دسته‌بندی:   قصه ها و مثل ها

حکایت موش است و قالب پنیر

حکایت موش است و قالب پنیر

این مثل داستانی دارد؛ می‌گویند روزی از روز‌ها دو موش تکه‌ای پنیر پیدا کردند. خواستند آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنند؛ ولی نتوانستند. یکی از آن‌ها گفت: "بیا این تکه پنیر را هر دو بخوریم تا تمام شود."

دیگری نپذیرفت و گفت:" نه این عادلانه نیست. ممکن است یکی بیشتر بخورد و یکی کمتر. بهتر است کسی را پیدا کنیم که تقسیم کردن بلد باشد. ناگهان یکی از موش‌ها با خوشحالی گفت: "فهمیدم. نزدیک خانه ما گربه‌ای زندگی می‌کند که مدتی است پایش را از دست داده و به هیچ موشی حمله نمی‌کند. به انصاف و درستکاری هم معروف است. بیا پنیر را پیش او ببریم تا به دو قسمت مساوی تقسیم کند."
موش‌ها پنیر را برداشتند و پیش گربه رفتند. گربه گفت: "من برای تقسیم کردن پنیر به دو قسمت مساوی، احتیاج به ترازو دارم." او پوست دو نصفه نارنج را برداشت و با نخ و سیخ یک ترازو درست کرد. پنیر را با دست دو قسمت کرد و هر یک را در یک کفه ترازو گذاشت. یک طرف سنگین‌تر بود. پنیر قسمت سنگین را برداشت و یک گاز به آن زد و کمی از آن را خورد. دوباره پنیرها را وزن کرد. این بار کفه دیگر سنگین بود. باز هم پنیر سنگین را برداشت و کمی از آن خورد. این کار این قدر ادامه پیدا کرد که جز دو قسمت بسیار ناچیز در دو کفه ترازو چیزی باقی نماند. گربه نگاهی به موش‌ها کرد و گفت: " در عمرم پنیری این قدر نامیزان ندیده بودم. کار بسیار دشواری بود. این دو تکه کوچک هم مزد کار من."
باقی پنیرها را هم در دهان گذاشت و خورد و موشها متعجب و عصبانی، بدون آن‌که ذره‌ای از پنیر را خورده باشند، برگشتند.
کاربرد: این مثل هنگامی استفاده می‌شود که دو نفر برای حل مشکلی یا رفع اختلافی، نزد کسی بروند که بر خلاف انتظار آن شخص نه تنها مشکلی را حل نکند، بلکه گرفتاری جدیدی هم به گرفتاری آن‌ها اضافه کند.
به نقل از کتاب فوت کوزه‌گری (مثل‌های فارسی و داستان‌های آن) نوشته مصطفی رحماندوست

به قلم سارا حسینی

برچسب‌ها: ادبیات
دیگر مقالات سایت
انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

انسان ها مانند هم "عاشق" نمی شوند

رفتار ها، احساس ها و انتظارهایشان در عشق متفاوت است. به زبان علمی تر "طرح واره عشق" در افراد مختلف براساس ویژگی های شخصیتیشان فرق می کند.

موانع مسئولیت پذیری

موانع مسئولیت پذیری

شاید شما هم موافق باشید که صحبت کردن در مورد پذیرش مسئولیت در زندگی، کار ساده‌ای است. اما یک سری موانعی بر سر این راه وجود دارد که بهتر است آن‌ها را تشخیص دهی...

روش های مدیریت اضطراب امتحان

روش های مدیریت اضطراب امتحان

تصور کنید یک امتحان نگران کننده دارید و هر قدر به زمان برگزاری امتحان نزدیک می‌شوید، اضطراب بیشتری احساس می‌کنید. در صورتی که اضطراب شما به دلیل عدم آمادگی شم...