کلاس تخصصی المپیاد زیست شناسی، کمپبل تابستان 99 لینک خبرها
دسته‌بندی:   قصه ها و مثل ها

سبیلش را چرب کرد!

سبیلش را چرب کرد!

این مثل حکایتی دارد؛ سبیل یا موی پشت لب، برای مردان نشانه‌ای از جوانمردی، وحتی زیبایی بوده است و آن‌ها با دادن شکل و حالت‌های خاص به سبیل خود، آن را به دلخواه خویش و یا مد زمان خود در می‌آورده‌اند‌. رسیدگی به سبیل با شانه زدن، قیچی کردن مداوم بعضی قسمتها و یا چرب کردن و حالت دادن به آن انجام می‌شده است.

چرب کردن سبیل به وسیله روغنهای خاص انجام می‌شده و به مهارت نیاز داشته، برخی از بزرگان و شاهان، افرادی خاص را برای این کار در خدمت خود داشتند.
مظفر‌الدین شاه قاجار در سفر به اروپا مردی را به نام ابوالقاسم‌خان همراه خود برده بود که کار او چرب کردن سبیل شاه و جلا دادن و برق انداختن آن بود. شاه سبیل‌های انبوه و بلند خود را دوست داشت و وقتی سبیلش چرب می‌شد، بسیار شاد و خوش‌اخلاق می‌شد و در چنین حالتی، اطرافیان موقع را مناسب دیده و هر خواهشی که از شاه داشتند، با او در میان می‌گذاشتند و شاه درخواست آن‌ها را قبول می‌کرد.
کاربرد: سبیل کسی را چرب کردن و یا سبیلش چرب شده اشاره به رشوه‌گیری برای انجام کاری است. در برخی داستان‌ها، به عنوان اخاذی و گرفتن پول زور هم به کار رفته است.
🔸 به نقل از کتاب فوت کوزه‌گری(مثل‌های فارسی و داستان‌های آن) نوشته مصطفی رحماندوست

به قلم سارا حسینی

برچسب‌ها: ادبیات
دیگر مقالات سایت
دستورالعمل ضدعفونی دفاتر کاری برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا

دستورالعمل ضدعفونی دفاتر کاری برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا

با توجه به این که ضدعفونی میزهای اداری و وسایل شخصی همکاران محترم ازمسایل مهم و زمان بر می باشد، پیشنهاد می کنم تمامی همکاران با استفاده از مواد ضد غفونی کننده مناسب (م...

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

راهب اتریشی، پدر علم ژنتیک، گرگور مندل

گرگور مندل راهب اتریشی بود که از طریق آزمایشات در باغچه خود اصول اساسی وراثت را کشف کرد. مشاهدات مندل به پایه و اساس ژنتیک مدرن و مطالعه وراثت تبدیل شد و او به طور گستر...

المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد زیست‌شناسی

المپیاد زیست‌شناسی چیست؟

المپیاد جهانی زیست شناسی (برای شرکت دانش‌آموزان ایرانی، با توجه به قوانین اعزام تیم‌های دان...