دسته‌بندی:   برنامه ریزی کنکور

در باب زیست شناسی

در باب زیست شناسی

به قلم سارا همتی رتبه 1 کنکور تجربی سال 94

زیست شناسی از مهم ترین دروس تخصصی در رشته تجربی است که در کنکور تجربی بالاترین ضریب را دارد به همین دلیل است که روش خواندن زیست شناسی بسیار مهم و دغدغه بسیاری از داوطلبان رشته تجربی است. درس زیست شناسی بیشترین تعداد سوالات را در بین دروس تجربی در کنکور سراسری به خود اختصاص داده است. داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در رشته های زیر گروه پزشکی در دانشگاه هستند باید بدانند که دستیابی ب این رشته ها به کسب درصد بالا در درس زیست شناسی وابسته است که این امر نیز مطالعه بسیار عمیق و مفهومی این درس را می طلبد.

در سال های اخیر شاهد تست های شمارشی مفهومی و ترکیبی و مانور بیشتر در مبحث زیست گیاهی که این خودش زنگ خطری است برای داوطلبان که دیگر تست های صرفا حفظی در کنکور مطرح نمی شود. برای موفقیت در درس زیست شناسی نیازمند تغییر نگرش داوطلبان در نوع و شیوه مطالعه آن ها در درس زیست شناسی هستیم.
نکته مهمی که در روش مطالعه زیست کنکور باید به آن توجه داشته باشید تعداد دفعات مرور این درس است.
این درس، درسی نیست که با یک بار خواندن بتوانید درصد بالایی در کنکور بزنید.
یادگیری درس زیست به صورت پله پله است. یعنی شما اول باید مطالب پایه ای را دقیق یاد بگیرید و سپس به سراغ مطالب بعدی بروید.
به طور مثال: شما اول باید ساختمان دنا را به خوبی یاد بگیرید و بعد به سراغ یادگیری همانندسازی دنا بروید.
بعضی از دانش آموزان فکر می کنند درس زیست شناسی درسی حفظ کردنی است و باید به صورت طوطی وار مطالب این درس را حفظ کنند. در حالی که حفظ کردن مطالب به صورت طوطی وار و حفظی اشتباه بوده و باید روشی را به کار ببرید که به یادگیری عمقی و مفهومی بیانجامد.
کتاب درسی مهم ترین منبع مطالعه شماست. مرور زیاد مطالب به شما کمک می کند که حجم زیاد اطلاعات را در طولانی مدت به یاد بسپارید.
نکته:
• در زیست شناسی هیچ کتاب کمک درسی جایگزین کتاب درسی نمی شود.
• خصوصیات جانداران مختلف را کنار اسامی آنها یادداشت کنید.
• اسامی دانشمندان، آزمایشات و نتایج آنها بسیار مهم است.
• موارد مطالعه شده و کشف شده توسط دانشمندان مختلف را بسیار مرور کنید.
• بهترین منبع برای آمادگی بهتر در آزمون های سراسری، حل و تحلیل نمونه سوالات کنکورهای داخل و خارج از کشور است.

مراحل مطالعه هر فصل زیست شناسی :
۱- در ابتدا هرفصل را یک دور به صورت روزنامه وار مطالعه کنید.
۲- فصل مورد مطالعه را با توجه به سرفصل های کتاب تستی که دارید به چند بخش تقسیم کنید.
۳- هر قسمت را اول با دقت بسیار زیاد از روی کتاب درسی با خط کشی زیر مطالب مهم مطالعه کنید، قیدها و کلمات مهم را با تکنیکی که در ادامه توضیح داده می شود مشخص کنید.
۴- تعدادی تست آموزشی مطابق با بخشی که مطالعه نمودید بزنید.
۵- نکاتی که از تست ها و پاسخ آنها استخراج کردید در حاشیه ی کتاب یادداشت کنید. اگر تعدادی از تست ها را اشتباه پاسخ دادید نگران نشوید.
۶- مبحث اول که تمام شد باید سراغ قسمت (مبحث) بعدی همون فصل رفته و به همین ترتیبی که ذکر شد مطالعه نمایید.
۷- بعد از اینکه یک فصل به همین روش یک بار به طور کامل مطالعه شد یک بار دیگر مطالب همان فصل را همراه با نکاتی که در حاشیه ها یادداشت کردید بخوانید و حداقل ۲۴ ساعت بعد سعی کنید تستهای مفهومی تری از آن فصل کار کنید.
در هنگام بررسی پاسخ تست ها، پاسخ تشریحی و علت غلط بودن سایر گزینه ها را هم بررسی کنید. با انجام این کار هم مطالب را دوباره مرور کرده اید و هم ممکن است نکته جدیدی یاد بگیرید.

راهکار های تثبیت و افزایش یادگیری :
1- خود را جای یک طراح تست گذاشته و مدل های مختلفی از تست ها را یا در ذهن خود یا در برگه ای جداگانه طرح کنیددر واقع باید دید طراحانه پیدا کنید و این کار باعث یادگیری و افزایش ماندگاری و فهم آن بخش را برای مدت بیشتری در ذهن شما می شود.
2- باید بتوانید بین کتاب های سه سال درسی وفصل های مختلف کتاب ها ارتباط برقرار کنید به این صورت که اگر مطلبی از سال دهم و دوازدهم با هم در ارتباط بود کتاب های هر دو سال را باز کنید و صفحه مورد نظر را بیاورید و آن مطالب را مطالعه کنید.
3- ارتباط اشکال و متن کتاب درسی بسیار مهم است باید بار ها مرور و بررسی شود.
4- توجه به قید های کتاب درسی بسیار اهمیت دارد.
5- خواندن مفهومی از یک طرف مهم است و از طرف دیگر دوره منظم و علمی آن مطلب از آن مهم تر است که توصیه میشود مطلب جدید خوانده شده در ان روز را در آخر شب مطالعه کنید.

قیدها: برخی، بعضی، بیشتر، بسیاری، همه...
در چند سال اخیر کلمات خاص و قیدها در کنکور خیلی مهم شدند. یک روش که برای قید ها و این کلمات میتوانید استفاده کنید، ایجاد حافظه تصویری با استفاده از مداد رنگی و یا مارکر هاست. مثلا:
کلمات با بار معنایی مثبت مثل: بسیاری، اغلب، تقریبا همه ی و … با یک رنگ
کلمات با بار معنایی منفی مثل: برخی، بعضی و … با یک رنگ
کلماتی مثل همه و همیشه را هم با یک رنگ دیگر

نکته: استثناهای قیودبسیار مهم و تست خیز هستند.

خلاصه نویسی زیست شناسی
در درس زیست شناسی بر خلاف خلاصه نویسی ریاضی و فیزیک هدف فرق دارد. در درس ریاضی و درس فیزیک خلاصه ای که می نویسید برای این است که در دفعات بعدی همه مطالب را از روی خلاصه خودتان بخوانید اما در درس زیست شناسی و شیمی، خلاصه ای که می نویسید به این منظور است که قبل از سری های بعدی مطالعه کتاب درسی یک دید و شمای کلی از مطالب مهم فصل و کلیات داشته باشید و در واقع مطالب را به شکل نموداری در ذهنتان داشته با شید تا در حین مطالعه اصلی کتاب درسی بیشتر روی جزئیات تمرکز داشته باشید.
هنگام تست زنی هر نکته ای ، باید در حاشیه کتاب درسی یادداشت شود تا دفعه بعد که کتاب را مطالعه می کنید نکات تست ها را هم همراهش بخوانید.

و اما در آخر روش مطالعه زیست شناسی را به صورت خلاصه از زبان خانم سارا همتی رتبه 1 کنکور سراسری 94 بخوانید:
اگر قرار باشه برای زیست یک جمله یادمون باشه اینه که باید کتاب درسی رو بجویم و قورت بدیم!
یک بار دو بار خوندن برای سوالای زیست کنکور اصلا جواب نمیده، باید کتاب درسی بارها خونده بشه، جوری که وقتی برای جمع بندی می‌خونید حس کنید الکی دارید می‌خونید و همه‌ش رو بلدید!
برای یاد گرفتن زیست بهتره بار اول دومی که یه مبحث رو می‌خونید سعی کنید مفهوم اصلی و مکانیسم‌های توضیح داده شده رو یاد بگیرید. مثلا یاد بگیرید دستگاه گوارش چجوری کار می‌کنه. سری‌های بعدی که همون مبحث رو می‌خونید، دیگه مفهوم اصلی رو بلدید، بیشتر باید تمرکز کنید روی نکات ریز یا ترکیبی اون مبحث. بهتره خودتون موقع خوندن سعی کنید نکاتش رو دربیارید (اینجوری بهتر یادتون می‌مونه) ولی تست زدن موازی با مطالعه کتاب درسی برای نکاتی که ممکنه خودتون موقع خوندن توجه نکنید کمکتون می‌کنه. هرچقدر که وقت دارید باید تست بزنید (هرچی بیشتر بهتر) و هر نکته جدیدی که یاد می‌گیرید توی کتاب درسی یا یه دفترچه یادداشت کنید تا دفعات بعدی اون‌ها رو هم مرور کنید.
برای ترکیبی زیست خوندن باید تمرکز داشته باشید و سعی کنید ذهنتون فعال باشه، نه که فقط روخونی کنید و رد شید. مثلا وقتی به مبحث دستگاه تنفس حشرات می‌رسید، باید سعی کنید هرچیزی که راجعبه حشرات خوندید رو به یاد بیارید (مثلا دستگاه عصبی‌شون، گوارششون، ...) این نکته‌های ترکیبی معمولا تو کتابای مختلف دسته بندی شده هست و برای مرور خوبه، اما بهتره که دفعات اول خودتون سعی کنید به یاد بیارید و حتی بگردید توی فصلای مختلف پیدا کنید تا ثبت شه توی حافظتون.

برای درس زیست شناسی چیزی که اول از همه باید به آن توجه کرد خود کتاب است،یعنی خیلی ها وقتی می پرسند که چه کتاب کمک درسی را بزنیم شاید خیلی سوال به جایی نباشد چون برای خود زیست کتاب کمک درسی فقط به این درد می خورد که یه سری نکات کلی از آن یاد بگیرید و بفهمید که چه قسمت هایی مورد نظر طراح هست و به نحوی بتونین از طراح یاد بگیرید و خودتون زیست رو مطالعه کنید.
به طور کلی اینکه چطور زیست را شروع کنیم به مطالعه چیزی که مهمه این است که شما بعد از تدریس درس توسط دبیر یا اینکه اگر خودتان مطالعه می کنید چیزی که مهم است این است که شما خود درس را اولین بار به صورت تشریحی و روزنامه خوانی مطالعه کنید،یعنی مفاهیم برایتان جا بیفتد و عملا متن کتاب را تا حدودی بتونید حفظ بشید و در ذهنتان نگه دارید و سپس تست بزنید که این تست زنی می تواند همان روز باشد یا فردای مطالعه باشد و این بستگی به وقت شما و آن اندازه ای که خودتان از حافظه تان مطمئن هستید دارد.هنگامی که به سراغ تست ها می روید شما فقط روزنامه خوانی کردید و مفاهیم کلی را یاد گرفته اید،با توجه به این موضوع شما تست ها را می زنید و مطالبی که یاد گرفته بودید را تمرین می کنید و از طرف دیگر مطالبی را که از یادتان رفته بود را در تست ها تمرین می کنید. به این شکل که پیش بروید شما هر چه قدر که سوال های سال های قبل کنکور از سال 60 را ببینید سوالات رفته رفته نکته دارتر خواهند شد و ممکن است مطلبی که مستقیم در کتاب به آن اشاره نشده باشد،صرفا از خود متن کتاب برداشته شده باشد.به خاطر همین باید کم کم یاد بگیرید که همان طوری که طراح سوال طرح می کند،شما هم به پاراگراف های کتاب و مطالب مختلف آن به این شکل نگاه کنید که بتوانید مطالب را به هم ربط بدهید و نکات را از داخل آن ها استخراج کنید.
به این شکل که پیش می روید می توانید نکاتی را که از داخل تست ها در آورده اید،در متاب یادداشت کنید و بعد از اینکه تست ها تمام شد،حالا در این فرصت می توانید تست هایی را که بوده را نشان دار بکنید تا بعدا به آن ها برگردید،ولی آن چیزی که مهم است این است که شما یاد بگیرید چگونه کتاب را مفهومی و نکته دار مطالعه کنید که بعد از اینکه تست ها تمام شد شما دیگه فقط خود کتاب درسی را به صورت مفهومی و دقیق می خوانید،یعنی به شکلی که وقتی متن کتاب را می خوانید،نکاتی که ممکن است قبلشاست ممکن به آن ربط داشته باشد یا چیزهایی که داخل خود متن کتاب مفهومی دارد که مستقیما به آن اشاره نشده را از آن برداشت کنید و کنار کتاب یادداشت کنید که بعدا هر چقدر که می خوانید هم در ذهنتان بیاید و هم مرتب یاد می گیرسد که نکات جدید از خود کتاب استخراج کنید که این هم همان طور که گفتیم یادگیریش را از طراحان تست ها یاد بگیرید و به همان شکل برای خود نکته استخراج کنید.

در نهایت کتاب هایی که از نظر آقای محسن راستکار رتبه 2 کنکور تجربی سال 1398 برای درس زیست شناسی مناسب است، به شرح زیر می باشد: (به ترتیب از آسان به سخت)

کتاب زیست شناسی خیلی سبز و کتاب زیست شناسی میکرو. همینطور کتاب زیست شناسی آی کیو منبع مناسبی برای کتاب جامع می باشد. همینطور برای تهیه یک کتاب و تنها یک منبع، کتاب خیلی سبز مناسب است.

  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
انتقاد از نوجوان

انتقاد از نوجوان

مغز نوجوانان زمان شنیدن انتقادات مادرانه تعطیل می‌شود. دانشمندان آمریکایی دریافتند نواحی از مغز نوجوانان هنگامی که آن‌ها از جانب مادرانشان مورد انتقاد قر...

دخترها و پدرها

دخترها و پدرها

پدر، اولین مردی است كه هر دختر كوچك در طول زندگی با او آشنا می‌شود و البته، نقشی حیاتی دارد. پدر نمادی از قدرت و مردانگی است؛ موجودی از جنس مخالف كه دخترتان، او را...

روش مطالعه پس خبا؛ PQRST

روش مطالعه پس خبا؛ PQRST

تحلیل یادگیری یکی از مضوعات کلیدی در روانشناسی است. در این متن بدون هیچ توضیحی، روش مطالعه و خواندن مطالب کتب درسی ارائه می شود که یک شیوه پرفایده و موثر برای بهتر فهمی...