جلا دادن و برق انداختن آن بود. شاه سبیل‌های انبوه و بلند خود را دوست داشت و وقتی سبیلش چرب می‌شد، بسیار شاد و خوش‌اخلاق می‌شد و در چنین حالتی، اطرافیان موقع را مناسب دیده و هر خواهشی که از شاه داشتند، با او در میان می‌گذاشتند و شاه درخواست آن‌ها را قبول می‌کرد.
کاربرد: سبیل کسی را چرب کردن و یا سبیلش چرب شده اشاره به رشوه‌گیری برای انجام کاری است. در برخی داستان‌ها، به عنوان اخاذی و گرفتن پول زور هم به کار رفته است.
🔸 به نقل از کتاب فوت کوزه‌گری(مثل‌های فارسی و داستان‌های آن) نوشته مصطفی رحماندوست

به قلم سارا حسینی

برچسب‌ها: ادبیات
دیگر مقالات سایت
دختران مستقل (به دخترانتان اعتماد کنید)

دختران مستقل (به دخترانتان اعتماد کنید)

هر پدر و مادری می‌دا‌ند یكی از مهم‌ترین وظایفش در قبال دخترش، آماده كردن او برای دوران بزرگسالی و زندگی در جامعه به‌عنوان فردی مستقل است. دختر شما ب...

دوران کودکی  و ضربات روحی  1

دوران کودکی و ضربات روحی 1

ضربه روحی در کودکی علت مصرف مواد در بزرگسالی

چه نوع پدری هستید؟

چه نوع پدری هستید؟

هنوز هم مردانی هستند كه تصور می‌كنند همسر و فرزندان‌شان باید مطیع و فرمانبردار آن‌ها باشند و هرگز كسی روی سخنشان حرفی نزند و پدر تصمیم گیرنده خانواده است...