دسته‌بندی:   مشاوره تحصیلی

19 نکته در باب زمان امتحان و پیشتر از آن!

19 نکته در باب زمان امتحان و پیشتر از آن!

هرکس بیشتر درس خوند موفق میشه؟ احتمالا بهترین جوابی که بشه داد اینه که احتمال موفقیت بیشتر میشه، اگر نکاتی رو رعایت کنه. در اینجا سعی می کنیم نکاتی رو درباره زمان نزدیک به امتحان گوشزد کنیم که رعایت کردن این نکات می تونه به همه برای نتیجه گیری بهتر در امتحانات کمک زیادی کنه. البته، نکات زیر برخلاف شروع مقاله، کمی رسمی تر نوشته شده اند!

 1. برای اینکه بتوانیم هر آزمونی را به خوبی پشت سر بگذاریم، در مرحله اول باید به تمام توانمندی های خودمان ایمان داشته باشیم و بدانیم که داشتن یک اعتماد به نفس مناسب می‌تواند ما را در انجام و به پایان رساندن هر چه بهتر یک آزمون یاری دهد. این خیلی مهم است که بلد باشیم تمام اطلاعات خودمان را سر جلسه امتحان به صورت مناسب و کامل و صحیح استفاده کنیم. باید بدانیم که آزمون دادن هنر بزرگی است و ما هرچقدر که خوب مطالعه کرده باشیم ولی اگر نتوانیم خوب آزمون بدهیم و خودمان را نشان دهیم، نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌گردد.
 2. قبل از امتحان باید برنامه‌ریزی مناسب و دقیق برای مرور مجدد مطالب خوانده شده داشته باشیم، در زمان باقی‌مانده تا آزمون ممکن است موفق به خواندن مجدد تمامی مباحثب و سرفصل های مربوط به آزمون نشوید (این آزمون می تواند یک آزمون درسی، آزمون کنکور و یا آزمون المپیاد باشد.)، در این زمان جزواتی که از پیش در هنگام مطالعه آماده کرده‌اید و خلاصه نویسی‌ها می‌تواند راه گشا باشد، هرچقد زمان بندی مناسبی برای مرور تمامی مطالب در روزهای انتهایی داشته باشید می‌تواند به شما کمک کند که مطالب در ذهن شما بازآوری شده و در سر جلسه‌ی آزمون نظم ذهنی بهتری داشته باشید.
 3. بعد از هر 75 دقیقه مطالعه 15 دقیقه استراحت کنید، اجازه دهید مغز شما آماده دریافت اطلاعات جدید گردد. به صورت خاص روزهای قبل از آزمون از مطالعه فشرده و سنگین دست بردارید. همینطور سعی کنید حتما مطالب را از قبل خوانده باشید تا روزهای قبل آزمون نیاز به یادگیری مطالب تازه نداشته باشید.
 4. برای روز امتحان مداد نرم و پاک کن مناسب، خودکار، نقاله، گونیا، ماشین حساب و هرچیزی که در امتحان مجاز است داشته باشید و به کارتان می آید به همراه داشته باشید و از روز قبل آماده کرده باشید. ساعت مچی، خوراکی مناسب (چیزی مانند شکلات و آبمیوه های شیرین) فراموش نشود. در صورت مناسب نبودن صندلی، مراقب آزمون را در جریان قرار دهید تا صندلی مناسب شما در اختیارتان قرار گیرد. در این مورد اصلا تعارف نکنید. دقت کنید گاهی ممکن است مراقب های امتحان در نزدیکی شما مشغول به صحبت شوند، بدون تعارف و محترمانه تقاضا کنید که صحبت نکنند.
 5. یک یا دو روز قبل از آزمون، زمان مطالعه‌ی شما پایان یافته و حالا زمان آن است که کمی با خانواده و دوستان خود وقت بگذارید و در منزل کارهای مفرح انجام دهید تا این کار استرس شما را بسیار پایین آورده و بازدهی ذهن شما را بالاتر می‌برد. دقت کنید دیدن سریال های مهیج یا بازی های رایانه ای که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند و یا خستگی ذهنی شما را بالا ببرد تفریح مناسبی نیست.
 6. مکان مطالعه و خواب شما نباید یکی باشد، این کار به شما امکان داشتن خواب آسوده و بهتری را می‌دهد که در هنگام خواب به درس و هنگام درس به خواب فکر نکنید. بهداشت خواب را بسیار جدی بگیرید. قبل از خواب سراغ گوشی خود نروید و بدانید که این کار بازدهی خواب شما را به شدت کاهش می دهد و به علاوه، ساعت خواب تان را دچار اختلال می کند.
 7. با توجه به اهمیت موضوع، سر جلسه آزمون ضمن همراه داشتن ماسک و محلول ضدعفونی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حتما آب معدني و مواد قندي مانند شكلات به همراه داشته باشيد. اگر استرس دارید، همراه داشتن ذکر، می تواند از نظر روحی به شما کمک کند.
 8. در طول آزمون حتما آب بنوشید و خوراکی و شکلات میل کنید، این توقف کوتاه عملکرد ذهن شمارا بالا می برد. همینطور بستن 30 ثانیه چشم و نفس عمیق و منظم، می تواند ذهن شما را تازه کند. اینکار به صورت خاص در آزمون های المپیاد که تعداد سوالات نسبت به زمان امتحان کم است و فرصت کافی دارید، می تواند گره گشا باشد.
 9. در نزدیکی امتحان ساعت خواب خود را تنظیم کنید، حتما خواب و استراحت کافی را داشته باشید تا در جلسه امتحان بتوانید بازدهی مناسب داشته باشید. زمان خواب و بیدار شدن منظمی داشته باشید، این کار به شما این امکان را می‌دهد که روز امتحان شادابی بیشتر داشته باشید. اگر هم نداشتید، از 14 روز قبل از روز امتحان این نظم را ایجاد کنید.
 10. سر جلسه آزمون ابتدا چند نفس عمیق بکشید و با آرامش و اتکا بر خداوند باریتعالی آزمون خود را شروع کنید، سوالات را آرام و شمرده شمرده و با حوصله بخوانید و نکات مهم سوال را دقت کنید، به خاطر داشته باشید شتابزدگی مانع درک درست سوال می گردد و سوال را به سادگی غلط حل می کنید.
 11. دقت در نوشتن و خواندن راه حل و فضايي كه راه حل اشغال مي‌كند مخصوصا در سوالات تشريحي آزمون المپياد بسيار حائز اهميت است. دقت كافي در اين زمينه مي‌تواند از استرس شما بكاهد. مرتب و خوانا بنویسید و دقت کنید که راه حل خود را به خوبی منتقل کنید تا نمره از دست ندهید.
 12. هیچ ضرورتی ندارد که شما به تمام سوالات پاسخ دهید. تمايل به پاسخ دادن به همه سوالات موجب ایجاد اضطراب در شما می‌گردد. اگر پاسخ سوالی را بلد نیستید و یا پاسخ دادن به آن طول می کشد، بیهوده بر روی آن مکث نکنید. مكث بیش از حد روي سوالی که جوابش را نمی‌دانید، موجب كمبود وقت و ایجاد استرس می شود و زمان پاسخ دهی به سوالات که بلد هستید را کمتر می‌کند. اگر نتوانستید سوالی را پاسخ دهید آرامشتان را حفظ کنید و بدون سرزنش خود و با رعایت پروتکل های بهداشتی! سراغ سوالات بعدی بروید. هر سوالی را که از آن عبور می کنید، با علامتی مشخص کنید که آیا آن را بلد نیستید (که در انتهای آزمون دیگر روی آن وقت صرف نکنید) یا حل کردن آن طول می کشد (که انتهای آزمون اگر وقت اضافه آوردید، آن را حل کنید.).
 13. با توجه به وجود کرونا ورزش و پیاده روی در خارج از منزل توصیه نمی شود، 20 دقیقه نرمش در خانه می‌تواند به شما احساس مطلوب‌تری بدهد. نرمش سبک و بدون خطر آسیب دیدگی باشد، لطفا!
 14. با توجه به شرایط کرونا به هیچ عنوان از غذای رستوران‌ها استفاده ننمایید، توجه کنید که حتی غذاهای چرب و سنگین منزل هم به شما احساس سنگینی می‌دهد، مصرف گردو، بادام، كشمش، پسته و فندق ترجيحا به صورت خام و به ميزان مناسب به شما انرژی مطلوبی می‌دهد. دقت کنید مصرف غذاهایی که ریسک مسمومیت دارند را نیز در روزهای منتهی به آزمون قطع کنید (مانند قارچ یا شیر با تاریخ مصرف مرزی!)
 15. در سر جلسه آزمون اگر هيجانان زده شدید، چه هیجان مثبت و چه حس ناامیدی، با چند نفس عمیق با چشمان بسته و متمرکز تلاش کنید به خودتان مسلط شوید و بر پایه این هیجانات هیچ تصمیمی نگیرید و با آرامش به ادامه آزمون بپردازید. اگر آزمون سخت بود برای همه سخت است و اگر آزمون ساده بود نیز برای همه ساده است. مهم این است، تمام چیزی که در توان دارید را روی کاغذ وارد کنید.
 16. برای وارد کردن گزینه ها در پاسخ نامه دقت مناسب داشته باشید. اسم و فامیل و کد دفترچه را حتما چک کرده باشید. اگر پاسخی را در چک نویس نوشته اید، دقت کنید که در پاسخ برگ وارد کنید. مجددا تاکید می کنیم برای محاسبات، دقت داشته باشید که خطای محاسباتی کار دستتان ندهد.
 17. سوالاتی که نمره منفی دارند را شانسی نزنید، اما اگر سوالی را هم حل کرده اید، بدون دلهره وارد کنید.
 18. اگر خواستید پاسخ سوالی را تغییر دهید، بر اساس شک به خودتان نباشد، برای تغییر پاسخ باید خودتان را قانع کنید که پاسخ قبلی غلط و پاسخ جدید صحیح است! (توصیه می کنیم در این باب، مقاله شک در امتحانات را حتما حتما مطالعه نمایید.)
 19. بعد از امتحان لذت ببرید، چون امتحان‌تان را داده‌اید و تمام! به خودتان برسید یا حتی خودتان را به یک شام خوشمزه با رعایت بهداشت دعوت کنید!
  
مقاله‌ی قبلی »
« مقاله‌ی بعدی
دیگر مقالات سایت
اعتیاد به تایید دیگران

اعتیاد به تایید دیگران

تایید شدن از طرف فردی که برای شما شخص مهمی است، خیلی مطلوب است. شنیدن تحسین از زبان رئیس یا دوستانتان می تواند احساس خوشنودی به شما دهد.

معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

معرفی و انتخاب رشته دندانپزشکی

انتخاب رشته:

اصلی‌ترین رقیب رشته پزشکی برای انتخاب در بین داوطلبین کنکور با رتبه‌های برتر درانت...

خودباوری و عزت نفس کودکان

خودباوری و عزت نفس کودکان

خودباوري رابطه اي نزديك با عزت نفس دارد. اگر ما عزت نفس زيادي داشته باشيم، واجد احساس خودارزشي قدرتمندي خواهيم بود كه ما را به خودباوري مي رساند. كودكان خودباور، شناخت...